Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 2. 2012 9:55

Ničil plakáty politiků. Milost by mučedníka vysvobodila

Jelikož olomouckého šoféra soudí manželka Ivana Langera, nemá smysl v případu pokračovat

Co vy na to?!

Veřejná debata

Není to jen snaha poukázat na absurditu systému? Že ho soudí manželka politika, co si dokáže v zajistit beztrestnost, na 100 dní za to, že napsal na plakáty co si tu myslí většina lidí?

Vy si myslíte, že je správné se odvolávat 3 roky přes 5 soudů? Že by to mělo být normální? Proč bychom pak měli mít soudy první instance? Jen na vydávání exekucí a prodlužování doby než se člověk domůže spravedlnosti? Na to aby si tam mohli podle momentální nálady soudit podjatí soudci za velké peníze a vydávat to za spravedlnost?

Jediný přečin který spáchal je to, že dokázal odvahu vyjádřit názor na politiky jinak než mluvením do zdi na internetových diskusí, a hlavně stát si za tím a přijmout následky co z toho v tomto absurdistánu vyplývají!

Čtenář Filip na redakčním e-mailu [email protected]

Olomoucký řidič autobusu Roman Smetana se stal téměř mučedníkem svobody slova. Čmáral na plakáty politiků, půjde do vězení, oznámila média kontroverzní rozhodnutí soudu.

V poměrech, kdy je s politickou situací spokojeno neuvěřitelných PĚT procent obyvatelstva (výzkum CVVM, leden 2012), působí hanobení licoměrné politické agitace jako něco naprosto přirozeného, samozřejmého a společensky přijatelného. Takže, jaképak vězení?!

Bližší pohled ale rychle ukáže, že věc je složitější.

Případ se odehrál ve volební kampani 2010. Smetana počmáral - chcete-li, poškodil či zničil - nejméně tři desítky reklam na autobusech; na plochách, které si politické strany zaplatily (úvahy o tom, z čeho, nechme stranou, financování stran ze státního rozpočtu předepisuje zákon, a s korupčními spekulacemi nemůže soud pracovat).

Šofér Smetana politikům dokresloval tykadla a psal, že jsou lháři, zloději, prostitutky, a podobně.

Dostal za to 100 hodin prospěšných prací (ničení cizích věcí je vandalismus, nedá se nic dělat, i když o výši trestu se dá polemizovat). Ty odmítl. I domácí vězení. "Jsem přesvědčen, že slušní a poctiví lidé do vězení nepatří," oznámil hrdě Probační a mediační službě, která na něj měla dohlížet.

Soudkyně mu proto změnila trest na 100 dní vězení. Jako, doufejme, každému jinému v podobném případě, který by s politikou vůbec nesouvisel. Vzpouzejícího se trpitele Smetanu zřejmě bude muset zatknout policie a do kriminálu za patřičné mediální pozornosti odvést.

V demokratickém právním státě je rozumné se proti rozsudkům odvolávat, ne na ně zvysoka kašlat. Že politici, včetně těch nejvyšších, v tom nejdou příkladem, je pro chování pana Smetany určitě polehčující okolností, která ale na principu mnoho nemění.

Takže teď už zbývají vlastně jen dvě možnosti. První, mučednický nástup do vězení. Druhá, prezidentská milost. A ta by byla správná. Už proto, že případ má od začátku - naprosto nepochopitelně - na starosti soudkyně Markéta Langerová, manželka byvšího lídra ODS Ivana Langera. Na olomouckém soudu zřejmě vědí, jak si zadělat na problémy.

Kdyby v takové, věru patové situaci, vstoupila na scénu prezidentova milost, snad by si to nikdo nevykládal tak, že když jde o politické názory, je ničení cizího majetku povoleno.

Vážení čtenáři, co si o tom myslíte vy? Můžete diskutovat pod článkem nebo nám psát na [email protected]. Děkujeme vám za názory.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy