Zdeněk Mihalco | Komentáře
1. 4. 2010 22:25

Nový lídr ODS: Na čem závisí Nečasova budoucnost?

Kubáček, Hvížďala, Pehe a čtenáři o dění v ODS
Foto: Aktuálně.cz

Kliďas, slušňák, konzervativec, pracant, ale také suchar bez charismatu. Tak označují blogeři Aktuálně.cz nového lídra ODS Petra Nečase. Politický komentátor Jiří Pehe jej nazývá "modrým Špidlou".

Další politický komentátor Jan Kubáček vypichuje Nečasovy dobré vztahy s prezidentem Václavem Klausem. Naznačuje však, že nikoliv kvůli takovým vlastnostem a postojům je Nečas lídrem. Strana se rychle zkonsolidovala z jiného důvodu - straníci jsou nervózní nejen z možného neúspěchu v parlamentních volbách, ale také z hrozby neúspěchu ve volbách podzimních - senátních a zejména komunálních, které Kubáček označuje za klíčové.

"Z obecních voleb totiž vzejdou nové tváře ODS. Právě skrze komunální politiku a vládu nad radnicemi se vytváří nové předivo stranických vztahů a partaj se obecně stabilizuje v české politice a přežívá díky nim i v dobách méně příznivých. Navíc tím, že se ODS tradičně formuje jako strana početného komunálu, by její náhlý volební neúspěch měl za následek velmi početnou skupinu nezaměstnaných politiků," píše Kubáček, který dodává, že právě tato armáda komunálních politiků je v současné době největším spojencem Petra Nečase.

Právě komunální politici jsou podle Kubáčka nejvlivnější hlasovací skupinou strany na budoucím kongresu, který bude rozhodovat o novém předsedovi strany a o jeho týmu zástupců. Pokud bude šance na růst preferencí před komunálními volbami, bude podpora současných lídrů silná, uzavírá politický komentátor Kubáček.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jana Kubáčka: Kdo rozhoduje o budoucnosti Petra Nečase...

Do debaty o novém lídrovi ODS přispěl svými texty publikovanými ve svém blogu na Aktuálně.cz také novinář Karel Hvížďala.

Nečase bloger porovnává s Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem. "(...) Topolánkův obličej je vždy dětsky čitelný, zatímco Nečas umí držet poker face. To všechno činí z Nečase v tento moment přitažlivějšího lídra, už také proto, že sociální demokraté svou kampaň vedou nepřetržitě mnoho měsíců, Paroubkovu tvář zdevalvovali a lidé by změnu mohli uvítat," myslí si Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Karla Hvížďaly:
O nedůvěře v politiku a slabé naději na změnu
Topol, pan Nečas a volby

Politický komentátor Jiří Pehe naopak srovnává Nečase s Vladimírem Špidlou. Zatímco Špidla byl ryzí sociální demokrat, Nečas je ryzí konzervativec, myslí si bloger a dodává: Nečas je, stejně jako Špidla kdysi v ČSSD, v současném vedení ODS spíše solitérem.

"Z hlediska ČSSD je kontraproduktivní útočit na Nečase způsobem, který zvolila hned po Topolánkově pádu. Tedy tvrzením, že je Nečas údajná loutka jiných politiků v ODS, nebo že se nijak neliší od cyniků, jako je Ivan Langer," píše Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Jiřího Pehe:
Nečas je modrý Špidla aneb Nevděčná role "slušnáka" v české politice
Hlavním problémem ODS není Topolánek

Jakou taktiku nyní ČSSD zvolí, nazančil ve svém blogu na Aktuálně.cz předseda strany Jiří Paroubek. Píše o "Langrově ODS" a vrací se k pražské kauze Opencard:

"Lídr ODS (...) přichází s nabídkou řešení a svobody pro odpovědné. Je paradoxní, že s ní přichází v den, kdy pražská ODS učinila v pravicové baště republiky zcela neliberální krok. Vlajkovou loď čistoty pražských projektů, dle barnumské reklamy sen každého Pražana, kartu Opencard, se totiž rozhodla nařídit lidu. Zcela v tradici svobodného přístupu k trhu a svobodného rozhodování občanů říká: chceš jezdit tramvají a metrem? Tak budeš mít Opencard. Jinak to nepůjde. Tvá svoboda spočívá, milý Pražane, v tom, že o ní za tebe rozhodneme my, hoši z ODS," napsal Paroubek.

Další blogy k tématu: Blogeři a čtenáři debatují, kam ODS zavede Nečas


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy