Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 4. 2019 12:50

Papaláška Pokorná Jermanová: Já nic! Za všechno může Kalousek

Vysvětlení podezřelých smluv veškeré žádné, jen bídný pokus kauze uhnout: jsem po porodu, je to útok na Babiše (ale pozor - Babiš není po porodu).
Perla mezi hejtmany, typická zasloužilá anoistka Jaroslava Pokorná Jermanová Nepostradatelná.
Perla mezi hejtmany, typická zasloužilá anoistka Jaroslava Pokorná Jermanová Nepostradatelná. | Foto: Milan Bureš

S ustrnutím sledujete, co tropí středočeská hejtmanka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Server Seznam Zprávy odhaluje, jaké smlouvy byly na kraji podepisovány a že hejtmanství najímalo externí pracovníky na služby, které jinde běžně zajišťují úředníci. Celková suma za externisty činila 5 milionů ročně. Oficiální zdůvodnění? Krajskému úřadu prý po volbách v roce 2016 utekli klíčoví lidé…

O jaké smlouvy se jedná a jakých činností se týkaly? Známo je jen to, co bylo uvedeno jako popis činnosti (jména vyplácených krajský úřad odmítá zveřejnit, nelze tedy poznat, jestli šlo o experty na danou oblast, nebo jen o nějaké známé, kteří si potřebovali přivydělat). Není divu, náplní byla třeba "analýza hudebních festivalů", "sledování aktuálního dění a poskytování zpětné vazby", "zajišťování monitoringu periodik" atd.

Andrej Babiš prezentuje hnutí ANO jako nové, čisté, jež chce Česko měnit k lepšímu. Sama hejtmanka o sobě píše: "Snažím se jít příkladem ostatním ženám, které se snaží v politice měnit věci k lepšímu nebo se do ní chtějí teprve zapojit." Ano, jde jí to výtečně. Na kauzu podivných smluv s externisty zareagoval i Babiš: "Určitě jí napíšu, musí to vysvětlit." Není jasné, proč jí bude psát, mají na sebe přece číslo na mobil. Nebo už ne?

Připomeňme, že když nešlo o Jermanovou, ale o snahu vyhnat z Generální inspekce bezpečnostních sborů bývalého ředitele Michala Murína, byl premiér mnohem aktivnější. Nechal projít všechny smlouvy, které Murín podepsal, jeho lidé hledali chybu (vzpomeňme na premiérovo varování "bude to se skandálem"), nakonec našli jednu smlouvu na mediální poradenství (GIBS neměla příliš dobrou pověst) a tu začal zřejmě bez úspěchu vyšetřovat speciální útvar hospodářské kriminálky. V Právu se Babiš tehdy tázal, na co ředitel GIBS potřebuje mediální poradenství… Proti tomu jsou smlouvy Jermanové o řády podezřelejší. Především proto, že se týkají činností, které si má úřad zabezpečit buď vlastními silami, nebo je možná vůbec zajišťovat nemusí.

Babiš zažívá mizerné období

Reakce hejtmanky na novou kauzu: "Opozice tento tlak načasovala přesně do začátků mého těhotenství a další vlnu spustila necelý týden po narození mé dcery." (Ne já, čerstvá matka, jsem něco spáchala, to ostatní jsou lidské hyeny.)

Zůstat v úřadu ovšem byla její volba, navíc byly ty podezřelé smlouvy podepisovány na konci roku 2016 a v roce 2017, kdy se v šestinedělí nenacházela.

Za všechno může Miroslav Kalousek (TOP 09). Ne snad, že by on uzavíral ty smlouvy, to ne. Několik citací z prohlášení hejtmanky: "V posledních 8 měsících jsme se já a moje rodina staly oběťmi řízeného nátlaku. Dva případy byly uměle vytvořeny opozicí ve spolupráci s opozičními médii. Oba případy, ´případ automobilu´ a ´případ smluv PR´ nemají žádný právní ani politický základ." (Všimněme si výrazu "opoziční média", zřejmě míněna ta neagrofertní, nezávislá.)

"Zoufalý Miroslav Kalousek tak porušuje své vlastní pravidlo a chce podat trestní oznámení na ženu na mateřské dovolené s jediným cílem: ovlivnit ´případ střetu zájmů Andreje Babiše´."

Skutečné vysvětlení smluv žádné, jen bídný marketérský pokus nové kauze uhnout: jsem po porodu, je to útok na Babiše (ale pozor - Babiš není po porodu), žádné kauzy neexistují, to Kalousek.

Pokud jde o případ služebního superbu, který používal její manžel, ač nebyl zaměstnancem úřadu: loni v létě hejtmanka tvrdila, že ji muž vozí krajským autem o víkendech na služební akce. Letos v únoru se ukázalo, že Jakub Pokorný využíval Škodu Superb pouze k soukromým účelům, nevykazoval ani najeté kilometry, jak ukládala smlouva s krajem (viz opět "opoziční médium" Seznam Zprávy). Dalo by se to shrnout: papaláška Jermanová.

Babiš zažívá špatné období: ovlivňování veřejných zakázek v Brně, do něhož je namočeno ANO, jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek musel dokonce podstoupit domovní prohlídku, zabavili mu počítač a telefon, montoval se do tendru na firmu, která bude vybírat mýtné. Dál: policie ukončila vyšetřování okolo Čapího hnízda.

A ještě: městský úřad v Černošicích Babišovi v lednu uložil pokutu 200 tisíc za přestupek, jímž je střet zájmů týkající se vlastnictví médií (chápejme: těch neopozičních). Babiš se odvolal a případ řešili krajští úředníci právě u Pokorné Jermanové a jaká náhoda, odbor byl těsně před tím reorganizován. Nedávno vrátil případ Černošicím k doplnění.

Zdá se tedy, že Pokorná Jermanová i tuhle kauzu přežije. Ona není Michal Murín, premiér Babiš ji potřebuje, takže ty smlouvy na analýzu hudebních festivalů atd. byly určitě křišťálově čisté. Což nic nemění na faktu, že Pokorná Jermanová je perlou mezi hejtmany.

Nic špatného jsem neudělala. Říká roztřeseným hlasem Jaroslava Pokorná Jermanová ve volebním štábu hnutí ANO | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy