Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 4. 2019 12:50

Papaláška Pokorná Jermanová: Já nic! Za všechno může Kalousek

Vysvětlení podezřelých smluv veškeré žádné, jen bídný pokus kauze uhnout: jsem po porodu, je to útok na Babiše (ale pozor - Babiš není po porodu).
Perla mezi hejtmany, typická zasloužilá anoistka Jaroslava Pokorná Jermanová Nepostradatelná.
Perla mezi hejtmany, typická zasloužilá anoistka Jaroslava Pokorná Jermanová Nepostradatelná. | Foto: Milan Bureš

S ustrnutím sledujete, co tropí středočeská hejtmanka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Server Seznam Zprávy odhaluje, jaké smlouvy byly na kraji podepisovány a že hejtmanství najímalo externí pracovníky na služby, které jinde běžně zajišťují úředníci. Celková suma za externisty činila 5 milionů ročně. Oficiální zdůvodnění? Krajskému úřadu prý po volbách v roce 2016 utekli klíčoví lidé…

O jaké smlouvy se jedná a jakých činností se týkaly? Známo je jen to, co bylo uvedeno jako popis činnosti (jména vyplácených krajský úřad odmítá zveřejnit, nelze tedy poznat, jestli šlo o experty na danou oblast, nebo jen o nějaké známé, kteří si potřebovali přivydělat). Není divu, náplní byla třeba "analýza hudebních festivalů", "sledování aktuálního dění a poskytování zpětné vazby", "zajišťování monitoringu periodik" atd.

Andrej Babiš prezentuje hnutí ANO jako nové, čisté, jež chce Česko měnit k lepšímu. Sama hejtmanka o sobě píše: "Snažím se jít příkladem ostatním ženám, které se snaží v politice měnit věci k lepšímu nebo se do ní chtějí teprve zapojit." Ano, jde jí to výtečně. Na kauzu podivných smluv s externisty zareagoval i Babiš: "Určitě jí napíšu, musí to vysvětlit." Není jasné, proč jí bude psát, mají na sebe přece číslo na mobil. Nebo už ne?

Připomeňme, že když nešlo o Jermanovou, ale o snahu vyhnat z Generální inspekce bezpečnostních sborů bývalého ředitele Michala Murína, byl premiér mnohem aktivnější. Nechal projít všechny smlouvy, které Murín podepsal, jeho lidé hledali chybu (vzpomeňme na premiérovo varování "bude to se skandálem"), nakonec našli jednu smlouvu na mediální poradenství (GIBS neměla příliš dobrou pověst) a tu začal zřejmě bez úspěchu vyšetřovat speciální útvar hospodářské kriminálky. V Právu se Babiš tehdy tázal, na co ředitel GIBS potřebuje mediální poradenství… Proti tomu jsou smlouvy Jermanové o řády podezřelejší. Především proto, že se týkají činností, které si má úřad zabezpečit buď vlastními silami, nebo je možná vůbec zajišťovat nemusí.

Babiš zažívá mizerné období

Reakce hejtmanky na novou kauzu: "Opozice tento tlak načasovala přesně do začátků mého těhotenství a další vlnu spustila necelý týden po narození mé dcery." (Ne já, čerstvá matka, jsem něco spáchala, to ostatní jsou lidské hyeny.)

Zůstat v úřadu ovšem byla její volba, navíc byly ty podezřelé smlouvy podepisovány na konci roku 2016 a v roce 2017, kdy se v šestinedělí nenacházela.

Za všechno může Miroslav Kalousek (TOP 09). Ne snad, že by on uzavíral ty smlouvy, to ne. Několik citací z prohlášení hejtmanky: "V posledních 8 měsících jsme se já a moje rodina staly oběťmi řízeného nátlaku. Dva případy byly uměle vytvořeny opozicí ve spolupráci s opozičními médii. Oba případy, ´případ automobilu´ a ´případ smluv PR´ nemají žádný právní ani politický základ." (Všimněme si výrazu "opoziční média", zřejmě míněna ta neagrofertní, nezávislá.)

"Zoufalý Miroslav Kalousek tak porušuje své vlastní pravidlo a chce podat trestní oznámení na ženu na mateřské dovolené s jediným cílem: ovlivnit ´případ střetu zájmů Andreje Babiše´."

Skutečné vysvětlení smluv žádné, jen bídný marketérský pokus nové kauze uhnout: jsem po porodu, je to útok na Babiše (ale pozor - Babiš není po porodu), žádné kauzy neexistují, to Kalousek.

Pokud jde o případ služebního superbu, který používal její manžel, ač nebyl zaměstnancem úřadu: loni v létě hejtmanka tvrdila, že ji muž vozí krajským autem o víkendech na služební akce. Letos v únoru se ukázalo, že Jakub Pokorný využíval Škodu Superb pouze k soukromým účelům, nevykazoval ani najeté kilometry, jak ukládala smlouva s krajem (viz opět "opoziční médium" Seznam Zprávy). Dalo by se to shrnout: papaláška Jermanová.

Babiš zažívá špatné období: ovlivňování veřejných zakázek v Brně, do něhož je namočeno ANO, jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek musel dokonce podstoupit domovní prohlídku, zabavili mu počítač a telefon, montoval se do tendru na firmu, která bude vybírat mýtné. Dál: policie ukončila vyšetřování okolo Čapího hnízda.

A ještě: městský úřad v Černošicích Babišovi v lednu uložil pokutu 200 tisíc za přestupek, jímž je střet zájmů týkající se vlastnictví médií (chápejme: těch neopozičních). Babiš se odvolal a případ řešili krajští úředníci právě u Pokorné Jermanové a jaká náhoda, odbor byl těsně před tím reorganizován. Nedávno vrátil případ Černošicím k doplnění.

Zdá se tedy, že Pokorná Jermanová i tuhle kauzu přežije. Ona není Michal Murín, premiér Babiš ji potřebuje, takže ty smlouvy na analýzu hudebních festivalů atd. byly určitě křišťálově čisté. Což nic nemění na faktu, že Pokorná Jermanová je perlou mezi hejtmany.

Nic špatného jsem neudělala. Říká roztřeseným hlasem Jaroslava Pokorná Jermanová ve volebním štábu hnutí ANO | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 39 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy