Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
19. 4. 2017 14:45

O suprových tarifech na ministerstvu už ani slovo. Pamatujte na pud volební sebezáchovy!

Je to, jako by se Andrej Babiš a Marian Jurečka pochlubili, že u nich v kantýně od prvního zlevnily obědy. Nadšení nad tím volič nesdílí.
Děkuju všem, kdo mi napsali, že by taky chtěli ten skvělý mobilní tarif.
Děkuju všem, kdo mi napsali, že by taky chtěli ten skvělý mobilní tarif. | Foto: ČTK

V mediální komunikaci politiků existuje jedno prokleté téma, a tím jsou mobilní tarify. Žhavá kamna, o která se veřejní činitelé nepálí jen podruhé, ale dokonce permanentně.

V dobré paměti jsou ještě exministr Jan Mládek (ČSSD) a jeho náměstek Lubomír "Jeďte do Polska" Bokštefl. V úterý se přidal komunikátor na Twitteru z nejzdatnějších, Andrej Babiš: Tak jsme pro @MinFinCZ vyjednali levné mobilní tarify za polské ceny. Datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně. (Všimněte si nenapodobitelné dikce s částicí "tak" na začátku věty, která sdělení dodává žádoucí ležérní tón: prostě jsme to zmákli levou zadní, jinými slovy - příště zařídíme, na co si vzpomenete.)

Jako by na to čekal, nenechal se zahanbit ministr zemědělství Marian Jurečka a přes Facebook kontroval: "Pro celý resort ministerstva zemědělství máme od srpna 2015 cenu 50 Kč za neomezené volání (tj. o 7,41 % méně než MF) a 70 Kč za 10 GB dat (tj. o 35,78 % méně než MF)."

Ale zjevně si uvědomil, kde udělal Babiš chybu, a nechtě jít v jeho stopách, dodal: "Co mě však netěší, že odpovědné MPO nebylo schopné docílit podobné cenové revoluce i pro běžné občany."

To je ovšem pro telefonistu-voliče ukrutně slabá náplast. Předchozími sděleními už byla škoda napáchána.

Babišův tweet "Tak jsme vyjednali…" nese stopy řízení státu jako firmy. Firma Ministerstvo financí je šťastná, tudíž by se měli radovat všichni, ne? Počkat…     

Někteří politici, případně správci jejich sociálních sítí, se z nějakého neznámého důvodu domnívají, že veřejnost potěší - co potěší, že veřejnost vítězoslavně zařve hurá! -, když ji informují o tom, jak supervýhodně se bude v jejich resortu volat a sjíždět internet. Že si tím u voličů šplhnou, protože ušetřili peníze daňových poplatníků.

Nevděčník daňový poplatník se ale místo toho, jak zjistil i Andrej Babiš, rozpálí do ruda. Právem to bere jako výsměch, protože on sám, soukromník, platí za telefon dál dost nehorázné účty.

Je to, jako by se Babiš a Jurčeka voličům pochlubili, že na ministerstvu v kantýně od prvního zlevnily obědy.

Voliče nad takovou informací právem napadne, jaký z toho má užitek on sám. Případně mu bleskne hlavou, že v hospodě, kam chodí, naopak obědy nedávno zdražily a v novinách četl o tom, že kvůli EET.  

Typické ohlasy z Twitteru: Na tyto slevy doplácí ve svých tarifech nefiremní zákazníci. Třeba důchodci. Jste ten boj o levná data zase blbě pochopil. - Dobrý den, pane ministře, chlubíte se, nebo se nám vysmíváte? Proč na něco takového normální smrtelník nedosáhne?

@AndrejBabis druhý den prozřel: Děkuju všem, kdo mi napsali, že by taky chtěli ten skvělý mobilní tarif, co jsme pro ministerstvo financí vyjednali s T-Mobilem. Žádný politik nemá žádnou zákonnou možnost ovlivnit teď přímo tarify. Ovlivnit je může ÚOHS a ČTÚ, ALE: Moc rád se s T-Mobilem sejdu a budu je tlačit, aby podobně snížili ceny i pro lidi.

Tedy návrat do klasického zařizovacího módu: "Budeme tlačit na…", "chceme, aby…" a tak dále. Začíná pověstný běh na dlouhou trať.

Tady už ale u mobilních operátorů zaparkovala sociální demokracie. "Považuji za nepřijatelné, aby čeští zákazníci dopláceli na slevy pro firmy." (Bohuslav Sobotka v době vrcholícího Mládkova průšvihu.)

Politici ČSSD se zatím - ve svém vlastním zájmu - novými suprovými tarify na svých úřadech nechlubí. Odstrašující Mládkův odkaz - poučení: mlčeti zlato - je silnější. Ani @mpo_tweetuje k tomu nic netweetuje.

Sociální demokracie, která má jako nejpočetnější člen vlády a nájemník příslušného ministerstva průmyslu na hlavě největší kus mobilního másla, díky tomu paradoxně zaujala nejrozumnější postoj. Ten zní: nepokoušet se vykazovat výsledky (viz Babiš a Jurečka), ale jen ukrutně slibovat lidu zastání (viz všichni). Pravidlo číslo 1: Nejméně do voleb, prosím, o ministerských tarifech ani slovo! Pamatujte na pud volební sebezáchovy.

Jakým způsobem se později vymluvíte z toho, že jsou mobilní služby pořád třeskutě drahé, je vedlejší.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy