Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
30. 8. 2012 7:10

Optimalizace udeřila. Desatero cestujícího pražské MHD

10 poučení ze čtvrté nejlepší MHD v Evropě
Vždyť to jede... jinam.
Vždyť to jede... jinam. | Foto: Ludvík Hradilek

1. Když nastoupíte do MHD, vstupujete zároveň do politiky. Jako objekt zájmu v předvolební kampani, když se někomu hodí dát na plakáty, že ta vaše je 4. nejlepší v Evropě a bude ještě levnější, pohodlnější, dostupnější a já nevím co ještě.

2. Po volbách, až se ukáže, že stupně vítězů jsou v nedohlednu a dopravní pokladna děravá, se situace mění. Cestující volič jako znamení hanby nafasuje opencard a dozví se, že má na vybranou mezi zdražováním a optimalizací. Zatím má být vděčný za to druhé, pochopitelně.

3. Takže: Pražská hromadná doprava zažije od září něco, na co se skoro hodí provařené slovo „revoluce". Linek a spojů bude míň, pojedou jindy a jinudy, ale celkově to bude lepší než předtím a budeme si lebedit. Tento kulatý čtverec byl prý sestrojen pro dobro pasažérstva, ne proto, že se musí šetřit.

4. Ačkoli stojíme téměř na prahu MHD-ráje, s veřejností nekomunikují politici, ale dopravní inženýři z Ropidu a PR specialisté. Žádné teplé slovo od primátora a spol. jsme tentokrát ve schránce neobjevili. Zastupitelé si zjevně šlapou po štěstí - když konečně udělali něco, z čeho budou lidi skákat metr vysoko, proč se k tomu hrdě nehlásí? Čelem k optimalizaci!

5. Reklamní (ano, spíš reklamní než informační) kampaň byla/je několik desítek hodin před dnem D téměř neviditelná. Alespoň tam, kde by ji člověk čekal, tedy na tratích městské hromadné dopravy. Jo na Facebooku, tam to žije. Kdy a kam to jede, si babička vyťuká v iPhonu, není problém.

6. Nostalgici zamáčknou slzu, že jim sebrali tu „jejich" tramvaj a autobus, na které byli zvyklí jako na svůj hrnek na kafe. V pátek 31. srpna si je půjdou naposledy vyfotit. Taková jedenáctka jezdila do Strašnic 104 let. Než na ni dopadla železná pěst optimalizace.

7. Načasovat složitou změnu na začátek září, kdy se město vzpamatovává z letních rozkopávek a děti míří z prázdnin do školy, se vzpírá zdravému rozumu. Tyhle dny přece každý rok napínají městskou infrastrukturu samy o sobě. O automobilovém provozu snad ani nemluvě.

8. Je pravděpodobné, že změny linek, zavedené proti vůli městských čtvrtí i názoru dopravních odborníků z ČVUT, budou spíš k horšímu. Pak nastane optimalizace optimalizace. Ropid - hlavní hromosvod v situaci, kdy politici mlčí a o dopravní podnik se bojuje - si posype hlavu popelem. Politici-zachránci se přihlásí o slovo. 

9. Je-li něčí metou skutečně kvalitní veřejná doprava, celá operace toho naštěstí tolik nezmění. Překreslit linky tramvají a autobusů řeší jen málo, není to „systémové". Zapojit do MHD železnici i s novými zastávkami, omezit automobilismus a samozřejmě postavit nové metro. Nerozplizávat městskou aglomeraci tak, aby první volbou bylo jedině auto. To je úplně o něčem jiném než zkombinovat čtrnáctku se čtyřiadvacítkou.    

10. Téměř jistě se ukáže, že všechno zlé je pro něco dobré. Někdo se dostane do práce rychleji, někteří z nás začnou chodit pěšky, někoho nebude budit ze spánku ranní tramvaj. Všimnout si dobrých zpráv ale bude zatraceně těžké.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy