Erik Best | Komentáře
14. 11. 2012 13:27

Obama. Další čtyři roky dluhů a bezpilotních letounů

Obamovo znovuzvolení není zrovna dobrou předzvěstí
Foto: Jan Lipold

Spojené státy představují bortící se říši, nikoli impérium na vzestupu. Vždyť i na to, aby mohly soupeřit se svými rivaly a vést války, si musí půjčovat. Erik Best, novinář a vydavatel internetového magazínu Fleet Sheet, hodnotí vyhlídky USA po znovuzvolení Baracka Obamy.

Demokracie znamená, že někdo zvítězit musí, a to i v případě, že žádný z kandidátů není pro danou funkci dost dobrý. Američtí voliči se rozhodli pro Baracka Obamu, avšak investoři zprvu zareagovali na jeho znovuzvolení negativně, jelikož není jisté, co další Obamovo funkční období může znamenat pro hrozbu fiskální propasti rozpočtových škrtů a zvyšování daní. Rozdělená vláda (Bílý dům a Senát pod kontrolou demokratů a Sněmovna reprezentantů ovládaná republikány) znamená, že dohoda o dluhovém stropu je do konce tohoto roku méně pravděpodobná.

Nadšenci do zlata byli z poněkud zvrhlého důvodu výsledkem amerických voleb potěšeni: patová situace ve Washingtonu v podstatě garantuje, že americký dolar bude nadále ztrácet hodnotu a ceny zlata porostou. Prezident Obama ve své děkovné řeči pronesl: "Chceme, aby naše děti žily v zemi, která není zatížena dluhy." Ale jeho nevyřčená politika spíš směřuje k pokračování zvyšování státního dluhu. Kdyby republikáni našli vhodného kandidáta, deficit státního rozpočtu a výše státního dluhu by samy o sobě byly dostatečným důvodem pro změnu v Bílém domě. Namísto toho ale vybrali Mitta Romneyho.

Obama také mluvil o reformě daňových zákonů, nápravě imigračního systému a o tom, že se země má zbavit závislosti na zahraniční ropě. Vůbec se nezmínil o Číně, byť vztah k ní je jedním z nejzásadnějších témat americké politiky, která bychom v Obamově dalším funkčním období měli rozhodně sledovat. Nejde tentokrát ani tak o obchodní deficit USA vůči Číně, ale o "otočku" americké armády směrem k Asii. Zvyšování počtu amerických vojáků v Asii je načasované na ten nejnevhodnější okamžik, jelikož Spojené státy nyní v Asii čelí mnohem schopnějšímu rivalovi, než jak by tomu bývalo bylo před pěti, deseti nebo čtyřiceti lety.

USA si musí půjčovat peníze od Číny, aby vůči ní mohly na jejím vlastním hřišti provádět svoji konfrontační politiku. (Barack Obama na Velké čínské zdi, listopad 2009.)
USA si musí půjčovat peníze od Číny, aby vůči ní mohly na jejím vlastním hřišti provádět svoji konfrontační politiku. (Barack Obama na Velké čínské zdi, listopad 2009.) | Foto: Reuters

USA si v současnosti musí doslova půjčovat peníze od Číny, aby vůči ní mohly na jejím vlastním hřišti provádět svoji konfrontační politiku. Jak dlouho to bude Čína tolerovat?

Dalším důležitým bodem ke sledování bude využívání bezpilotních letounů v boji proti terorismu. Obama ve své děkovné řeči prohlásil, že desetiletí války je u konce. Ovšem ve smyslu bezpilotní války to může být teprve její začátek. Spojené státy bezpilotní letouny využívají v Pákistánu, Jemenu, Somálsku a podle časopisu Economist je pravděpodobně brzy nasadí i v severním Mali.

Využívání bezpilotních letounů k zabíjení lidí pomocí dálkového ovladače připomíná shazování atomových bomb na Japonsko na konci 2. světové války. Jak atomová bomba, tak bezpilotní letouny představují technickou vymoženost vyvolávající respekt a hrůzu, ale Spojené státy jsou dnes ve zcela jiné pozici. Představují bortící se říši, nikoli impérium na vzestupu. Při každém použití bezpilotního letounu si USA vytváří další nepřátele. Nepřátele, kteří si na to vzpomenou, až se světová geopolitická situace změní.

Obamovo znovuzvolení tudíž znamená, že se můžeme těšit na další čtyři roky rostoucího dluhu, slábnoucího dolaru a bojechtivé Ameriky, která si půjčuje peníze na to, aby se konfrontovala se svými rivaly a vedla války na četných frontách. Vzhledem k tomu, že americký prezident je stále vůdcem demokratického světa, není Obamovo znovuzvolení zrovna dobrou předzvěstí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy