Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 11. 2018 12:50

Panda za Jen-šu nepřijede! Zanevřel Si Ťin-pching na Zemana? Zle, matičko, zle

Nejsmutnější na té česko-čínské pandí patálii je pak vědomí, že i sám Miloš Zeman může selhat, zklamat. To to bolí, to opravdu moc bolí.
Přátelství českého Krtečka a čínské pandy zdá se nalomeno.
Přátelství českého Krtečka a čínské pandy zdá se nalomeno. | Foto: CCTV Animation a Little mole cartoon

Tak to všecko vypadá, že panda v pražské zoo chována nebude, což je, přiznejme si to, rána politice česko-čínského nerozborného přátelství. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka prezident Miloš Zeman čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při své poslední návštěvě o pandy velké "nepožádal a pro Českou republiku je nezískal" (přitom pro ně už chystají pavilon za 200 milionů).

Oč jde? Trestá nás Miloš Zeman? Nebo je snad on trestán panem Si? Jak jsme se na pandy těšili, a teď nic, šlus, nebudou, obrovské zklamání.

Může být problémem, že pandy měly žít v Praze, potažmo tedy v pražské kavárně? Že by se na ně chodili koukat převážně kavárníci, navážející se jak do pana Ze, tak do pana Si?

Nevíme, co se stalo, a doufáme, že po příčinách tohoto vážného diplomatického selhání pátrá naše premiérem Babišem konsolidovaná zahraniční tajná služba ÚZSI.

Připomeňme si s bolestí v srdci, jak to celé začalo. Na konci října 2014 vystoupil Miloš Zeman v Pekingu v čínské státní televizi CCTV a vedl nezapomenutelný rozhovor, maje na kolenou vycpaného českého Krtečka. Tehdy zazněly nejen slavné věty "neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit" a "jsem v Číně, abych se naučil, jak urychlit ekonomický růst nebo stabilizovat společnost", ale také se, obrazně řečeno, zasnoubili Krteček, jehož Zeman ostentativně nazýval čínsky Jen-šu, a panda.

Zeman (2014): "Dneska v přítomnosti vašeho prezidenta podepíšu dohodu o spolupráci mezi Českem a Čínou a na seriálu o Jen-šu a pandě. O obou zvířatech. Tak tohle je opět konkrétní ukázka přátelské spolupráce. Nikoli vzájemné kritizování, ale přiučování se namísto poučování."

CCTV: "Pane prezidente, zmínil jste Jen-šu a víme, že moje televizní stanice CCTV bude spolupracovat se svými českými partnery na výrobě série nových pohádek o Jen-šu a pandě. Jak se vám ten nápad líbí?" Zeman: "Jen-šu bude o něco větší než ve skutečnosti a panda o něco menší než ve skutečnosti, aby byli přibližně na stejné úrovni. Myslím, že je to skvělý nápad, protože oba jsou symboly našich zemí." A tak to šlo dál a dál.

Čínská kočka versus česká myška

(Připomeňme, co zmínil překladatel rozhovoru pro tehdejší Lidové noviny: slovo krtek v čínštině obsahuje znak pro myš a slovo panda znak pro kočku. Pan Si kočka, Čína kočka, pan Zeman, Česko, myška. Jak symbolické!)

A kde to všecko dneska je? Co Miloš Zeman provedl, že zřejmě ani nesměl požádat o pandu, zatímco o Krtečkovi tehdy tvrdil "Každá rodina v Číně zná Jen-šu"? Sežrala kočka myš a zapomněla, že jí měla poslat pandu do zoo?

Možná na Zemana padl stín kvůli panu Jie Ťien-mingovi, jeho poradci, kterého v Číně sebrali pro korupci, ale český prezident si ho dál tvrdohlavě drží coby poradce, jako by nepochopil, proč byl pan Jie v zemi středu "stabilizován".

Důvodem mohou pochopitelně být i výroční zprávy tajné české služby BIS, které píší o čínských agentech jako o riziku, jež je srovnatelné s rizikem ruských tajných služeb. A ředitel BIS, negenerál Koudelka, se nechal slyšet, že nás chce Čína zničit! Poslat k nám pandu, aby ji zde obtěžovali "bizoni" (agenti BIS)? No to těžko, že.

Pandě také může vadit, že letos koncem února, po více než dvouletém otálení, české vnitro poskytlo osmi čínským křesťanům azyl (pravda, o azyl zde žádalo 92 čínských křesťanů, 70 bylo odmítnuto, 14 od nás po dlouhém a marném čekání raději odešlo). Ale přece, má pan Si poslat pandu do země nestabilizované tak, že dává jeho občanům azyl?

Další varianta nepandy v Praze: Si Ťin-pching žárlí na Vladimira Putina, že ho má Zeman radši, a, jak víme, tohle se velice těžko vyvrací, byť se jistě pan Tvrdík snaží.

Můžeme si klást otázku, zda příčinu nezavdal sám Krteček, pro nás postava milá, nekonfliktní, pokojně sedící na klíně Miloše Zemana, na Číňany však může působit lehce urážlivě, že spolupracuje s kdekým (žába, čáp, ježek, pavoučkové, borůvky, mravenečkové, rak, ptáček rákosníček), s drakem však ne, přičemž drak je v Číně spojen se symbolem "jang", s dobrem. Proč plátno na kalhotky stříhal rak, a ne drak?

Varianta, že se Zeman zlobí na Prahu, a proto nepřivezl pandu, se zdá méně pravděpodobná, mohl ji přece umístit na Hrad nebo na Ostravsko, Karvinsko či Bruntálsko, kde letos v prezidentských volbách získal nejvíce hlasů.

Všecko to, bohužel, vyhlíží na velmi, velmi nepříjemnou variantu, že pan Si Ťin-pching není spokojen s panem Zemanem. Snad není vše ztraceno, všimněme si významného detailu: český prezident svůj čínský protějšek o pandy velké nepožádal, zjevně si tedy uvědomuje, že v očích pana Si Česko ještě dostatečně nestabilizoval, a to sebeuvědomění by mohlo vést k poučení z krizového vývoje a k nápravě situace. Jestli se Zeman polepší, třeba nakonec ještě pandy budou.

Nejsmutnější na té pandí patálii je pak vědomí, že i sám Miloš Zeman může selhat, zklamat. To to bolí, to opravdu moc bolí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 56 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy