Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
21. 9. 2010 21:00

Nižší platy, vyšší daně? Poraďte státu, na čem ušetřit.

Hasiči i úřednící se bouří proti krácení mezd. Jak jinak může stát snížit dluh?
Foto: Aktuálně.cz

Vláda ničí veřejný sektor, proto je nutné vyjít do ulic, zní z levé části politického spektra a jeho sympatizantů.

Země se zadlužuje čím dál víc, stát musí začít šetřit, není kam ustupovat, tvrdí naopak vládní koalice a ti, co ji podporují.

Kabinet se rozhodl ušetřit příští rok na platech úředníků a dalších státních zaměstnanců deset miliard korun. Mzdy jim tak klesnou (s výjimkou učitelů, jejichž příjmy zůstanou zachovány na současné úrovni) v průměru o šest tisíc korun.

Čtěte také: Boj nekončí, vzkázalo vládě na 40 tisíc odborářů

Stát chce tímto způsobem snížit schodek svého hospodaření (vloni 192 miliard, letos se hovoří o dalších zhruba 175 miliardách, což je o něco méně než šest procent hrubého národního produktu; například pro přijetí eura je přitom nutné držet schodek pod třemi procenty HDP).

Na tom, že schodek je nutné snížit, se asi shodnou všichni.  Když ale dojde řeč na to, kde šetřit, je oheň na střeše.

Čtěte také: Vláda nemusí škrtat platy, jen chtít spořit jinde

Kde se tedy dá například vzít zmiňovaných přibližně deset miliard?

 Plošně seškrtat platy státních zaměstnanců o v průměru šest procent, jak navrhuje vláda
 Získat zpátky aspoň část peněz z předražených dálnic a železnic. Dopravní rozpočet ukazuje, že v příštím roce bude vláda za stejné stavby platit o 41 procent víc než před pěti lety. Z 60 miliard dopravního rozpočtu by tak bylo možné teoreticky uspořit 24 miliard.
 Neplatit sedm miliard za dluhopisy, které vydal před sedmi lety státní podnik Správa železniční dopravní cesty. Státní firma může dluhy uhradit prodejem svého majetku. 
 Zvýšit dolní sazbu DPH z 10 na 11 procent, stát by získal sedm miliard
 Nesnižovat firemní daň z 20 na 19 procent (také sedm miliard)
 Zvýšit daň z příjmu z 15 na 16 procent (šest miliard)

Opozice je samozřejmě na koni. Podle ní jedná vláda s občany této země ponižujícím způsobem.

"... veřejní zaměstnanci jsou obětí vládního rozpočtového populismu a neumětelství. Plošné snížení je absolutně demoralizující. Stejně jako plošné propouštění. Vláda tím zcela ztratila respekt u svých vlastních zaměstnanců. Ti nyní nezřídka pohrdají vládou stejně, jako pánové Nečas a Kalousek pohrdli státními zaměstnanci," napsal například současný šéf ČSSD Bohumil Sobotka.

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Sobotka:
Vláda ničí veřejný sektor

A její někdejší předseda Jiří Paroubek se rovnou ptá, zda začíná doba občanské neposlušnosti?!

"... zaslepenost a arogance vlády je příležitostí pro odbory (ty vlastně bojují o svou holou budoucí existenci jako relevantní společenské síly) i opoziční parlamentní politické strany. Pokud vláda nepřistoupí na rozumný kompromis s odbory v otázce mezd veřejných zaměstnanců, donutí je ke společenskému pohybu až za hranicí občanské neposlušnosti," míní Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Začíná doba občanské neposlušnosti?

A co si o tom myslíte vy? Mají si státní zaměstnanci kvůli snížení deficitu utáhnout opasky? Či by bylo lepší zvednout DPH a zdražit tak celou řadu výrobků? Nebo třeba vybrat více peněz tím, že se zvýší daň z příjmu?

 

Právě se děje

před 44 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy