Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
30. 9. 2014 13:30

“Opilci“ ať platí za záchranku. Nápad hodný volební kampaně

Podnapilý člověk nemůže být zároveň vážným případem? Tohle čpí pokrytectvím nulové tolerance.
Návrh míří mimo českou realitu.
Návrh míří mimo českou realitu. | Foto: Thinkstock

Zdravotnický záchranář je na rozdíl od politika společensky ceněné a prestižní povolání. To ale neznamená, že záchranka nemůže přijít s nápadem jako vystřiženým z pokleslé volební kampaně. Totiž: Záchranáři žádají, aby si lidé pod vlivem alkoholu platili sanitku sami, ze svého.

Výjezdů k podnapilým pacientům (to slovo podtrhněme) přibývá, vloni údajně spolkly tři čtvrtě miliardy z pěti miliard rozpočtu záchranky.

Člověk určitě může mít pochopení pro zdravotníky, kterým se nechce zápolit s agresivními opilci. Dá se porozumět i motivaci zdravotních pojišťoven, potažmo státu, po řekněme smysluplném nakládání s penězi. Ale argument, že kvůli „opilcům“ záchranné službě „utíkají“ závažnější případy, to už je příliš. Podnapilý člověk nemůže být zároveň vážným případem?

Tady se po nás žádá, abychom uvažovali v kategoriích „opilec“ alias „nepřizpůsobivý“. Problémové živly strčíme do jednoho pytle (a v kampani jim zatneme tipec). Populismus nulové tolerance.

U politiků bohužel budiž. Ale jak si mohou dovolit takhle přemýšlet (jistěže jen někteří) zdravotníci a zdravotničtí manažeři? Když záchranka ošetří někoho, kdo má upito nebo i přímo vypito, tak je to automaticky opilec, vagabund, výtržník, notorik? Není to náhodou taky, třeba i „nepříjemný“, pacient? Který si dokonce platí zdravotní pojištění?

Nesmyslnost nápadu vynikne, když ho zasadíme do kontextu společenského života a jeho norem. A není nutné si rovnou představovat, jak by asi kasírování za záchranný servis fungovalo na silvestra na Václaváku a při desítkách dalších podobných příležitostí.

Alkohol je běžný, jak jen může být, a národní protidrogový koordinátor varuje, že jde o stejně vážný problém jako nelegální drogy. Maximální pokrytectví: „slušný člověk“ se „nemá čeho bát“, protože „nechlastá“, a tudíž mu nehrozí, že by mu záchranka naměřila promile a on za ni musel platit. Samozřejmě také není jasné, jak by se rozlišoval výjezd „kvůli alkoholu“ (někdo se zpije do němoty) a „s přítomností alkoholu“ (někdo si dá trochu vína a kromě toho dostane žlučníkový záchvat). Tím „opilcem“, který tak neúnosně zaměstnává záchranáře, klidně může být vaše tetička na svatební hostině. A opovažte se, aby vás ranila mrtvice ve chvíli, kdy jste měli dvě piva.

Nebo se snad bude rozlišovat větší než malé množství alkoholu? Vznikne detailní manuál, dokdy je záchranka ještě zdarma, protože diagnóza byla „málo ovlivněna alkoholem“, a odkdy už bude „opilec“ platit?   

Dobře, ať se to schválí. Noviny budou plné dojemných příběhů o tom, kolik komu za co záchranka naúčtovala. O trestání dobrých občanů byrokratickou zvůlí. Piješ – zaplatíš si. Typické jednoduché „řešení“.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy