Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 8. 2011 14:15

Otázka ke gay pride: Jsme tolerantní? Nebo lhostejní?

Gaye nebo lesby by nechtěla mít za sousedy čtvrtina lidí. Je to moc, nebo málo?
Každý člověk je někdy menšinou. Proto je řeč o toleranci.
Každý člověk je někdy menšinou. Proto je řeč o toleranci. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

* Výběr z vašich komentářů k tématu "Česká tolerance" najdete na konci článku.

Gayové a lesby mají v Praze festival a průvod hrdosti. To už asi víte. Celou záležitost zpopularizovali politici a média.

Teď navrhujeme: Zkuste na chvíli zapomenout, že je nějaký Hájek a Bátora, že jsou pravicoví extremisté, lidovci, zelení a Paroubek, dokonce i na to, že je nějaká Prague Pride. Karneval masek a silných slov skončí, ale problém tolerance zůstane.

Jsme tolerantní? Tím „my" myslíme hlavně toleranci většiny k menšině, i když důležitá je i v opačném směru.

Protagonisté většin a příslušníci menšin se případ od případu mění. Míchají se. Přesto může vztah k homosexualitě sloužit coby test respektu jako takového.

Veřejná diskuse o Prague Pride je až překvapivě vypjatá. Vždyť česká metropole se v mezinárodní čtyřprocentní komunitě těší pověsti jakéhosi gaytownu a homosexuály tu nikdo netluče, jako v Polsku nebo v Rusku. Vlastně je div, že se žádná taková „pride" v Praze ještě nekonala.

Veřejné mínění se tváří docela liberálně. Na sugestivní otázku „Vadilo by vám mít za sousedy lidi s homosexuální orientací?" odpověděla Ano čtvrtina dotázaných (heterosexuálů, předpokládáme). Zdá se vám to dost? Ovšem před osmi lety to bylo plných 42 procent.

Co vy na to?!

Veřejná debata

Vážení čtenáři, děkujeme vám za vaše názory k tématu "Česká tolerance". Zajímavé příspěvky jsme ve čtvrtek 11. srpna mezi 11. a 14. hodinou průběžně vybírali a zařazovali do diskuse přímo na konci článku. Těšíme se na shledanou u dalších moderovaných online diskusí na Aktuálně.cz.

Vaše redakce.

Také společnost jako taková je prý k homosexuálům stále tolerantnější. Dnes ji tak vidí 61 procent lidí, nejvíc za posledních patnáct let.

Ale jiný výzkum CVVM zároveň ukázal, že víc než polovina lidí si myslí, že coming out by dotyčnému nebo dotyčné přinesl problémy. Pochopitelně, silnější je takové přesvědčení v malých městech a na venkově.

Dost čísel. Ve světě praktických životních zkušeností se otevírá trochu jiný, méně růžový svět. Proč by jinak stát vydával příručku „Homofobie v žákovských kolektivech", že.

Homofobie - stačí si vybavit náš většinový slovník - je společenským standardem spíš než tolerance. Kromě toho samozřejmě existují prostředí, kde je homosexualita tabu - nejtypičtějším je fotbal. (Ale v tom není Česko výjimkou.)

Když před třemi lety napadli extremisté duhový průvod v Brně, vyvolalo to spíš vlažný než hlasitý protest politiků. Zjevně v tom neviděli velké nebezpečí, ani precedens. Spíš jim to bylo tak trochu jedno.

A jsme u jádra věci. Tolerance je pro nás někdy jen vznešenějším výrazem pro lhostejnost. Jenže tolerovat neznamená totéž co ignorovat, pokrčit rameny nebo odvrátit zrak.

Připomněla to blogerka Aktuálně.cz Sára Brunerová - Anuszka: Když se kolem sebe zeptáte, tolerantním je skoro každý. Problém je ale možná v tom, že za toleranci považují větu: „ Já se o nikoho nezajímám, ať si každý dělá, co chce - je to jeho věc…" Ta skvělá vlastnost tolerance byla nahrazena nevšímavostí, nezájmem… možná ani nebyla nahrazena - jen tu doopravdy nikdy nebyla.

A co si o toleranci ke gayům a lesbám (a gayů a leseb, případně) myslíte vy? Žijeme v tolerantní zemi?

Vaše komentáře:

"Jsem homosexuál, přesto mi Prague Pride nic neříká. Pořád se snažíme, abychom zapadli mezi "normální" většinu, ale takováhle akce je přesným opakem... Copak jde heterosexuál do průvodu převlečený za maškaru jen proto, protože se mu líbí ženské?" Diskutující s nickem "L.N." 

"Testem tolerance prošla jedna nejmenovaná škola na malém městě, kde se jeden z učitelů rozvedl a začal žít s mužem. Oznámil to předem řediteli, s tím, že chce, aby to věděl, než se to dozví od místních tamtamů. Ředitel mu řekl, že je s ním jako s učitelem spokojen a jeho osobní život je jeho soukromá věc, takže se nic neděje. Děti i ostatní učitelé to vzali O.K. Takže myslím, že jsme tolerantní minimálně v jedné obci :-)" Zuzana Dolečková na Facebooku.

"Mám pocit, že u nás v domě žijí dva kluci, kteří "mají k sobě blízko". Nahlas to neříkají, budiž, chápu to. Kdyby každý ze sousedů byl jako oni, byl bych naprosto spokojen. Čisto, žádný kravál, velice ochotní, za pět let žádné problémy, neznám lepší sousedy. Nikdo není dokonalý a já taky ne, proto nemám právo soudit někoho jenom proto, že má nějakou tu drobnou odchylku od toho, na co jsme běžně zvyklí. Z mé strany - ať si pochodují, kde chtějí." Diskutující s přezdívkou "rudahb".

"Společnost se svázala tolika pravidly, že některá jdou stěží tolerovat, natož respektovat." Diskutující "Drzá zrzka".

"Měla by se oslavovat rodina, její smysl a nenahraditelnost." Diskutující "hovorka11."

Z průvodu jsem smutný.
Z průvodu jsem smutný. | Foto: Ludvík Hradilek

Arcibiskup Domink Duka vidí Prague Pride takto: "Rozvolněný sexuální život, pohrdání těmi, kteří obětují v rodinném životě mnohonásobně víc růstu společenských hodnot a tím obohacují celou společnost, mne přivádí k smutku nad takovýmto způsobem zviditelňování se," napsal primátoru Svobodovi.

"Když tu pochodují fašouni a rasisti, kteří nám škodí víc, než se nám snaží namluvit, tak proč by nemohli pochodovat jiní?" Diskutující jménem "z". 

"Prague Pride je pouze exhibicí některých homosexuálů - těch, kteří svou sexualitou potřebují veřejnost mlátit do obličeje. A to mnohým spoluobčanům vadí: Protože sex je záležitost ryze intimní." Diskutující s nickem "Acidburn".

"Já jsem heterosexuál a průvod homosexuálů mě nijak neomezuje. Stejně jako by mě neomezoval pochod instalatérů nebo Mongolů." Diskutující s nickem "neurol23".

Z Prague Pride je nadšená stínová ministryně ČSSD Michaela Marksová-Tominová: "Pochody lidí nejrůznější sexuální orientace jsou v moderních evropských městech běžné. Jsem pyšná, že i Praha se k nim zařadí, a to za podpory osvíceného pana primátora. Je to nádherná příležitost ukázat, že lidstvo je přepestré a strom života zelený mnoha odstíny", bloguje na Aktuálně.cz.

"Nechápete, že prostě svým exhibicionismem jen otravují ty, kterým do nich nic není? Mezi takové patřím i já." Diskutující s přezdívkou "neakademik".

Ozval se také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: "Hlas příznivců i odpůrců pochodu homosexuálů lze slyšet dostatečně. Za práva českých rodin se nikdo už tak hlasitě nebere. Proto jsem převzal záštitu nad Pochodem pro rodinu, který se koná ve stejný den jako pochod gayů a lesbiček," píše na svém blogu na Aktuálně.cz.

"Nemám nic proti jiným slušně se chovajícím lidem. Jen nepochopím, proč se zbytečně předvádějí a okázale ukazují svoji jinakost. Je to kontraproduktivní." Diskutující "Petr".

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy