David Klimeš David Klimeš | Komentáře
15. 1. 2023 9:30

Ohromující čísla. Pavel i Babiš mohou být spokojeni, ten první ale víc

Zatímco v roce 2018 si kompletní výlov protestního rybníku nechal Miloš Zeman až na druhé kolo, nyní se to předsedovi ANO podařilo už v tom prvním - a nemá dál moc kde brát. Z generála ve výslužbě se stává favorit.
V čele armády Pražský hrad-střed o síle 1,9 milionu voličů...
V čele armády Pražský hrad-střed o síle 1,9 milionu voličů... | Foto: Honza Mudra

Titulek v této rubrice na sklonku pracovního týdne nabádal: "Volební rekord je na dosah. Snad se ho dočkáme. Není důvod nejít k urnám." Stalo se. Už v prvním kole přišlo využít svého práva 68 procent voličů. To je nejen více než v roce 2018 (62 procent), ale překonává to i dosavadní rekord z druhého kola (66 procent). A není vůbec vyloučené, že závěrečný souboj Petra Pavla a Andreje Babiše (ANO) nakonec přitáhne i více než 70 procent oprávněných - číslo, jaké zde od poloviny 90. let nepamatujeme.

Předvolební průzkumy postupujícím věštily zisk pod 30 procenty, nakonec si ale oba sáhli na výrazně více. Opačným směrem se naopak předpovědi mýlily v případě Danuše Nerudové, kterou oproti odhadům přišlo podpořit o dost méně lidí - zjevně nemalou část svých příznivců "odevzdala" konkurenci už před prvním kolem.

Nepotvrdily se naštěstí obavy, že extrémní kandidát Jaroslav Bašta (SPD) by mohl skončit na třetím místě. K tomu mu nepomohl ani fakt, že jeho stranický šéf Tomio Okamura nechal oblepit republiku billboardy, na nichž sliboval odvolání vlády.

Začíná tak dvoutýdenní odpočet, po němž odstartuje velké finále, ve kterém bude pro vítězství třeba získat bezmála tři miliony hlasů, dostaví-li se k urnám opět srovnatelné množství lidí.

Závratné počty

Babiš to nyní z různých stran po právu schytává za blouznění o mírové konferenci na Pražském hradě i ukňučenou povolební reakci. Nenechme se ale mýlit, celkově předvedl velmi dobrý výkon, který nakonec asi překvapil i jeho.

Připomeňme, že původně zoufale hledal kohokoliv přijatelnějšího, než je on sám, kdo by v prezidentské volbě slušně hájil značku ANO. Nešlo mu o vítězství, ale o to, aby v kampani nezazářil nějaký jiný kritik vlády - a jeho strana tak nepřišla o část elektorátu. Nakonec musel kandidovat sám.

A ve svém základním úkolu - udržet ANO na očích jako protestní sílu - jednoznačně uspěl. Ani v nejrůžovějších snech si jistě nepředstavoval, že by k sobě dokázal strhnout o dost více lidí než půldruhého milionu, který přišel jeho stranu podpořit ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Nakonec nechybělo mnoho k tomu, aby to byly tentokrát miliony dva.

Pravděpodobně tedy zvládl přilákat voliče KSČM, ČSSD - a co je nejdůležitější, také SPD. Tomiu Okamurovi sázka na Jaroslava Baštu, který nedostal ani pět procent hlasů, nevyšla. Jeho příznivci už v prvním kole odešli za Babišem, což předsedovi ANO citelně pomohlo.

Ještě větší úspěch ale zaznamenal Petr Pavel. V diskusích před volbami se o tom prakticky nemluvilo, ale občanští kandidáti postrádali pevné voličské jádro, jímž naopak disponuje Andrej Babiš. Nikdy nikam nekandidovali, jejich podpora tedy byla a je mnohem mělčí.

Pavel se o hlasy dlouho přetahoval především s Danuší Nerudovou, ale už ze speciálního průzkumu, který přinesl server Aktuálně.cz ve spolupráci s výzkumnou agenturou Behavio, bylo jasné, kdo má navrch. 

Generál ve výslužbě bodoval u voličů koalice Spolu znatelně více než bývalá rektorka - a zároveň paritně u voličů Pirátů a Starostů. Bude také nyní zajímavé sledovat detailnější analýzy voličské účasti - zda neukážou, že svým vojáckým vzezřením i heslem o řádu a klidu nakonec dokázal získat i některé protestní voliče. Poskládat z lidí, kteří nikdy předtím pro jméno Pavel nehlasovali, bezmála dvoumilionovou armádu příznivců, je rekordní výkon, jenž o hodně překonává 1,3 milionu voličů shromážděných Jiřím Drahošem v prvním kole předchozí přímé prezidentské volby.

"Stop Pavlovi" nebude stačit

Jakkoliv oba postupující mohou být spokojeni se svým výsledkem, vítěz prvního kola přece jen více. Babiš zazářil, ale podle všeho o moc výše už vystoupat nemůže. Repete toho, co se podařilo Miloši Zemanovi v roce 2018, je nyní nepravděpodobné.

Jen pro připomenutí. Jakmile skončilo první kolo v roce 2018, zachvátilo Drahošovy příznivce nadšení, protože skoro všichni poražení kandidáti jej podpořili. Aritmetickým součtem tak měl snadno přeskákat obhajujícího prezidenta, který navíc zdánlivě už neměl kam sáhnout pro další hlasy. Jenže jak víme, Zemanovi se útokem na údajného agenta migrantů Drahoše podařilo zvednout z pohovek voliče SPD a KSČM, jež ho pak katapultovali k vítězství. Babiš však tento elektorát zjevně dokázal aktivizovat už v kole prvním.

Neznamená to ovšem, že by mohl Pavel nyní spokojeně zalehnout ke spánku na vavřínech, jako to minule udělal právě Jiří Drahoš. Z let 2018 i 2013 dobře víme, že poražení kandidáti sice mohou své příznivce vyzývat k lecčemu, neznamená to však, že ti by je kdovíjak poslouchali.

Důležité tak bude, jak se nyní zachová především tři čtvrtě milionu mladších a liberálnějších voličů Danuše Nerudové. Je silně nepravděpodobné, že by ve významnějším množství odešli za Andrejem Babišem, ale bohatě stačí, aby zůstali po vypadnutí své favoritky doma - a konkurentovi Petra Pavla to pomůže do sedla.

Přes všechno řečené však vítěz prvního kola zůstává favoritem. I kdyby Babiš inovoval staré Zemanovy billboardy "Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše! Volte Zemana" do podoby "Stop Fialově vládě a Pavlovi. Tato země je naše! Volte Babiše!", nic zatím nenasvědčuje tomu, že by to tentokrát mohlo stačit na úspěch v druhém kole třetí přímé prezidentské volby.

Video: Podpora Pavla i uznání prohry. Jak na výsledky reagovali neúspěšní prezidentští kandidáti (14. 1. 2023)

Podpora Pavla i uznání prohry. Jak na výsledky reagovali neúspěšní prezidentští kandidáti | Video: ČTK, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy