Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 6. 2013 0:14

ODS žije ve snu, že dál vládne. Ne, začíná se od nuly

Komentář: Nové volby potřebujeme. Z této sněmovny už dobrá vláda nevzejde
Červen 2010, vláda se rodí. Vzpomínky zůstanou.
Červen 2010, vláda se rodí. Vzpomínky zůstanou. | Foto: Ludvík Hradilek

Petr Nečas v neděli večer oznámil, že podá demisi, a tím pádem končí i jeho vláda. Která sice v roce 2010 začínala s velkou parlamentní většinou, dnes ale zdaleka není jisté, jestli alespoň nějakou většinu vůbec má.

Nečas, třetí premiér za ODS, dovládl stejně jako Václav Klaus (své druhé období) a Mirek Topolánek předčasně. Všechny pravicové kabinety po roce 1996 se rozpadly kvůli problémům v ODS, respektive kvůli problémům premiérů z ODS - ne proto, že by se rozložila koalice.

Nečas při ohlášení demise jedním dechem dodal, že ODS bude hledat nového premiéra. Vystupoval, uvolněný po učiněném rozhodnutí, jako by automaticky měla pokračovat vláda ODS, TOP 09 a odštěpené strany LIDEM. Ve skutečnosti se věci mají jinak. Pokud se bude hledat premiér a sestavovat nová vláda, začíná se od nuly, tedy od volebních výsledků z května 2010, respektive od toho, co po nich dnes zbylo v Poslanecké sněmovně.

Kde je situace stran většiny přinejmenším „nepřehledná". Což je problém, ať by vznikala jakákoli vláda.

Volby v roce 2010 vyhrála sociální demokracie. Takže když končí Nečasova vláda, logicky by měl - s požehnáním prezidenta - dostat šanci Bohuslav Sobotka. Jenže ČSSD už řekla, že teď vládnout nechce, a žádá předčasné volby. Ze svého pohledu naprosto logicky: je pravděpodobné, že by v nich dopadla lépe než minule. A také, s kým by teď měla vládnout? Teoreticky se může na 101 hlasů dostat snad s KSČM, Věcmi veřejnými a „volnými elektrony" (Nečasův termín) z řad nezařazených poslanců jako Jiří Paroubek nebo Josef Dobeš. Hodně bídná vyhlídka, utopie. Proč by se sociální demokracie měla vydávat do jejich rukou? Teoreticky může dát většinu i s ODS nebo TOP 09 (a případně volnými elektrony). Pro ČSSD je to také nesmyslná představa - má se snad necelý rok před řádnými volbami spojit s těmi, za jejichž vlády jí v opozici preference jen kvetou?

ČSSD teď vládnout nepůjde.

A co obnova dnešní koalice, s nejasnou většinou a hlavně s novým premiérem, řekněme Martinem Kubou z ODS? Teoreticky snad. Prakticky by to ovšem i tak znamenalo, že celou vládu musí prezident jmenovat znovu (demise premiéra je demisí celé vlády). Pokud má být v koalici TOP 09, těžko si představit, že by vláda byla bez Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. Zemanových oblíbenců už z dob prezidentské kampaně …

Neboli: Je klidně možné, že se dnešní koalice dohodne, že vymění Nečase za Kubu, a že se pokusí schrastit 101 hlasů pro důvěru. (Jen žádné nákupy a slibování trafik, prosíme, víte, jak to pak končí.) Ale to v současné situaci neznamená samo o sobě prakticky nic. Protože kouzelná slůvka zní „předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády". Prezident se jmenuje Miloš Zeman. Bude jmenovat, když bude chtít. Však ho znáte.

Na to, kdo tu bude vládnout, se ode dneška ptejte na Pražském hradě. Nejpravděpodobnějším - a momentálně nejlepším - řešením jsou ale nové volby. Ze staré sněmovny se dobrá vláda sestavit nedá. A jiná řešení, jako „kabinet odborníků" v režii  Hradu, jsou snad ještě horší.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 3 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 13 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy