Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 6. 2016 12:55

Nezávislá policie? Fuj! Chovanec likviduje Šlachtu a ÚOOZ, aby zas byl "klid na práci"

Jakou hraje ministr vnitra hru? Počítal, že se Babiš postaví za Šlachtu? A všichni pak proti Babišovi? Chce informace? Nebo sejmout Sobotku?
Správný sociální demokrat má přehled. Vidí do kauz, které šetří policie.
Správný sociální demokrat má přehled. Vidí do kauz, které šetří policie. | Foto: Ludvík Hradilek

Ředitel protimafiánské policie Robert Šlachta, 1. náměstek ÚOOZ Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů a krajských expozitur podali žádost o odchod do civilu k 1. červenci. Rozpadá se klíčový útvar policie, který řeší největší české kriminální kauzy.

Když odešel jeho bývalý šéf Jan Kubice, policii opustila řada kvalitních detektivů. Vybudovat útvar znovu, aby byl schopen aktivně fungovat, trvalo čtyři roky. Po celou tu dobu byla jeho činnost mírně řečeno utlumena. Takový vliv mají zásahy politiků. (Kubiceho, jak víme, z policie vyhnal Ivan Langer, ministr vnitra za ODS.)

Tanec okolo ÚOOZ, snaha vypudit Šlachtu, se prý "politizuje". Mluví o tom ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD): "To, co vymyslel Andrej Babiš, že by politické sekretariáty měly rozhodovat a dohadovat se o vnitřní struktuře policie, je nehorázná snaha o politizaci policie."

Chovanec to dělá mazaně: hází vinu na Babiše. Jako by Babiš nutil Šlachtu odejít. Jsem všechno, jen ne babišovec, ale ministr vnitra námi vrtí jak jezevčíkem. Zničení ÚOOZ nevymyslel Babiš, nýbrž Chovanec s bývalým estébákem Zdeňkem Laubem, který se stal, také za souhlasu Chovance, náměstkem policejního prezidenta a brigádním generálem (tu hodnost mu dal Miloš Zeman).

O reorganizaci tedy rozhodl bývalý estébák za přikyvování ochotného či poslušného Tomáše Tuhého a za souhlasu, ne-li pod taktovkou, Chovance. Takže ne stranické sekretariáty.

Co hraje ministr vnitra za hru? Zastavit rozjetý ÚOOZ. Jak jsme psali, je nebezpečný, protože ho právě ony sekretariáty nekontrolují, nemají od něj informace. Byly doby, kdy ministr vnitra Gross (ČSSD) pravidelně docházel na protikorupční policii pro informace. Na ÚOOZ za Šlachty nemá smysl chodit. Nic nedá. Proto musí z kola ven.

Drsně zní informace olomouckého vrchního žalobce Pavla Komára: "Nejzávažnější je skutečnost, že ze dvou našich trestních věcích vyplývá podezření, že už zhruba tři roky zpátky bylo plánováno sloučení ÚOOZ s jiným útvarem policie s celorepublikovou působností. Cílem bylo elegantně se zbavit plukovníka Šlachty."

Žalobci budou vyšetřovat reorganizaci. Světový primát

Komár pro Aktuálně.cz řekl, že důvodem plánů na odstavení Šlachty byla snaha vidět do živých kauz. Žalobci to dokonce budou prověřovat: "Budeme se tím zabývat. V rámci prověřování se na to budeme konkrétních osob ptát, už na příští týden máme naplánované výslechy osob z policejního prezidia."

Ocitáme se tedy v absurdní situaci: žalobci budou prověřovat pozadí reorganizace policie. To je zřejmě světový primát a ukazuje to, v jakém zoufalství se ti muži ocitli, do jakého kouta je zahnali.

Dá se dopředu tušit, že takové šetření (stojí snad za reorganizací kriminální skupiny?) nemůže vést k úspěchu. Ale zároveň nutno říci: Komárovy náznaky, že by Chovanec a Laube mohli naplňovat plán kriminálníků, jak zastavit protikorupční policajty v rozletu, jsou mimořádně znepokojující.

Že jde o přístup k informacím z klíčových případů, potvrzuje další věc. Vrchní žalobci z Olomouce si k sobě stáhnou spisy a důkazy ke dvěma největším probíhajícím, neuzavřeným kauzám. (Zřejmě jde o kauzu Nagyová a vše, co s ní souvisí, a o operaci Vidkun.)

Najednou se nabízí varovně jiný pohled na slavnou reorganizaci boje s organizovaným zločinem. A je jasné, že to je věc povýtce politická, dokonce jedna z nejpolitičtějších za poslední léta.

Připomeňme, že reorganizace byla udělána v neobyčejném kvaltu, je nehotová, policejní prezident nebyl s to řediteli Šlachtovi vysvětlit detaily, klíčové složky na ní nepracovaly. Absurdistán. Nedivme se, že u toho Šlachta a jeho lidé nechtějí "svítit".

Tragická je role premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten opakuje, že "organizace policie je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra". Sobotka se opět ukazuje jako slabý, není jasné, jestli vůbec tuší, co se děje. Anebo je s plánem na likvidaci protimafiánské policie srozuměn? Ohrožoval Šlachta i jeho?

Jakou hraje Chovanec hru?

Sobotkovo čerstvé vyjádření zní: "Odmítám snahy ANO politizovat a destabilizovat práci policie a zcela nepřijatelně zasahovat politicky do jejich vnitřních záležitostí. Chování ANO je v rozporu s respektováním principu nezávislosti policie, zákonnosti a demokratické dělby moci."

Potíž je v tom, že policii zjevně destabilizuje právě ta reorganizace. Odchod Šlachty a spol., který zavinil Chovanec a který ÚOOZ na dlouho rozloží.

Představme si, že by ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který chce předělat zákon o státním zastupitelství, stále mlel dokola, že tahle složka patří pod něj, tak ať mu do toho nikdo nekafrá. (Ano, jde o zákon, kdežto u likvidace ÚOOZ ne, ale je to podobné.) Jaký by nastal řev.

Věc, jež policii přesahuje, se z reorganizace stala v momentu, kdy k ní nebyli přizváni státní zástupci a jejich šéfové vyslovili zásadní nesouhlas, dokonce před ní hlasitě varovali. Náhle je to problém vážný a meziresortní.

Podstatnější však je, že se to týká nás všech. Je ve veřejném zájmu, aby kauzy Nagyová a Vidkun a Sisák a další byly vyšetřeny. Ne aby v tichu vyhnily. Žalobci, kteří garantují největší kauzy posledních let, si k sobě stahují spisy a důkazy! To se ještě nestalo. Dělají to přitom lidé, kteří prokázali, že na sekretariáty stran kašlou.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Jakou tedy hraje Chovanec hru? Myslel, že si nikdo likvidace ÚOOZ nevšimne? Že projde? Že v tichosti dosáhne přes Laubeho či koho na cenné informace? Nebo tušil bouři, ale kalkuluje, že se všichni spojí proti Šlachtovi a nyní i proti Babišovi? (Ten kalkul by byl správný.) Nebo je skrytým cílem sejmout Sobotku? Vtáhnout ho do šlamastyky, kterou nedokáže uřídit?

Jak už jsme psali, Babiš má nyní skvělou šanci znovu oživit skomírající heslo "nejsme jako politici". Dal mu ji Chovanec. Majitel Agrofertu může shodit vládu. Ale pro nás je stejně zásadní, ne-li významnější, fakt, že se velké kauzy přestanou vyšetřovat. Nové se nebudou otevírat. Smrádek bude pokračovat.

Šlachtu už skoro vyhnali, teď ještě zbývá otrávit a vypudit státní zástupce typu Komár, Bradáčová, Ištvan a další. Když se dají síly zleva zprava dohromady, ono to půjde. A zas bude tak na čtyři roky pokoj. Než se vynoří Šlachta II. Politici přece potřebují klid na práci.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
před 1 hodinou

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy