Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 11. 2017 13:35

Extremista Okamura místopředsedou sněmovny. Česká demokracie si nafackovala

Le Penová a Wilders budou v Praze kopat do EU s místopředsedou české sněmovny Tomiem Okamurou. Sešup Česka na periferii unie.
Legrace skončila.
Legrace skončila. | Foto: Jakub Plíhal

Čtyři místopředsedy sněmovny v pátek poslanci zvolili, jednoho nezvolili. Celkem 102 hlasů dostal předseda extremistické SPD Tomio Okamura, prošel, byl zvolen, zatímco Petr Fiala z ODS nebyl zvolen ani ve druhém kole.

Extremista, jehož návrh na zákaz islámu jde proti článku 16 Listiny základních práv a svobod, získal jednu z nejvyšších ústavních funkcí ve státě, občanský demokrat neprošel. Musí čekat, zda se babišovci, okamurovci a filipovci smilují. Tak vypadá nové Česko.

Místopředseda sněmovny reprezentuje stát, parlament, směřování země. Při jeho volbě nemá jít o to, že se poslanci rozpočítají podle jakýchsi zákulisních dohod a frknou do čela pár lidí. Už volba předsedy sněmovny Radka Vondráčka ukázala, jak Andrej Babiš tuto roli (a sněmovnu jako celek) podceňuje.

Hladké zvolení Tomia Okamury na čelný post sněmovny je varující, ukazuje, kam se velmi rychle vezeme, nejen do jaké neúrovně, ale už rovnou k rasismu, xenofobii, islamofobii, eurofobii, natofobii atd. Smutné.

Co znamená nezvolení šéfa ODS Petra Fialy? Možná celé to divadlo je jen finta Andreje Babiše, jak donutit ODS k vládní spolupráci. Nebo taky není, nevíme, opravdu se tu může rýsovat extremisticko-anoistická aliance, jakési "nám je všecko jedno, hlavně že budeme vládnout".

Víme, kým Okamura je, viz finanční story Úsvitu, viz SPD prosazující referendum o vystoupení z EU (to bude místošéf sněmovny, panečku). Víme, jak okamurovci uvažují, vzpomeňme nedávné výlevy tajemníka klubu SPD Jaroslava Staníka, že "Židi, homosexuálové i Cikáni by měli jít do plynu". Vzpomeňme aktivitu poslance SPD Radka Kotena na sociálních sítích; má se stát šéfem bezpečnostního výboru! (Češi podle něj žijí v totalitě jako za komunistů atd.) Vzpomeňme výroky Okamury, jež se týkají koncentráku v Letech u Písku, "mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež".

Výživné jsou i čerstvé, povolební příspěvky Okamury na Facebooku. Když je čtete, říkáte si: Jsme ještě členský stát EU? Chce toto vážně Babiš a lidé v ANO, jako je Martin Stropnický nebo Richard Brabec?

22. listopadu Okamura píše, že poslanci SPD "nepodpoří další rozšiřování zahraničních misí české armády. Jsme dlouhodobými kritiky zahraničních intervencí pod hlavičkou NATO a odmítáme působení českých vojáků v zahraničí mimo mandát OSN nebo Rady bezpečnosti. Prosazujeme široký zákon o referendu, aby měli občané možnost v případě zájmu rozhodnout o důležitých otázkách." O nasazení vojáků státu NATO pro akce NATO bude vždy rozhodovat lid v referendu? Absolutní nesmysl.

EU nám lhala, jak se budeme mít dobře

21. listopadu reaguje na založení euroarmády: "Za zády parlamentu, s vyloučením veřejnosti a za mediální lhostejnosti podepsali ministři Stropnický (ANO) a Zaorálek (ČSSD) dokument, jenž tuto odcházející a už nikým nepodporovanou vládu povyšuje na nejzrádnější od partičky Husák, Biľak a spol. Tamty aspoň můžeme omluvit tím, že měli v zádech hlavně okupačních armád. Tito svobodně okupační armády spoluvytvářejí odevzdáním obrany země do rukou stále víc totalitnějící EU."

Jak si Andrej Babiš představuje spolupráci s autorem takových tvrzení? A jak na takového reprezentanta Česka bude reagovat Brusel, Německo, Francie, Nizozemí? Už nejde o výroky obskurního poslance, nýmanda, ale o postoje silné české politické figury.

Okamura maluje následky euroarmády: "Jak už nás poučuje zkušenost ze společných průmyslových projektů EU, mohlo by to znamenat stejnou likvidaci českého zbrojního průmyslu jako kdysi cukrovarnictví a výroby motorek, motocyklů a třebas i jen zubní pasty - pamatuje ještě někdo starodávné pasty thymolin a kalodont?" Unie nám podle něj zničila průmysl.

Euroarmádě prý "chybí ujasnění, před čím nás vlastně má bránit a co si představuje pod pojmem bezpečnost. Kdo se ještě domnívá, že nás má PESCO všechny bránit před tím akutním, agresivním a potenciálně už civilizačně smrtelným nebezpečím islámské kolonizace, nechť prosím procitne z hlubokého sebeklamu."

Útok za útokem, příspěvky napadají naše aktivity v Evropské unii, takového reprezentanta Česka si Babiš představuje? Zabrousil někdy na jeho Facebook?

10. listopadu Okamura uvažuje, co pro nás za třináct let unie udělala: "EU nám lhala, jak se budeme mít v EU dobře. Jaká je dnešní realita? Dva miliony našich občanů žijí pod nebo na oficiální úrovni chudoby. Tedy každý pátý. Takže žádný hospodářský zázrak s růstem životní úrovně na úroveň Německa se nekonal a nekoná. Troufnu si říci, že se ani konat nebude, dokud budeme v EU." Unie nás tedy devastuje.

Jak bude Česko v zahraničí vypadat, až do Prahy přijedou hvězdy evropského nacionalismu na sjezd eurofrakce Evropa národů a svobody (ENF), až se tu bude předvádět Marine Le Penová, Geert Wilders a s nimi místopředseda české sněmovny Tomio Okamura? Sešup Česka na periferii unie.

Legrace skončila, ANO a Babiš tento extremistický, antiunijní a antialianční trend podpořili, to oni s komunisty Okamurovi umožnili získat klíčovou státní funkci. Zdá se, že babišookamurismus překoná slovenský mečiarismus.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy