Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 5. 2013 10:22

ODS: Ze strany podnikatelů se stala strana kmotrů

Komentář: Rok před volbami je modrá strana v zoufalém stavu. Prchají od ní voliči

Politika rok před volbami
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Politika rok před volbami

Názory Aktuálně.cz mapují situaci rok před parlamentními volbami 2014

Kartel politických stran: Všichni dobří voliči, nástup. Manévry 2014 začínají

Faktor Zeman třese politikou: Dinosaurus Zeman je politik na druhou. Rád si hraje

Vážení čtenáři, děkujeme vám za vaše názory a postřehy. Můžete nám psát také na [email protected] nebo na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz. Najdete nás také na Twitteru.

Co se děje s ODS? Jak se modrá strana vyvíjí (nebo spíš zavíjí)? Zhruba za rok budeme volit novou sněmovnu. Co občanští demokraté mohou nabídnout? Čím nás k sobě lákají? - Je toho málo. ODS dnes mnohem spíš působí jak repelent, odpuzuje. Normální volič se svými představami je pro ni bzučící komár. Nečasova partaj se stala zoufalým uskupením velikého zklamání. Neumí se zbavit koulí na obou nohou, je vysávána zevnitř. Pomohla u nás vytvořit nikoli „fér" (to slovo má rád Václav Klaus) podnikatelské prostředí, ale naopak vysoce nefér prostředí. Sama je proti sobě, proti svým tendencím, bezbranná.

Dneska aby se člověk styděl, že je ódeesák

Nedávno jsem se sešel s několika podnikateli. Mluvili jsme o politice. Jeden byl z Bruntálu, dlouholetý člen ODS. Nadával, jak to u nás „nejde". Přitom jeho strana řídí vládu. Ale nejen to, pan Bruntál si stěžoval i na to, jak je vnímán: „Dneska aby se člověk styděl, že je ódeesák! Dávám práci lidem, ale pomalu abych se styděl, že jezdím mercedesem. Nikdo z normálních lidí se mnou nemluví, jako kdybych byl prašivý. Co se to děje?"

Vystupoval jako typický člen ODS. Měl své mantry: Václav Havel byl zlo, které nás nemělo potkat. Proč, zajímalo mě. Protože podporoval „takové ty šílence, kteří chtějí mluvit do stavebních řízení, kterým vadí, že u nich povede dálnice". Nebo: „Pro Havla byli broučci víc než lidi!" Pak, nebylo zřejmě vyhnutí, vytáhl slavnou nepolitickou politiku. Havel podle něj dával prostor lidem, kteří nebyli zvoleni, ale „chtěli diktovat".

Měl i jasnější chvilky: „Řekněte mi, jak je možné, že Nečas nechal Topce všechna důležitá ministerstva? Ministerstvo financí, proboha! Co to je za politiku? Vždyť se nám smějí! Kam se to ODS propadá?" A měl své informace, věděl přesně, který kmotr „bačuje" tu či onu státní zakázku. Zvlášť dobře se vyznal v dopravních tendrech. Nadával, že se po silnicích „už nedá rychle jet, to si urazíte kolo".

Petr Nečas. Do čela ODS byl podle médií posazen jako pan Čistý. Ve skutečnosti se tehdy mnohem spíš hledal pan Slabý.
Petr Nečas. Do čela ODS byl podle médií posazen jako pan Čistý. Ve skutečnosti se tehdy mnohem spíš hledal pan Slabý. | Foto: Ludvík Hradilek

Očista může být sebevražedná

Obvykle se mluví o tom, že pro ODS je trauma Václav Klaus, že ji vnitřně rozděluje, že na neklausovskou část útočí, zkrátka že straně, kterou založil, škodí. Jenomže je to výmluva. Klaus dávno stranu opustil a je spíš zevnitř používán jako argument, jako „tlačák" na vedení.

Problém leží jinde. ODS dlouho ovládali a dosud ovládají lidé, o kterých mnohdy ani nevíte. Aby byl na kongresu zvolen předseda, musí předem udělat dohody s kraji. A dnes nemalou část krajů ovládají kmotři. (Jsou to lidé, kteří mnohdy ovládají státní zakázky, kteří kasírují firmy, když se na nich chtějí podílet. V nižším patře dnes tito pánové už údajně nekasírují, ale jsou spokojeni, když urvou zakázku pro svou firmu. Rozumějte, když zakázku získají, aniž by měla normální konkurence šanci.)

Je nesmírně těžké zbavit se kmotřího břemene. Kmotři s partají srostli. Pustit na ně policii je sebevražedné - může se ukázat, že v podvodech jeli i modří politici. Ve výsledku pak strana znovu ztratí.

Angela Merkelová není vůdce. A právě tím dnes Němcům imponuje. Nepotřebují nad sebou železnou ruku. Merkelová věci v klidu rozhoduje.
Angela Merkelová není vůdce. A právě tím dnes Němcům imponuje. Nepotřebují nad sebou železnou ruku. Merkelová věci v klidu rozhoduje. | Foto: Reuters

Slabý šéf = ideální šéf

Kmotrům vyhovuje slabý předseda strany. Taky proto byl loni v listopadu Petr Nečas znovu zvolen šéfem ODS. S ním (s jeho lidmi) už jsou mechanismy zaběhané. A každý rok je pro kmotrovské podnikání cenný. (V tom se od skutečných podnikatelů neliší.)

Bylo to dost neuvěřitelné - po katastrofálně prohraných krajských volbách Nečas nejenže neodstoupil, ale dokonce byl zvolen znovu. Nic neukázalo slabotu, mrtvolnost, neakčnost ODS jasněji a zřetelněji. Oslavovat Nečasovo vítězství mohli jen úplně zaslepení šílenci.

ODS byla původně stranou podnikatelů, stranou pro podnikatele. Jenomže to už je píseň minulosti. Dnes jí tito tvůrci hodnot těžko mohou věřit. Mají bohaté zkušenosti, jak to u nás chodí se zakázkami. Jaké jsou podmínky pro získání lukrativních státních zakázek.

Jeden příklad. Pod ministerstvo průmyslu spadá ČEPS, společnost, která provozuje českou energetickou přenosovou soustavu, páteř elektrizační soustavy země. V roce 2011 získala firma EGEM od ČEPSu přes 90 procent zakázek na obnovu přenosové soustavy atd. (Jde o řády miliard.) Není to divné? Jiné firmy prakticky nemají šanci zakázku od ČEPSu získat. Samo sebou je vše v naprostém pořádku...

Ministr vnitra Jan Kubice (bezpartijní) se premiérovi povedl. Výjimečný je v tom, že nechce manipulovat policií.
Ministr vnitra Jan Kubice (bezpartijní) se premiérovi povedl. Výjimečný je v tom, že nechce manipulovat policií. | Foto: Vojtěch Marek

Nemoc nerozhodování

ODS postrádá lídra. Není potřeba nějaký nový Klaus, který by stranu vedl železnou rukou a pouhým pohledem děsil kolegy. Chybí člověk, který nepotřebuje moc vyčnívat, strhávat pozornost na sebe, zato rozhoduje. (V Německu je takovou političkou Angela Merkelová.)

Jednou z nejhorších nemocí ODS je totiž nerozhodování. To se projevuje především ve způsobu vládnutí. Platí přece, že ODS = vedení vlády. Nečas nejenže nebyl schopen pro svoji stranu podržet tradiční ministerstvo financí, ale nerozhoduje ani jiné, velmi podstatné věci.

Příklad: Lesy ČR. Chybí tam půl roku ředitel. Výběr měl na starosti ministr zemědělství Petr Bendl (také ODS), ale poslední slovo si vymínil premiér. Výsledek? Firma je stále bez nového ředitele. Vede ji Michal Gaube, který se podílel na minulých rozhodnutích. Lesy ČR byly podle mnoha informací léta vykrádány. A zřejmě to pokračuje. Viz zadržení cca 100 podezřelých milionů korun z Lesů v březnu ve Švýcarech. To není legrace, to je malér. Ví se o tom, že peníze z Lesů tečou ke kmotrům. Ale díky nerozhodnosti či díky neodvaze premiéra (o Bendlovi raději ani nemluvme) to všecko zjevně pokračuje dál. Bez řešení. Zřejmě se čeká, co policie, kolik toho ví a koho obviní.

Pro mnohé členy i voliče ODS bylo nepochopitelné, proč premiér Nečas v roce 2010 přenechal ministerstvo financí topkaři Miroslavu Kalouskovi.
Pro mnohé členy i voliče ODS bylo nepochopitelné, proč premiér Nečas v roce 2010 přenechal ministerstvo financí topkaři Miroslavu Kalouskovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Nerozhodnost a slabost se ukazuje často. Vzpomeňme na hledání ministra obrany po odstoupení Alexandra Vondry (které přišlo o rok později, než mělo). Výběr generála Vlastimila Picka znamená, že ODS rezignovala na politiku.

Není všechno černé, co je modré

Strana uvadá, zavíjí se. Opouštějí ji nejen voliči, ale i členové. Loni na začátku května měla 24 507 členů, letos stejnou dobou 21 578 členů, o 12 procent méně. V roce 2009 měla nejvíc - 34 216 duší (podle Týdne). Lídři propad vysvětlují tím, že se zbavují černých duší. To je pěkné, chvályhodné, jenomže i černé duše nakonec svědčí o tom, v jakém stavu ta strana vězí.

Stále má svoje plusy. Silný základ starostů, kteří jsou mnohdy poctiví. (Jenomže i oni stranu opouštějí.) ODS má cosi jako „vrozený antikomunismus". Je vlastní jejím voličům. Modří lídři však antikomunismus používají účelově. Viz kupříkladu Klausovu mobilizaci nebo nedávné Nečasovo varování, že z Ústavu pro studium komunismu se po nástupu nové ředitelky stane Ústav marxismu-leninismu.

Cenná je snaha ODS omezit výdaje státu, mířit k vyrovnaným rozpočtům. To ovšem činí ve spolupráci s TOP 09. Dnes je to práce ministra Miroslava Kalouska.

Ani Saša Vondra (na snímku s Jiřím Křižanem, Václavem Havlem a Michaelem Žantovským) ódéesce nepomohl. Spíš uškodil.
Ani Saša Vondra (na snímku s Jiřím Křižanem, Václavem Havlem a Michaelem Žantovským) ódéesce nepomohl. Spíš uškodil. | Foto: http://www.alexandrvondra.cz

Za vlády Nečase, ODS, se o něco málo zlepšila situace na státním zastupitelství. Jenže změny byly vynuceny zvenčí, Nečas jim zpočátku bránil. Jako ministra vnitra si vybral Jana Kubice, čímž vlastní stranu silně podráždil. Změna to byla dobrá: Kubice policii nemanipuluje. To dlouhá léta detektivové ze strany vnitra nezažili.

Džungle po restartu

Tím, při vší úctě, pozitiva jaksi končí. Jakmile se část strany pokusí o refresh, restart, jakmile chce opustit „cestu kmotrů", rozpoutají se uvnitř tvrdé boje. Zvenčí to působí odpudivě. Příklad: Praha. Nástup primátora Bohuslava Svobody byl slibný, dnes ale čelí policejnímu obvinění a pražská politika je jedna džungle.

Ze strany podnikatelů se stala strana kmotrů. (I ti ji dnes pomalu opouštějí, vědí, že od roku 2014 budou muset obnovit či prohloubit své vazby v ČSSD.) Modrým chybí jasné vedení, směr, kterým by mířili. Doma i venku.

Se vší pravděpodobností příští rok ODS odejde do opozice. To ji buď dorazí, nebo oživí. Její preference po zásluze klesly pod deset procent. Jako lídr na pravici ji střídá TOP 09. Pro modré nesmírně bolestná doba. Ale zavinili si to sami. Byl by nesmysl je litovat.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy