Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 6. 2013 19:30

Operace 13. června: Nečas by měl uklidit cestu k volbám

Komentář: Lepší už to nebude. Vláda, která přesluhuje, pomáhá extremistům a populistům
Předmět doličný, podzim 2010.
Předmět doličný, podzim 2010. | Foto: Ludvík Hradilek

Pestrý týden Petra Nečase. Po povodních a rozvodovém řízení přišla policejní šťára na nejvyšších místech. Je opravdu obtížně představit si, jak má fungovat Úřad vlády, když si policie odvede jeho vedoucího a šéfku premiérova kabinetu.

Ze stejných důvodů byli z večerního jednání omluveni také dva členové Bezpečnostní rady státu…

V tuto chvíli není k dispozici tolik informací, aby bylo jasné, kdo se čeho podle policie dopustil a jestli hroznější podezření padá na kmotry, na státní zaměstnance, nebo na současné a bývalé politiky. Pro Nečasovu politickou důvěryhodnost to ale jsou svým způsobem teď už nepodstatné detaily.

Plakáty, na kterých s bojovně vykasanými rukávy slibuje „Korupci nebudu tolerovat ve vládě ani v ODS", dokonce možná ještě někde visí, opršelé a vybledlé. Není těžké si na ně vzpomenout. Teď je z nich předmět doličný, že ministerský předseda selhal. Druhá možnost, tedy že selhala policie a státní zástupci, že nemají žádné nebo jen chatrné důkazy, je prakticky nepředstavitelná.

S Nečasem přichází o kredit i vláda, která kdysi začínala s příslibem práva a boje proti korupci. Nabízejí se dvě možnosti. Buď může jako nedůvěryhodná a slabá dovládnout do voleb, coby raněné zvíře a kořist dravců. Nebo se ODS či TOP 09, případně obě dvě strany, rozhodnou to skoncovat. (Opozice sama dnes asi nemá sílu kabinet položit, to by se musela ODS rozklížit a dodat několik dalších „rebelů".)

Lepší se zdá být druhá možnost, tedy předčasné volby v roce 2013, ne až v řádném termínu v květnu 2014. Pokud budou, měly by být co nejdřív, tedy bez přechodné „úřednické" vlády. Frustrace politikou - viz průzkumy veřejného mínění a minimální důvěra v Nečasův kabinet - by neměla být prodlužována, měla by dostat průchod ve volbách. Několik měsíců s „úředníky", i kdyby se takovou vládu podařilo sestavit a strany se na ní dohodly s prezidentem, nedává žádný smysl.

Význam prezidenta - tak jako v každé politické krizi - stoupá. Miloš Zeman se do situace vloží a po zkušenostech s jeho stem dnů na Hradě je stoprocentně jisté, že výrazně, nejspíš až příliš. Co je jmenování velvyslanců a profesora proti demisi vlády, jmenování premiéra a ministrů? Politické strany ale mají v rukou vyšší karty - když se dohodnou na rozpuštění sněmovny (je třeba 120 hlasů), musí prezident (i když, u Zemana nikdy neříkejte nikdy) vypsat nové volby a není co řešit.

Petr Nečas ve čtvrtek dal najevo, že se vzdát nehodlá, postavil se za Janu Nagyovou. Chybělo jen „nic nekončí, jedeme dál."

Jestli by to tak opravdu pokračovalo další měsíce, je klidně možné, že přehřátý kotel nespokojenosti vybuchne - a to s nepředvídatelnými důsledky, včetně volebního výsledku populistů a extremistů. Pravice může donekonečna opakovat, že je třeba „zabránit nástupu komunistů". Ale jestli tomu vláda poslouží nejlépe, když se bude stůj co stůj ještě rok držet u moci, o tom se dá za současné situace vážně pochybovat.

„Operace 13. června" bude pokračovat. Pokud se mají policie a justice dobrat k nějakému přijatelnému závěru, nemůže předseda vlády od prvního dne zpochybňovat dohled nad vyšetřováním. Když se zastává své tajemnice, zároveň tím, ať chce či nechce, prospívá kmotrům. Neřešitelná situace.

Nečasův kabinet už dříve zklamal ve své hlavní misi - obnovit důvěru lidí v politiku. Ta byla přece vážně otřesena už před volbami 2010. Od té doby se situace spíš zhoršila. Jedny volby to samozřejmě nevyřeší, to by byla bláhová naděje. Ale alespoň pokus o volební očistu je nutný.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy