Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 1. 2015 7:57

Okamura rozjíždí štvanici: Prudit, prudit, prudit ty muslimy

Komentář Martina Fendrycha: Nechutné. Poslanec a šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura na Facebooku zveřejnil návod, jak šikanovat u nás žijící muslimy. Pokojné muslimy.
Tomio Okamura zveřejnil "soubor opatření" proti muslimům v Česku.
Tomio Okamura zveřejnil "soubor opatření" proti muslimům v Česku. | Foto: Facebook, Tomio Okamura

Politický rok 2015 začal porcí nesnášenlivosti, kterou nám o víkendu na svých veřejně přístupných facebookových stránkách naservíroval poslanec Tomio Okamura, šéf hnutí Úsvit. Převzal silně antiislámský text Jiřího Kobzy, člena grémia hnutí Úsvit za Středočeský kraj, diplomata, který dříve pracoval na českém velvyslanectví v Teheránu.

Nepřekvapuje, že právě Okamura nabádá ke štvanici na muslimy, navádí, jak jim dávat najevo, že u nás nejsou vítáni a že by měli zmizet. Nové je, že nyní nabídl ucelený „soubor opatření“, celý systém, jak muslimy obtěžovat, vytáčet, šikanovat, štvát, bojkotovat. A má na Facebooku úspěch. V době psaní tohoto textu měl Okamurou nabídnutý návod už okolo pěti tisíc „lajků“.

Oproti jiným zemím Evropské unie, a je dobré to stále opakovat, u nás nemáme s muslimy problémy. Okamura rád štve taky proti Romům. I zde nabízel všelijaké nápady (ať se odstěhují do svého státu, který nemají). Romové jsou pevnou, tradiční součástí české společnosti. Mnoho jich žije ve vyloučených lokalitách v katastrofálních podmínkách. V okolí takových míst problémy jsou. Romové byli mimo jiné proto pravicovými extremisty vybráni jako skupina, na kterou se dá dobře ukázat a svalit na ni vinu skoro za všecko. Ale s muslimy u nás potíže nejsou.

Nevadí. Strach z islámu v Česku je neuchopitelný. Tím lépe. Dá se jím dokonale strašit právě proto, že s ním Češi nemají zkušenosti. Začátek Kobzova textu na Okamurově Facebooku vypadá takto: „Přemýšlel jsem nad radikálním islámem a nad tím, co tedy můžeme dělat konkrétně my sami, jako občané, v místě bydliště na ochranu svého demokratického způsobu života a na ochranu dědictví našich předků před islámem?“ Všímáte si? Radikální islám se v první větě proměnil v islám.

Muslimové se v květnu modlili na Letné. Protest proti neadekvátnímu zásahu české policie v mešitě.
Muslimové se v květnu modlili na Letné. Protest proti neadekvátnímu zásahu české policie v mešitě. | Foto: Aktuálně.cz

Každý zakoupený kebab je prý krokem k burkám

Klasická děsivá finta. Je to totéž jako říct, že všichni muslimové jsou islamisté, islámem se ohánějící teroristé. Co muslim, to terorista, který jde demokracii po chřtánu. Což je stejný nesmysl, jako když řeknete, že byli všichni Němci fašisti. Nebo že jsou všichni Rusové putinovci. Všichni Češi tuneláři či korupčníci. Je to globální odsudek. Jsi muslim, tak nás ohrožuješ a musíme tě prudit a prudit a prudit.

Hned druhý bod úsvitného návodu je podivný: „Můžeme se sjednotit ve stížnostech na jejich narušování našich demokratických práv pod jimi smyšlenými záminkami ohrožování jejich náboženských svobod.“ O čem to Okamura (Kobza) mluví? Že nějaké holky chtěly nosit na zdravotní škole šátky a bylo jim to zakazováno? Že zákaz česká ombudsmanka shledala jako nezákonný? – Nevím, kde a jak muslimové v Česku narušují naše demokratická práva.

Jiná rada zní „sledovat a zveřejňovat všude možně převzaté články o zvěrstvech islamistů v územích, která ovládají“. Proč ne. Ostatně média se fenoménu Islámský stát (IS) věnují hojně. IS považuje za zásadní riziko jak EU, tak NATO.

