Martin Ehl Martin Ehl | Komentáře
4. 4. 2022 19:11

Orbán slaví vítězství "viditelné z Měsíce". Visegrád ale utopilo v mlze

Kvůli maďarskému postoji vůči Rusku se nyní středoevropská čtyřka stala politicky nedotýkatelnou značkou. Otázkou zůstává, na jak dlouho.
Viktor Orbán. Vítěz, který bude počítat ztráty.
Viktor Orbán. Vítěz, který bude počítat ztráty. | Foto: Reuters

Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se minulý týden stala - nezáměrně - hrdinkou visegrádské krize. Její rozhodnutí nezúčastnit se na protest proti Orbánově politice schůzky v Budapešti, vzápětí následované také polským kolegou, zavdalo příčinu k novým spekulacím o osudu středoevropské čtyřky.

Pochybnosti, zda vláda premiéra Petra Fialy (ODS) bude chtít pokračovat ve spolupráci s Maďarskem, kde nyní drtivě vyhrál volby Putinův spojenec Viktor Orbán, podpořila i společná cesta českého, slovenského a rakouského ministra zahraničí do Moldavska - jedné z nejchudších evropských zemí, která přijala statisíce ukrajinských uprchlíků a mohla by se stát další obětí ruské agrese. Již dříve přitom výprava tří ministrů zamířila také k frontovým liniím na Donbasu a ukázala, že spojenectví může ve střední Evropě fungovat i na jiném půdorysu, než je ten visegrádský.

Podobný signál ostatně vyslala i březnová kyjevská mise českého, polského a slovinského premiéra, jež posloužila - mimo jiné - také ke sblížení Petra Fialy a Mateusze Morawieckého. Polský ministerský předseda si sice údajně stále udržuje jistou slabost pro svůj maďarský protějšek, skutečný šéf varšavské vlády, vicepremiér a předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński, už ale vysílá - diplomaticky řečeno - přinejmenším smíšené signály. Naposledy tak učinil v rozhovoru pro aktuální vydání polského pravicového týdeníku Sieci, během nějž si dával velmi záležet, aby se od Budapešti úplně nedistancoval, ale aby ji také nepodpořil. Jak rozdílně maďarský a polský kabinet nahlížejí na Rusko, si nebylo možné nevšimnout.

Za situace, kdy Varšava naléhá na Evropu, aby hledala cesty, jak co nejvíce podporovat Ukrajinu v boji proti agresorovi, si další pokračování visegrádské spolupráce lze představit jen velmi těžko. Ostatně Kaczyński ve zmiňovaném interview už avizoval dočasné zmražení politických kontaktů s Maďary.

Spojenci, ale nedotýkatelní

Jenže středoevropská čtyřka za třicet let vyrostla ve tvora s mnoha končetinami i hlavami a nejvyšší politická úroveň představuje jen jednu z nich, nikoli tu nejpodstatnější. Vztahy jako takové pomáhala utvářet především jediná oficiální instituce celého uskupení - Mezinárodní visegrádský fond, který rozděluje peníze na kulturní, vědecké či jiné neziskové projekty. Právě díky nim stovky či spíše tisíce lidí získaly kontakty a navázaly přátelství napříč všemi čtyřmi zeměmi. Na čemž nic nemění ani fakt, že se pro sebe v posledních letech pokoušeli celou formaci zprivatizovat Maďaři a proměnit ji v nástroj své zahraniční politiky.

Začalo to koordinovaným odporem proti migračním kvótám, kvůli němuž pak uskupení získalo v unii pověst negativistického spolku. Minulost ovšem ukazuje, že visegrádská spolupráce může být nakonec velmi elastická. V některých svých rovinách silná, v jiných třeba nulová.

Aktuálně - zdá se - vstupujeme do éry, kdy Budapešť bude chtít využívat čtyřky stejným způsobem jako dosud, ostatní tři země už ale začínají testovat možnosti jiných regionálních spojenectví. Pro česko-slovensko-rakouský trojúhelník se například vžilo označení "slavkovský formát" - to podle místa, kde se kdysi tři sociálnědemokratičtí premiéři dohodli, že se pokusí o spolupráci.

Vůle hlásit se k Visegrádu může v jednotlivých zemích oslabit, ale celé neformální uskupení nezmizí ve všech svých podobách ze světa jen proto, že v jednom ze států je zrovna u moci vláda, která se na prioritách neshodne s těmi ostatními. Není ovšem pochyb, že kvůli maďarskému postoji vůči Rusku se nyní Visegrád změnil v politicky nedotýkatelnou značku. Otázkou zůstává, na jak dlouho.

Autor je hlavním analytikem Hospodářských novin.

Video: Pokud Orbán vyhraje, skončí buď v úplné izolaci, nebo udělá úplný obrat v proruské rétorice a obrátí se na Západ, míní bohemista György Varga.

Pokud Orbán vyhraje, skončí buď v úplné izolaci, nebo udělá úplný obrat v proruské rétorice a obrátí se na Západ, míní bohemista György Varga. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy