Ivan Kytka | Komentáře
29. 9. 2006 0:01

O nástrahách prezidentského bloggování

Jak si povšimly počátkem týdne londýnské Financial Times, kouzlu "bloggování" mezi milióny uživatelů Internetu postupně podléhají také někteří světoví politici.

Své veřejně přístupné "elektronické zápisníky" mají na světové počítačové síti například potenciální prezidentští kandidáti Hillary Clintonová či Lionel Jospin.

Se svými voliči komunikuje přímo i íránský prezident Mahmud Ahmadinedžád - ten se na svých stránkách čtenářům minulý měsíc mimo jiné svěřil, že přijímací zkoušky na vysokou školu kdysi složil na výtečnou, přestože ho při nich postihlo krvácení z nosu.

Vůdce britské konzervativní opozice David Cameron otevřel své nitro a svůj blog návštěvníkům www.conservatives.com při nedávné cestě do Indie. Našel si i čas, aby glosátorům svých zápisků odpověděl na dotazy.

Čtrnáct liber na charitu

A tak se mohli dozvědět, že letadlo, kterým cestoval z Londýna na trase do Bombaje, vypustilo do ovzduší téměř dvě tuny kysličníku uhličitého. A že jako kompenzaci poslal příští možný britský premiér charitě, která "čistí" vzduch vysazováním stromů, něco přes čtrnáct liber.

Jinému čtenáři pak přislíbil, že se pokusí přesvědčit k bloggování také bývalou premiérku Margaret Thatcherovou, které jinak lékaři vzhledem k pokročilému věku a zdravotním potížím veřejná vystoupení zakázali.

Svého druhu vlastní blog má také český prezident Václav Klaus. Oznámení o oficiálním prezidentském programu a přepisy slavnostních či pracovních projevů se na něm střídají s dementi nepřesných zpráv z tisku a občasnými postřehy z Klausových cest.

Z první zastávky současného "asijského turné" v sobořském Omsku se čtenáři mohli dozvědět například následující:

"Bydlíme v jakési vládní rezidenci, která je po sovětsku oddělena několika "bezpečnými" ploty od okolního světa. V tom se asi moc nezměnilo. Mimořádně pozorný a putinovsky uvažující gubernátor tu vládne už šestnáct let, tedy od konce Sovětského svazu. Standardní pluralitní systém politických stran je ale ještě v nedohlednu."

Klaus blogguje z Ulanbátaru

Následná cesta z Omska do Ulanbátaru se zdála prezidentovi přece jen poněkud dlouhá. "Do Mongolska a Mongolskem jsme letěli strašně dlouhou dobu, většinu času nad neobydlenou pouští Gobi," svěřuje se čtenářům se svým geografickým postřehem.

Při zastávce v Ulanbátaru byl prezident překvapen, že jeho protějšek hovořil anglicky. A poněkud šalamounsky ocenil pozoruhodný kulturní počin hlavy mongolského státu: "Do mongolštiny přeložil Ch. Dickense, H. G. Wellse a dokonce Jamese Joyce, což musí být nesmírně těžké jak jeho angličtinou, tak odlišnou kulturou a reáliemi."


V závěru svého posledního bloggu se Václav Klaus svěřuje čtenáři s obavami, jak jeho žaludek přežije oběd podávaný v jurtě. Autor se pak v popisu zážitků z cesty nejméně na den neohlášeně odmlčel, což vyvolává neodvratnou obavu, že po mongolském menu ztratil chuť - minimálně ke psaní. Či úvahu o tom, jak to vlastně mají v Ulanbátaru prezidenti s internetovým spojením.

Většina politiků je při svém "bloggování" vedena nejspíš snahou oslovit veřejnost a (případné) čtenáře "přes hlavy novinářů". Tedy přímo a bez zprostředkované interpretace svých slov či myšlenek. Bloggy, nejen ty politické, jsou možná také výrazem niterné touhy cosi originálního ostatním spontánně sdělit. Či naopak frustrace, že je v nejbližším okolí nikdo pozorně neposlouchá.

Jak však připomíná ve Financial Times Gideon Rachman, archetypální politický blog má i své nešvary: upřednostňuje okamžitou reakci před vnitřní reflexí; dává přednost komentáři před původním researchem a samospádu myšlenek před promyšlenou strukturou při jejich podání.

Ivan Kytka; [email protected]

 

Právě se děje

Další zprávy