Dál už čteme návod na šikanu: „... chovat pejsky a prasátka jako domácí mazlíčky a chodit je venčit do okolí jejich center, mešit a oblíbených piknikovišť“ atd. Zkuste si to představit, jak lidé s prasetem na vodítku mašírují před islámským centrem. Představte si, že by to Okamura skutečně zorganizoval. Vžijte se do pocitu, že jste normální (tedy mírumilovný) muslim a tohle vám někdo dělá. Štvanice. Vyrábění nenávisti.

A dál po okamurovsku: „Můžeme svůj nesouhlas vyjádřit i obchodně, nekupovat si v jejich krámech kebaby ani mobily, prostě vůbec nic, a neměnit u nich peníze, je to vedlejší zdroj financování rozmachu islámu. Každý zakoupený kebab je jen další jeden krok k burkám. Jak bude chutnat vaší ženě, až jej bude jíst se šátkem na obličeji?“ Připomíná to nacistické štvaní proti Židům. Je to označení jedné skupiny, kterou spojuje náboženství, jako nepohodlné, nežádoucí, nebezpečné. Takový návod je doslova odporný a podle mne protiústavní.

Nové je, že Tomio Okamura nyní nabídl ucelený „soubor opatření“, celý systém, jak muslimy v Česku obtěžovat, vytáčet, šikanovat, štvát, bojkotovat. A má na Facebooku úspěch.

Oni nejsou tolerantní k nám? Kde? Kdy? Jak?

Následuje pokyn „ignorovat obchodní řetězce, prodejny a restaurace, které se jim podbízejí tím, že nabízí halal pokrmy“. I ony prý „nepřímo podporují, a tím i spolufinancují nástup islamistů u nás“. O čem to Okamura mluví? Jaký nástup islamistů? Veškeré státem poskytované informace popírají, že by u nás byli „islamisté“ aktivní.

Nejde jen o muslimy. Kebab mohou prodávat i arabští křesťané. Ale poznávací znamení je kebab. Nikoli terorismus (to by u nás nešlo). Muslimové, kteří žijí v Česku, zjevně nechtějí žít v Islámském státu. Klidně by se tam mohli odstěhovat. Je vysoce pravděpodobné, že u nás žijící muslimové s vražděním islamistických bojovníků nesouhlasí. Ale to je úplně jedno. Výzva je, aby i oni byli terorizováni.

Okamura na Facebooku vyzývá: „Můžeme jim neustále připomínat (jak to krásně definovala australská premiérka), že mohou kdykoliv svobodně využít práva, které jim demokracie dává, tedy odejít prudit někam jinam.“ Takže od nás vyhání nejen Romy, ale i muslimy. V návodu stojí, že „oni nemají žádnou toleranci k nám, a to jsou zde jako hosté. Nemáme tedy žádnou morální povinnost být tolerantní či velkorysí k nim!!“ Klasický model „my a oni“. Jak ale Kobza a Okamura přišli na to, že čeští muslimové nemají žádnou toleranci k nám? Kde se to projevuje? Jak?

Okamura poskytuje i návod, jak „je“ rozeznat: „Islamisty poznáme na ulici snadno podle jejich ostentativního zdůrazňování svého muslimství oblečením, délkou sukní u žen a délkou vousů u mužů. Někteří jsou dokonce placeni za to, aby tímto způsobem zdůrazňovali přítomnost islámu na ulicích.“

Skutečný hnus. Takové vymezení zcela pokojné skupiny obyvatel jako nepřátel, jako rizika, jako podporovatele terorismu, může klidně vyústit v drobné či větší pogromy. Návod pokračuje dál. Stoupenci Okamury mají kupříkladu poslance žádat o zákaz šátků. A mají „požadovat zpřísnění a rozšíření dozoru nad muslimskými skupinami“!

Nežijeme v Německu 1935, v době, kdy byly schváleny norimberské rasové zákony proti Židům. Ale k něčemu takovému Okamura zjevně směřuje. Zdá se to neuvěřitelné. A nepochopitelné je, že má dokonce jakousi podporu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy