reklama
 
 

Osm miliard na boj se suchem. Proč ne rovnou sto, pět set?

12. 8. 2015 14:15
Chraňte půdu! Možná zbyde i na státní kampaň na billboardech, nejlépe u logistických terminálů.

Na boj se suchem půjde v příštích pěti letech osm miliard korun, hlásají titulky. Osm miliard? Boj? Sucho? Absurdní.

Když jedete po hlavní silnici číslo 3, za Českými Budějovicemi směrem k jihu, po levé ruce míjíte zpustlou, z biologického hlediska očividně zdecimovanou louku. Bývalou louku. Před několika lety z ní seškrábali svrchní vrstvu půdy, řádně zválcovali a udělali z toho komerční pozemek. Nevím, jestli na prodej nebo k pronájmu, ale zatím neosídlený, neoskladněný. Tedy několik hektarů regulérní pouště. Navíc rovnou na břehu Vltavy a zjevně v záplavovém území, ale to je ještě jiná kapitola.

Když pak čtu o tom, jak se mají budovat mokřady, obnovovat přirozené funkce krajiny, že na to máme vládní koncepce a operační programy a hlavně spoustu peněz, otvírá se mi kudla v kapse. Takových zrichtovaných území - ex-příroda přeměněná na komerční plac - jsou stovky, možná tisíce, a přibývají. Z jedné strany se oslavuje „rozvoj“, „růst“, „investice“. Z druhé jsou noviny plné toho, že denně ubývá 17 nebo kolik „fotbalových hřišť“, že vybetonovaná krajina odmítá vláhu, širé lány udusané těžkou technikou jakbysmet. Že si půdy nevážíme a špatně s ní hospodaříme… myslím, že tohle už umí každý pomalu nazpaměť.

Soudnému člověku musí být jasné, že máme zatraceně velký problém. Ale protože není dost dobře poznat, „kdo za to může“ a „jak to zařídit, aby se to změnilo“, jede se dál. Změna by musela být hluboká, museli bychom znovu převážit své hodnoty a priority (zdrženlivost, sebeuskromnění, delší perspektivu času). Jde o mentální problém všech, až v druhé nebo třetí řadě o vládní strategii boje s něčím.

Pocit absurdity vězí v tom, že tohle všechno se jakoby ví; znalí lidé o tom v médiích mluví od rána do večera už nějaký pátek. Ale přesto vesele huntujeme krajinu - a radujeme se, jak se nám daří. „Základní potřeby“ jsou uspokojovány a trpně – nebo i útrpně – snášíme za to placenou cenu. Jedna ruka češe ovoce, druhá řeže větev, na které zraje.

Obávám se, že výsledkem bude jak další slavné betonování (vidíte sílu, která by to zastavila, dokud nevyschne komerční poptávka?), tak stále propracovanější, takzvaně intenzivnější boj se suchem (a vedrem). Chraňte půdu! Možná zbyde i na státní kampaň na billboardech, nejlépe u logistických terminálů.

Klasické odstraňování následků, ne příčin. Pokoušíme se vytáhnout za vlasy z močálu. To je vůbec oblíbená zábava moderního člověka.

autor: Jan Lipold | 12. 8. 2015 14:15

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama