Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
21. 9. 2010 21:00

Nižší platy, vyšší daně? Poraďte státu, na čem ušetřit.

Hasiči i úřednící se bouří proti krácení mezd. Jak jinak může stát snížit dluh?
Foto: Aktuálně.cz

Vláda ničí veřejný sektor, proto je nutné vyjít do ulic, zní z levé části politického spektra a jeho sympatizantů.

Země se zadlužuje čím dál víc, stát musí začít šetřit, není kam ustupovat, tvrdí naopak vládní koalice a ti, co ji podporují.

Kabinet se rozhodl ušetřit příští rok na platech úředníků a dalších státních zaměstnanců deset miliard korun. Mzdy jim tak klesnou (s výjimkou učitelů, jejichž příjmy zůstanou zachovány na současné úrovni) v průměru o šest tisíc korun.

Čtěte také: Boj nekončí, vzkázalo vládě na 40 tisíc odborářů

Stát chce tímto způsobem snížit schodek svého hospodaření (vloni 192 miliard, letos se hovoří o dalších zhruba 175 miliardách, což je o něco méně než šest procent hrubého národního produktu; například pro přijetí eura je přitom nutné držet schodek pod třemi procenty HDP).

Na tom, že schodek je nutné snížit, se asi shodnou všichni.  Když ale dojde řeč na to, kde šetřit, je oheň na střeše.

Čtěte také: Vláda nemusí škrtat platy, jen chtít spořit jinde

Kde se tedy dá například vzít zmiňovaných přibližně deset miliard?

 Plošně seškrtat platy státních zaměstnanců o v průměru šest procent, jak navrhuje vláda
 Získat zpátky aspoň část peněz z předražených dálnic a železnic. Dopravní rozpočet ukazuje, že v příštím roce bude vláda za stejné stavby platit o 41 procent víc než před pěti lety. Z 60 miliard dopravního rozpočtu by tak bylo možné teoreticky uspořit 24 miliard.
 Neplatit sedm miliard za dluhopisy, které vydal před sedmi lety státní podnik Správa železniční dopravní cesty. Státní firma může dluhy uhradit prodejem svého majetku. 
 Zvýšit dolní sazbu DPH z 10 na 11 procent, stát by získal sedm miliard
 Nesnižovat firemní daň z 20 na 19 procent (také sedm miliard)
 Zvýšit daň z příjmu z 15 na 16 procent (šest miliard)

Opozice je samozřejmě na koni. Podle ní jedná vláda s občany této země ponižujícím způsobem.

"... veřejní zaměstnanci jsou obětí vládního rozpočtového populismu a neumětelství. Plošné snížení je absolutně demoralizující. Stejně jako plošné propouštění. Vláda tím zcela ztratila respekt u svých vlastních zaměstnanců. Ti nyní nezřídka pohrdají vládou stejně, jako pánové Nečas a Kalousek pohrdli státními zaměstnanci," napsal například současný šéf ČSSD Bohumil Sobotka.

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Sobotka:
Vláda ničí veřejný sektor

A její někdejší předseda Jiří Paroubek se rovnou ptá, zda začíná doba občanské neposlušnosti?!

"... zaslepenost a arogance vlády je příležitostí pro odbory (ty vlastně bojují o svou holou budoucí existenci jako relevantní společenské síly) i opoziční parlamentní politické strany. Pokud vláda nepřistoupí na rozumný kompromis s odbory v otázce mezd veřejných zaměstnanců, donutí je ke společenskému pohybu až za hranicí občanské neposlušnosti," míní Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Začíná doba občanské neposlušnosti?

A co si o tom myslíte vy? Mají si státní zaměstnanci kvůli snížení deficitu utáhnout opasky? Či by bylo lepší zvednout DPH a zdražit tak celou řadu výrobků? Nebo třeba vybrat více peněz tím, že se zvýší daň z příjmu?

 

Právě se děje

Další zprávy