Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
16. 1. 2010 11:35

Nulová tolerance alkoholu. Zvyšuje bezpečnost dopravy?

Diskuse čtenářů v blogu bývalého ministra dopravy Petra Bendla
Foto: Aktuálně.cz

"Co by se asi stalo, kdyby řidiči věděli, že jedno pivo si před cestou mohou legálně dát? Vystavení 'generálního pardonu' policejním prezidentem by nevedlo k ničemu jinému, než ke snížení obav z požití alkoholu před jízdou, a tedy k razantnímu nárůstu počtu řidičů pod vlivem alkoholu," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý ministr dopravy Petr Bendl.

Reagoval tím na názor sociálnědemokratického poslance Jeronýma Tejce, který se ve sněmovně za ČSSD vyjádřil ve smyslu, že by policejní prezident měl stanovit hranici, od které nepostihovat přítomnost alkoholu jako přestupek.

"Za ODS musím s takovým návrhem vyslovit nesouhlas," napsal Bendl.

Svým textem odstartoval čtenářskou debatu, zda nulová tolerance alkoholu zvyšuje bezpečnost na silnicích a zda přísné posuzování hladiny alkoholu v krvi není, jak píše pravidelná diskutující vystupující pod přezdívkou Tečka, "buzerací řidičů".

"Pokud by to někdo opravdu chtěl řešit, jsou ve vozidlech alkohol testery mezi motorem a startovací skřínkou," píše například diskutující Štěpán.

Do probíhající diskuse moderované editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod níže uvedeným blogem nebo přímo pod tímto článkem.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Petra Bendla: Prolomení nulové tolerance alkoholu za volantem je nebezpečné!

Svůj text k tématu sepsal také komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold. "Povolenou hranici 0,0 promile alkoholu má Česká republika a pak už jen země na východ od jejích hranic. Najdeme mezi nimi státy s letitou historií všemocných (a zkorumpovaných) institucí a tradičně bezmocných, bezvýznamných občanů: Rusko, Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko... Ani o zemích s dobře prokrvenou demokracií nemusíme mít iluze - ale minimálně by v nich nedávalo smysl, buzerovat řidiče kvůli malému pivu. I to prohibiční Švédsko má limit 0,2 promile!" upozorňuje.

Foto: Aktuálně.cz
Komentář Jana Lipolda: Sovětský model po česku: Přísná vrchnost, poslušný lid


 

Právě se děje

před 31 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
Další zprávy