Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
2. 12. 2009 18:20

Odmítnutí Wilderse: Správný krok? Rána svobodě slova?

Diskutovali jste, zda bylo správné neumožnit nizozemskému politikovi projev v Senátu
Foto: Aktuálně.cz

„Pochybuji, že by nás Wildersova návštěva ve světě jakkoliv poškodila. Na druhou stranu nechápu, proč by měl v našem senátu předkládat své názory člověk, který si svou politickou kariéru buduje ne na hledání řešení, ale na hlásání nenávisti a vytváření atmosféry strachu," píše ve čtenářské debatě pod blogem sociologa Ivana Gabala pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Paterik.

Čtenáři Aktuálně.cz debatovali o pozvání senátora Jiřího Oberfalzera nizozemského politika Geerta Wilderse, který je ostrým kritikem islamismu. Plánované vystoupení Wilderse se v českém Senátu nakonec neuskutečnilo. Zrušil jej předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Čtěte více: Kritik islámu Wilders nakonec cestu do Česka odložil

Čtenářské debaty odstartovali tři pravidelní blogeři - zmíněný Ivan Gabal, spisovatel Benjamin Kuras a Matyáš Zrno z konzervativního Občanského institutu..

Zatímco Gabal si myslí, že pozvání Wilderse byla provokace, která by mohla vyvolat oprávněně ostré reakce muslimů, Kuras a Zrno tvrdí, že odmítnutí Wilderse bylo ranou pro svobodu slova v Česku.

Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou | Foto: Reuters

Také čtenáři se na celý případ dívají z těchto dvou pohledů - jedna část hovoří o výhře takzvané politické korektnosti a omezení demokracie. Druhá, menší skupina čtenářů považuje zrušení Wildersova vystoupení za správný krok.

„K islámu chovám respekt a toleranci. Nicméně mi připadá podivné, že v zemích s křesťanskými tradicemi se staví mešity a provozuje něco jako multikulturalismus, ale na druhé straně se zakazují přednášky člověku, který proti tomu vystupuje," píše například pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Imhotep.

Čtenář Taoiseach naopak souhlasí s Ivanem Gabalem když píše, že „pokud se budeme stavět proti islámu jako takovému, znamená to, že budeme izolovat sebe."

Geert Wilders opakovaně upozorňuje na nebezpečí radikálního islamismu, který podle jeho názoru ohrožuje bezpečnost Evropy.
„Není žádný extremista. Je to člověk, který na rozdíl od vojáků v Afghu proti TOMU NEBEZPEČÍ, které oni eliminují puškou, granátem, plamenometem, napalmem a jinými prima prostředky, používá soft prostředky. Totiž filmem, natočeným z autentických materiálů militantních islamistů!" myslí si například další pravidelný diskutující v  debatách na Aktuálně.cz vystupující pod přezdívkou Vlk, který naráží na kontroverzní Wildersův snímek Fitna.

Do debat moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit i vy, a to pod níže uvedenými blogy:

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Gabal: Proč si zase koledujeme o malér?
Foto: Aktuálně.cz
Benjamin Kuras: Který český zákon vlastně porušil Wilders?
Foto: Aktuálně.cz
Matyáš Zrno: Geert Wilders a konec veřejné diskuse v Čechách 

 

Právě se děje

Další zprávy