Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
2. 12. 2009 18:20

Odmítnutí Wilderse: Správný krok? Rána svobodě slova?

Diskutovali jste, zda bylo správné neumožnit nizozemskému politikovi projev v Senátu
Foto: Aktuálně.cz

„Pochybuji, že by nás Wildersova návštěva ve světě jakkoliv poškodila. Na druhou stranu nechápu, proč by měl v našem senátu předkládat své názory člověk, který si svou politickou kariéru buduje ne na hledání řešení, ale na hlásání nenávisti a vytváření atmosféry strachu," píše ve čtenářské debatě pod blogem sociologa Ivana Gabala pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Paterik.

Čtenáři Aktuálně.cz debatovali o pozvání senátora Jiřího Oberfalzera nizozemského politika Geerta Wilderse, který je ostrým kritikem islamismu. Plánované vystoupení Wilderse se v českém Senátu nakonec neuskutečnilo. Zrušil jej předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Čtěte více: Kritik islámu Wilders nakonec cestu do Česka odložil

Čtenářské debaty odstartovali tři pravidelní blogeři - zmíněný Ivan Gabal, spisovatel Benjamin Kuras a Matyáš Zrno z konzervativního Občanského institutu..

Zatímco Gabal si myslí, že pozvání Wilderse byla provokace, která by mohla vyvolat oprávněně ostré reakce muslimů, Kuras a Zrno tvrdí, že odmítnutí Wilderse bylo ranou pro svobodu slova v Česku.

Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou | Foto: Reuters

Také čtenáři se na celý případ dívají z těchto dvou pohledů - jedna část hovoří o výhře takzvané politické korektnosti a omezení demokracie. Druhá, menší skupina čtenářů považuje zrušení Wildersova vystoupení za správný krok.

„K islámu chovám respekt a toleranci. Nicméně mi připadá podivné, že v zemích s křesťanskými tradicemi se staví mešity a provozuje něco jako multikulturalismus, ale na druhé straně se zakazují přednášky člověku, který proti tomu vystupuje," píše například pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Imhotep.

Čtenář Taoiseach naopak souhlasí s Ivanem Gabalem když píše, že „pokud se budeme stavět proti islámu jako takovému, znamená to, že budeme izolovat sebe."

Geert Wilders opakovaně upozorňuje na nebezpečí radikálního islamismu, který podle jeho názoru ohrožuje bezpečnost Evropy.
„Není žádný extremista. Je to člověk, který na rozdíl od vojáků v Afghu proti TOMU NEBEZPEČÍ, které oni eliminují puškou, granátem, plamenometem, napalmem a jinými prima prostředky, používá soft prostředky. Totiž filmem, natočeným z autentických materiálů militantních islamistů!" myslí si například další pravidelný diskutující v  debatách na Aktuálně.cz vystupující pod přezdívkou Vlk, který naráží na kontroverzní Wildersův snímek Fitna.

Do debat moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit i vy, a to pod níže uvedenými blogy:

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Gabal: Proč si zase koledujeme o malér?
Foto: Aktuálně.cz
Benjamin Kuras: Který český zákon vlastně porušil Wilders?
Foto: Aktuálně.cz
Matyáš Zrno: Geert Wilders a konec veřejné diskuse v Čechách 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy