Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
24. 7. 2011 19:50

Norsko je po útocích blíž, než se zdá

Terorista Breivik udělal za Al-Káidu kus špinavé práce
Foto: Reuters

* Komentář: Breivikův atentát vlastně nese rukopis Al-Káidy. Hlavním spojencem všech teroristů je strach.

Anders Behring Breivik chtěl "změnit společnost". Je to smutné, ale zřejmě se ukáže, že se mu to svým způsobem podařilo.

V zemi, která vede oficiální světový žebříček kvality života, se "řádný občan" odhodlal k zločinu, pro jehož hrůznost se jen těžko hledají slova. Chladnokrevně vraždil na protest proti poměrům, dají se shrnout dosavadní informace o jeho motivu.

Al-Káida z toho musí mít radost. Breivik za ní udělal takový "kus práce", o jakém se jí ani nesnilo. Evropané poklesli v kolenou. A znejistí: terorismus v jeho nejodpornější podobě objevili i ve svých, ryze domácích řadách. Otevřela se další teroristická fronta? Je tu o důvod k obavám víc.

A o to všem teroristům, blonďatým i černovlasým, jde. Vyvolat strach. Společnost odvážných, otevřených, navzájem si důvěřujících lidí by se totiž nikdy nemohla proměnit tak, jak si ve svých šílených hlavách představují.

Rukopis Al-Káidy

Z toho, co víme, se zdá, že skutečný Breivikův terč nebyl tábor na ostrově Utöya, ani vládní čtvrť v Oslu. Ty mu jen symbolizovaly prohnilý establishment, který dopustil domnělý rozklad tradiční společnosti, skrze přistěhovalectví a "islámskou kolonizaci".

Ne "naši", ale "jiní", to je Breivikův úhlavní nepřítel, na kterého vrah nejspíš ukáže i při své obhajobě. (Teprve díky ní, ne skrze manifest na internetu, uslyší svět o jeho "poselství".)

Je to vlastně stejné, jako když Al-Káida bombami na iráckých nebo afghánských bazarech zabíjí své spoluobčany - a ne "křižáky". Doufá, že lidé je pak - ve strachu - vyženou sami.

Pokud není docela smyslů zbavený, možná tak uvažuje i "templář" Breivik.

Kořeny nenávisti

Teď už je zřejmé, že pravicový extremismus Evropa podcenila. Jenže co to vlastně "pravicový extremismus" je? Lidí, co po internetu píší názory alá Breivik, jsou statisíce. Nenosí hnědé košile a nepořádají pogromy. Jak poznat, že si jeden z nich z hnojiva uplácal bombu?

Snad jen pro ty nejkovanější pravicové extremisty se Breivik může stát mučedníkem, nebo dokonce vůdcem. Ale anonymní ohlasy v duchu "myšlenka dobrá, provedení špatné" nejsou vůbec výjimkou.

Bohužel, vlastně to ani nepřekvapí: je to jen důsledek toho, jak se názory původem z krajní pravice stávají "společensky přijatelnějšími" a různě po Evropě se usazují v hlavním politickém proudu. To je varovné.

Zoufalé, šokující činy vždy vyvolávají otázku po příčinách a po tom, jak je odstranit. V Breivikově případě je to tak: příčinou není multikulturní Evropa, jakkoli ji začali zpochybňovat i sami evropští státníci, ale fanatická nenávist. Odstranit se nedá, ale nesmí se pomíjet a tolerovat. Ani blonďákům, ani černovlasým. Norsko je blíž, než se zdá.

 

Právě se děje

Další zprávy