Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 12. 2015 12:45

Papež „chodí po vodě“. Odmítá strach z muslimů. Duka by se měl nakazit jeho virem

Papež František jel do Afriky. Šel do mešity. Žije naruby. Primas český zase sloužil mši pro Zemana v Lánech.
Papež s imámem v Bangui, v mešitě Koudoukou. Francouzské tajné služby ho varovaly, ať tam nechodí. Šel. Odmítá strach.
Papež s imámem v Bangui, v mešitě Koudoukou. Francouzské tajné služby ho varovaly, ať tam nechodí. Šel. