Erik Best | Komentáře
14. 11. 2012 13:27

Obama. Další čtyři roky dluhů a bezpilotních letounů

Obamovo znovuzvolení není zrovna dobrou předzvěstí
Foto: Jan Lipold

Spojené státy představují bortící se říši, nikoli impérium na vzestupu. Vždyť i na to, aby mohly soupeřit se svými rivaly a vést války, si musí půjčovat. Erik Best, novinář a vydavatel internetového magazínu Fleet Sheet, hodnotí vyhlídky USA po znovuzvolení Baracka Obamy.

Demokracie znamená, že někdo zvítězit musí, a to i v případě, že žádný z kandidátů není pro danou funkci dost dobrý. Američtí voliči se rozhodli pro Baracka Obamu, avšak investoři zprvu zareagovali na jeho znovuzvolení negativně, jelikož není jisté, co další Obamovo funkční období může znamenat pro hrozbu fiskální propasti rozpočtových škrtů a zvyšování daní. Rozdělená vláda (Bílý dům a Senát pod kontrolou demokratů a Sněmovna reprezentantů ovládaná republikány) znamená, že dohoda o dluhovém stropu je do konce tohoto roku méně pravděpodobná.

Nadšenci do zlata byli z poněkud zvrhlého důvodu výsledkem amerických voleb potěšeni: patová situace ve Washingtonu v podstatě garantuje, že americký dolar bude nadále ztrácet hodnotu a ceny zlata porostou. Prezident Obama ve své děkovné řeči pronesl: "Chceme, aby naše děti žily v zemi, která není zatížena dluhy." Ale jeho nevyřčená politika spíš směřuje k pokračování zvyšování státního dluhu. Kdyby republikáni našli vhodného kandidáta, deficit státního rozpočtu a výše státního dluhu by samy o sobě byly dostatečným důvodem pro změnu v Bílém domě. Namísto toho ale vybrali Mitta Romneyho.

Obama také mluvil o reformě daňových zákonů, nápravě imigračního systému a o tom, že se země má zbavit závislosti na zahraniční ropě. Vůbec se nezmínil o Číně, byť vztah k ní je jedním z nejzásadnějších témat americké politiky, která bychom v Obamově dalším funkčním období měli rozhodně sledovat. Nejde tentokrát ani tak o obchodní deficit USA vůči Číně, ale o "otočku" americké armády směrem k Asii. Zvyšování počtu amerických vojáků v Asii je načasované na ten nejnevhodnější okamžik, jelikož Spojené státy nyní v Asii čelí mnohem schopnějšímu rivalovi, než jak by tomu bývalo bylo před pěti, deseti nebo čtyřiceti lety.

USA si musí půjčovat peníze od Číny, aby vůči ní mohly na jejím vlastním hřišti provádět svoji konfrontační politiku. (Barack Obama na Velké čínské zdi, listopad 2009.)
USA si musí půjčovat peníze od Číny, aby vůči ní mohly na jejím vlastním hřišti provádět svoji konfrontační politiku. (Barack Obama na Velké čínské zdi, listopad 2009.) | Foto: Reuters

USA si v současnosti musí doslova půjčovat peníze od Číny, aby vůči ní mohly na jejím vlastním hřišti provádět svoji konfrontační politiku. Jak dlouho to bude Čína tolerovat?

Dalším důležitým bodem ke sledování bude využívání bezpilotních letounů v boji proti terorismu. Obama ve své děkovné řeči prohlásil, že desetiletí války je u konce. Ovšem ve smyslu bezpilotní války to může být teprve její začátek. Spojené státy bezpilotní letouny využívají v Pákistánu, Jemenu, Somálsku a podle časopisu Economist je pravděpodobně brzy nasadí i v severním Mali.

Využívání bezpilotních letounů k zabíjení lidí pomocí dálkového ovladače připomíná shazování atomových bomb na Japonsko na konci 2. světové války. Jak atomová bomba, tak bezpilotní letouny představují technickou vymoženost vyvolávající respekt a hrůzu, ale Spojené státy jsou dnes ve zcela jiné pozici. Představují bortící se říši, nikoli impérium na vzestupu. Při každém použití bezpilotního letounu si USA vytváří další nepřátele. Nepřátele, kteří si na to vzpomenou, až se světová geopolitická situace změní.

Obamovo znovuzvolení tudíž znamená, že se můžeme těšit na další čtyři roky rostoucího dluhu, slábnoucího dolaru a bojechtivé Ameriky, která si půjčuje peníze na to, aby se konfrontovala se svými rivaly a vedla války na četných frontách. Vzhledem k tomu, že americký prezident je stále vůdcem demokratického světa, není Obamovo znovuzvolení zrovna dobrou předzvěstí.

 

Právě se děje

Další zprávy