Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
24. 7. 2011 19:50

Norsko je po útocích blíž, než se zdá

Terorista Breivik udělal za Al-Káidu kus špinavé práce
Foto: Reuters

* Komentář: Breivikův atentát vlastně nese rukopis Al-Káidy. Hlavním spojencem všech teroristů je strach.

Anders Behring Breivik chtěl "změnit společnost". Je to smutné, ale zřejmě se ukáže, že se mu to svým způsobem podařilo.

V zemi, která vede oficiální světový žebříček kvality života, se "řádný občan" odhodlal k zločinu, pro jehož hrůznost se jen těžko hledají slova. Chladnokrevně vraždil na protest proti poměrům, dají se shrnout dosavadní informace o jeho motivu.

Al-Káida z toho musí mít radost. Breivik za ní udělal takový "kus práce", o jakém se jí ani nesnilo. Evropané poklesli v kolenou. A znejistí: terorismus v jeho nejodpornější podobě objevili i ve svých, ryze domácích řadách. Otevřela se další teroristická fronta? Je tu o důvod k obavám víc.

A o to všem teroristům, blonďatým i černovlasým, jde. Vyvolat strach. Společnost odvážných, otevřených, navzájem si důvěřujících lidí by se totiž nikdy nemohla proměnit tak, jak si ve svých šílených hlavách představují.

Rukopis Al-Káidy

Z toho, co víme, se zdá, že skutečný Breivikův terč nebyl tábor na ostrově Utöya, ani vládní čtvrť v Oslu. Ty mu jen symbolizovaly prohnilý establishment, který dopustil domnělý rozklad tradiční společnosti, skrze přistěhovalectví a "islámskou kolonizaci".

Ne "naši", ale "jiní", to je Breivikův úhlavní nepřítel, na kterého vrah nejspíš ukáže i při své obhajobě. (Teprve díky ní, ne skrze manifest na internetu, uslyší svět o jeho "poselství".)

Je to vlastně stejné, jako když Al-Káida bombami na iráckých nebo afghánských bazarech zabíjí své spoluobčany - a ne "křižáky". Doufá, že lidé je pak - ve strachu - vyženou sami.

Pokud není docela smyslů zbavený, možná tak uvažuje i "templář" Breivik.

Kořeny nenávisti

Teď už je zřejmé, že pravicový extremismus Evropa podcenila. Jenže co to vlastně "pravicový extremismus" je? Lidí, co po internetu píší názory alá Breivik, jsou statisíce. Nenosí hnědé košile a nepořádají pogromy. Jak poznat, že si jeden z nich z hnojiva uplácal bombu?

Snad jen pro ty nejkovanější pravicové extremisty se Breivik může stát mučedníkem, nebo dokonce vůdcem. Ale anonymní ohlasy v duchu "myšlenka dobrá, provedení špatné" nejsou vůbec výjimkou.

Bohužel, vlastně to ani nepřekvapí: je to jen důsledek toho, jak se názory původem z krajní pravice stávají "společensky přijatelnějšími" a různě po Evropě se usazují v hlavním politickém proudu. To je varovné.

Zoufalé, šokující činy vždy vyvolávají otázku po příčinách a po tom, jak je odstranit. V Breivikově případě je to tak: příčinou není multikulturní Evropa, jakkoli ji začali zpochybňovat i sami evropští státníci, ale fanatická nenávist. Odstranit se nedá, ale nesmí se pomíjet a tolerovat. Ani blonďákům, ani černovlasým. Norsko je blíž, než se zdá.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy