Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 10. 2016 13:30

Odborníci upadli v nemilost, názory obyčejných lidí vítězí 32:27

Kdo je to "obyčejný člověk" s velkým O? Jak se jím stát?
Ilustrační foto davu.
Ilustrační foto davu. | Foto: Reuters

Je zajímavé sledovat rozklad a úpadek slova "odborník". Není to tak dávno, co se po nich lidi mohli utlouct, a to dokonce i v žebříčcích popularity. "Vlády odborníků" byly milované, politici-odborníci žádaní. Odborník byl fachman. Odborník, to znělo hrdě a uznale.

Teď? Odborníkům se nevěří. Spadli do podezřelého konglomerátu "elit", které vědí všechno nejlíp - ale to bývalo, čím dál častěji se nám je daří prokouknout. Zuby si sice pořád necháme spravit u odborníka s titulem MUDr. a projektovat most taky nemůže úplně každý, ovšem jakmile jde o něco méně exaktního, odborník se mění jen v jednu stranu názoru. Já odborník - ty odborník. Přicházejí obyčejní lidé (a v závěsu zdravý selský rozum).

Průzkum CVVM postavil oba rivaly přímo proti sobě a položil respondentům otázku: Je lepší spoléhat se na názory odborníků, nebo obyčejných lidí? A obyčejní vyhráli, 32 ku 27 procentům. Mínění obyčejného člověka (kdo to je, jak se jím stát?) má větší váhu než slovo odborníka.

Vůbec to není česká specialita. Odborníci a odbornice upadají v nemilost všude. Markantním příkladem byl Brexit - devět z deseti odborníků s velkým O před ním varovalo, obyčejní s velkým O na ně kašlali a volili Leave. Ministr Michael Gove ještě předtím odborníky přirovnal k nacistickým propagandistům. Referendum je královskou disciplínou obyčejných lidí.

Může se samozřejmě stát, že obyčejný člověk i odborník (expert) mají stejný názor. Ale aby se odborníkovi věřilo, musí si dávat setsakra pozor, aby působil trochu obyčejně a nepovyšoval se. (S tím souvisí totální nedůvěra obyčejňáků vůči novinářům, kteří umění zobyčejnit se až na výjimky neovládají.) Možná se zrodí hybrid OO, obyčejný odborník.

Vzestup názoru obyčejných lidí se obvykle spojuje se sociálními sítěmi, mobilními technologiemi a dostupností internetu; se světem, kde se každý může vyjádřit jakoby stejnou silou, "zbraně" svobody slova se vyrovnávají. Obyčejný člověk už dávno vyskočil z rubriky Dopisy čtenářů na titulní stránky kyberprostoru.

Šel bych ale ještě kus nazpátek. Pro autoritu obyčejných lidí udělaly nedoceněný kus práce reality show. Už za úsvitu internetu, pokračuje to dodneška. Obyčejný člověk se stal celebritou a bylo jen otázkou času, kdy se jeho sebevědomí vydá na pochod vpřed. Obyčejní přestávali mlčet a přidávali se další a další, vidouce: jsme jako oni. Já jsem obyčejný - kdo je víc?

Pro pořádek: Nikde není psáno, jestli je názor obyčejného člověka spolehlivější než názor odborníka nebo naopak, na takto položenou otázku se nedá rozumně odpovědět ano-ne. Pokud si nechcete svět vykládat jako malou násobilku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy