Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
8. 11. 2009 23:04

Ohrožuje nás prasečí chřipka? Či spíše strach z ní?

Média často rizika přehánějí, tvrdí někteří politici a zdravotníci
Foto: Aktuálně.cz

Z Ukrajiny přicházejí prakticky denně nové znepokojivé zprávy o počtech lidí nakažených virem takzvené prasečí chřipky. Koncem týdne se toto číslo pohybovalo kolem sedmi set tisíc, více než stovka Ukrajinců již na něj zemřela. Oběti hlásí nejen sousední Bělorusko, ale třeba i vzdálená Venezuela.

Světová zdravotnická organizace WHO oznámila, že tento druh nákazy již převládl nad klasickou chřipkou sezónní a od dubna letošního roku připravil prokazatelně o život přes 5700 lidí.

Čtěte více: Budějovičtí studenti z výletu přivezli A/H1N1
Na útočníka Boston Bruins Krejčího si vyšlápla prasečí chřipka

Na řadě míst se objevily první známky paniky, zdravotníci i politici vyzývají ke klidu. Na Slovensku, které již se soudní Ukrajinou uzavřelo některé hraniční přechody, musel tamní ministr zdravotnictví Richard Raši na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci dementovat informace, že v Bratislavě zemřelo na virus prasečí chřipky roční dítě. „Nešiřte paniku," žádal Raši Slováky. Někteří z nich však již odmítají posílat děti do škol z obavy, že by se mohly nakazit. V sobotu se navíc objevily informace, podle nichž mohl virus ptačí chřipky být příčinou dalšího úmrtí. 

Čtěte více: Planý poplach, Slovensko zatím nemá oběť viru A/H1N1

V Česku bylo zaznamenáno už téměř 400 potvrzených případů, týdně přibývají desítky nakažených. Nemoc má zatím u nás mírný průběh. Na prasečí prasečí chřipku zemřela jedna žena na Karlovarsku, úmrtí u ní souviselo s celkovým oslabením organismu řadou dalších onemocnění. Minulý týden potvrdily testy nákazu prasečí chřipkou u 14 studentů a dvou dospělých z českobudějovického gymnázia, onemocnělo i pět studentů táborského gymnázia.

Očkovat proti prasečí chřipce se má v Česku začít koncem listopadu. Návrh počítá s očkováním půl milionu lidí. Zahrnuje čtvrt milionu chronicky nemocných pacientů, 137 tisíc zdravotníků a 113 tisíc lidí, jejichž práce je nezbytná k zajištění chodu státu. Vláda objednala milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce, rezerva umožňuje zahrnout do očkování také všechny těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru.

Prasečí chřipce se věnují i blogeři na Aktuálně.cz. Středočeský hejtman David Rath, někdejší ministr zdravotnictví, míní, že médii podporovanou davovou hysterii jen zneužívají farmaceutické firmy.

"Samozřejmě každý nový virus znamená určité zprvu neprobádané zdravotní riziko a s tím se dá opět pěkně marketingově pracovat. Může jít o novou a velmi smrtící podobu. Prasečí chřipka samozřejmě riziko je. Z několikaměsíčních zkušeností však vyplývá, že jde o onemocnění vcelku se nelišící od ostatních obdobných „chřipkových" virových onemocnění, jichž každý z nás za svůj život prodělá desítky. Tato onemocnění jsou rizikem pro lidi oslabené, kteří trpí nějakou vážnou nemocí, jež sama o sobě ohrožuje jejich život a viróza, nachlazení, angína…," míní Rath.

Foto: Aktuálně.cz
David Rath:
Obchod se strachem

Lékař a politik Martin Jan Stránský se zabývá dalšími mýty kolem prasečí chřipky, zejména údajnými vedlejšími účinky vakcíny proti tomuto viru.  

"Postupná bulvarizace českého tisku bohužel nerozlišuje dle předmětu. Příkladem je titul "Vakcíně proti prasečí chřipce ve Švédsku podlehlo více lidí než nemoci samé" (www.novinky.cz , 27.10.09). Teprve poté, co se začteme do článku, zjistíme, že oba pacienti, kteří podlehli chřipce, byly ženy, které trpěly vážnými chorobami," píše Stránský.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Jan Stránský:
Bulvarizace chřipky

Dopodrobna vysvětluje vše důležité kolem očkování proti prasečí chřipce profesor Jan Beran, ředitel Centrua očkování a cestovní medicíny.

"Připomínám, že chřipka je nejčastější lidské infekční onemocnění, které každoročně postihne až 10% světové populace (v období pandemie až 30 % klinicky nemocných) a na rozdíl od běžných nemocí „z nachlazení" je každoročně příčinou úmrtí tisíců lidí na celém světě. Ročně u nás zemře podle kvalifikovaných odhadů na sezónní chřipku jeden až dva tisíce osob. I přesto je stále považována hlavně v České republice nejen laickou, ale bohužel i odbornou veřejností za banální infekci," píše Beran.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Beran ve Čtěnářově blogu:
Očkování proti pandemické chřipce - Mýty a realita aneb Proč lidé umírají?

A jak se na prasečí chřipku díváte vy? Máte z ní obavy? Snažíte se před ní chránit? Či si naopak myslíte, že média nebezpečí nákazy zbytečně přehánějí? Podělte se s ostatními o své názory.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy