Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 10. 2017 8:00

Ovčáček: EU je nacistická říše. Zeman tiše souhlasí. Česko se stává pátou kolonou Ruska

Přestává legrace, Zeman a jeho suita dělají z Česka škůdce, ruský bagr, který bourá západní spojenectví.
Dvojka, jež nám na Západě škodí, dělá z nás pátou kolonu.
Dvojka, jež nám na Západě škodí, dělá z nás pátou kolonu. | Foto: ČTK

Jsme ještě západní zemí? Jsme, stále ještě máme prozápadní vládu. Vnímá nás však Západ jako svoji součást? To už je zapeklitější otázka. Jak se na nás dívají státníci Evropské unie? Tamní novináři? V centru pozornosti se ocitl prezident Zeman a jeho "ústa", mluvčí Ovčáček.

Začněme čerstvější událostí z konce minulého týdne, na niž upozornila agentura Reuters. Jiří Ovčáček na svém Facebooku přirovnal EU k nacistickému Německu. Jako záminku si vzal tuzemský rum. Napsal: "Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!"

EU, jejíž jsme dobrovolnou součástí, přirovnal k Hitlerově třetí říši, z nás vyrobil protektorát, vojensky okupovanou, porobenou zemi. U Ovčáčka jsme již na leccos zvyklí, ale venku je to "mluvčí prezidenta", státní úředník, který vyslovuje názory hlavy státu. (Ostatně u nás taky.) Je to stejné, jako by to vyslovil sám prezident.

Od útoku mluvčího na EU uběhly tři dny, Miloš Zeman měl dost času Ovčáčka odvolat, omluvit se za jeho nechutná slova. Neudělal nic, ani na stránkách Hradu nenajdete žádnou reakci. Prezident se svým mluvčím souhlasí. (Dovedeme si představit, že ho dokonce za vyvolané odezvy chválí.)

Nevadí mu, že Ovčáček přirovnává EU ke zločinnému režimu, jehož vůdce Adolf Hitler má na svědomí až 70 milionů mrtvých, rozpoutal druhou světovou válku, páchal genocidu, holokaust, likvidoval Romy. Zeman tak dal znovu jasně najevo, jakou roli na Hradě plní: štvát Česko proti Bruselu, rozkládat EU, ničit náš obraz na Západě.

Mnoho politiků výrok odsoudilo. Zemanovu politiku dokonale ilustruje fakt, že s Ovčáčkem souhlasí Tomio Okamura, šéf SPD. Jeho komentář: "Fašizující tendence jsou jasně viditelné - ano, jsme ve spárech čtvrté říše." Jasná aliance: tuzemský Kotleba a Hrad.

Pokud známo, nevyjádřil se Andrej Babiš. Drží se Zemanem, tedy i s Ovčáčkem. Výrok odsoudil europoslanec Pavel Telička (ANO): "Mluví jménem prezidenta - eurofederalisty? Bože, to je pád. A ČR padá s nimi." Telička nás vnímá západníma očima, pohledem z Bruselu. Jenomže je známo, že se od Babišovy linie odpoutal, nevyslovuje názory šéfa ANO. Jen svoje.

Rusko obnovuje sovětskou sféru vlivu

Zajímavý je předmět, tuzemák, který Ovčáčkovi posloužil coby záminka. Český "národní" nápoj, to naše, oč se zřejmě máme rvát. Zastoupení EU v Česku k tomu píše: "Údajná říše EU skromně doporučuje panu mluvčímu si věci načíst dřív, než začne šířit fake news." V rumové tresti byly identifikovány tři látky, jež mají genotoxický účinek. Evropská komise o nich jedná s Českem. Výsledek bude znám do dubna příštího roku.

Tuzemák je pro Ovčáčka něco jako "ohnutý banán", to jest obušek na mlácení Bruselu. "Jaký prezident, takový mluvčí," komentoval výrok premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

O tom, jak Zeman mění pověst Česka v zahraničí, vypovídá rovněž text bezpečnostního experta Wesleyho Martina, který vyšel na americkém zpravodajském serveru Independent Journal Review (IJR). Týká se opět našeho prezidenta, ale také jeho politického spojence Andreje Babiše.

V článku se dočteme, že se Zeman a Babiš projevují "proputinovsky", že je Kreml zřejmě používá jako svůj nástroj pro ovlivňování politické situace v Česku a že "čeští vedoucí představitelé přijímají vliv Ruska a Putina s otevřenou náručí".

Wesley Martin píše, že se Rusko snaží s pomocí českých politiků oslabit vliv Západu ve východní Evropě, což škodí NATO. "Zeman a Babiš se obklopili pochybnými podnikateli napojenými na Rusko a Čínu, kteří mohou být prostředníky Moskvy a Pekingu v srdci Evropy." Takové aktivity jsou podle autora znepokojující, vrhají špatné světlo na Česko.

(Zde však nutno dodat, že Babiš není stejný rusofil jako Zeman. Wesley Martin píše, že Babišovy společnosti "spotřebovávají ruský plyn", což se ale týká i mnoha dalších, že dává najevo ruské sympatie a volal po skončení protiruských sankcí. Zároveň ale platí, a to autor nezmiňuje, že Babišovy firmy, nyní ve svěřenském fondu, podnikají v Německu, on sám sympatizuje s Francií a mluví o nutnosti s těmito zeměmi spolupracovat. Babiš prostě není Zeman. Stejně tak je jen Martinovou spekulací, že mohl být agentem KGB. Co píše o Zemanovi, to ovšem sedí.)

Článek končí: "Je čas, abychom se soustředili na úsilí Ruska, jež chce obnovit sovětskou sféru vlivu ve střední Evropě a začíná Českou republikou, jejím prezidentem a brzy zvoleným premiérem."

Konec legrace, Zeman dělá z Česka ruský bagr, který boří západní spojenectví. Přičtěme si k tomu jeho poslední návštěvu v OSN a útok na Donalda Trumpa, jehož ještě nedávno vynášel do nebe. To skončilo, Moskva volá. Vše, co škodí EU a NATO, se Putinovi hodí. Tedy i Zeman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy