Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 2. 2012 9:55

Ničil plakáty politiků. Milost by mučedníka vysvobodila

Jelikož olomouckého šoféra soudí manželka Ivana Langera, nemá smysl v případu pokračovat

Co vy na to?!

Veřejná debata

Není to jen snaha poukázat na absurditu systému? Že ho soudí manželka politika, co si dokáže v zajistit beztrestnost, na 100 dní za to, že napsal na plakáty co si tu myslí většina lidí?

Vy si myslíte, že je správné se odvolávat 3 roky přes 5 soudů? Že by to mělo být normální? Proč bychom pak měli mít soudy první instance? Jen na vydávání exekucí a prodlužování doby než se člověk domůže spravedlnosti? Na to aby si tam mohli podle momentální nálady soudit podjatí soudci za velké peníze a vydávat to za spravedlnost?

Jediný přečin který spáchal je to, že dokázal odvahu vyjádřit názor na politiky jinak než mluvením do zdi na internetových diskusí, a hlavně stát si za tím a přijmout následky co z toho v tomto absurdistánu vyplývají!

Čtenář Filip na redakčním e-mailu [email protected]

Olomoucký řidič autobusu Roman Smetana se stal téměř mučedníkem svobody slova. Čmáral na plakáty politiků, půjde do vězení, oznámila média kontroverzní rozhodnutí soudu.

V poměrech, kdy je s politickou situací spokojeno neuvěřitelných PĚT procent obyvatelstva (výzkum CVVM, leden 2012), působí hanobení licoměrné politické agitace jako něco naprosto přirozeného, samozřejmého a společensky přijatelného. Takže, jaképak vězení?!

Bližší pohled ale rychle ukáže, že věc je složitější.

Případ se odehrál ve volební kampani 2010. Smetana počmáral - chcete-li, poškodil či zničil - nejméně tři desítky reklam na autobusech; na plochách, které si politické strany zaplatily (úvahy o tom, z čeho, nechme stranou, financování stran ze státního rozpočtu předepisuje zákon, a s korupčními spekulacemi nemůže soud pracovat).

Šofér Smetana politikům dokresloval tykadla a psal, že jsou lháři, zloději, prostitutky, a podobně.

Dostal za to 100 hodin prospěšných prací (ničení cizích věcí je vandalismus, nedá se nic dělat, i když o výši trestu se dá polemizovat). Ty odmítl. I domácí vězení. "Jsem přesvědčen, že slušní a poctiví lidé do vězení nepatří," oznámil hrdě Probační a mediační službě, která na něj měla dohlížet.

Soudkyně mu proto změnila trest na 100 dní vězení. Jako, doufejme, každému jinému v podobném případě, který by s politikou vůbec nesouvisel. Vzpouzejícího se trpitele Smetanu zřejmě bude muset zatknout policie a do kriminálu za patřičné mediální pozornosti odvést.

V demokratickém právním státě je rozumné se proti rozsudkům odvolávat, ne na ně zvysoka kašlat. Že politici, včetně těch nejvyšších, v tom nejdou příkladem, je pro chování pana Smetany určitě polehčující okolností, která ale na principu mnoho nemění.

Takže teď už zbývají vlastně jen dvě možnosti. První, mučednický nástup do vězení. Druhá, prezidentská milost. A ta by byla správná. Už proto, že případ má od začátku - naprosto nepochopitelně - na starosti soudkyně Markéta Langerová, manželka byvšího lídra ODS Ivana Langera. Na olomouckém soudu zřejmě vědí, jak si zadělat na problémy.

Kdyby v takové, věru patové situaci, vstoupila na scénu prezidentova milost, snad by si to nikdo nevykládal tak, že když jde o politické názory, je ničení cizího majetku povoleno.

Vážení čtenáři, co si o tom myslíte vy? Můžete diskutovat pod článkem nebo nám psát na [email protected]. Děkujeme vám za názory.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy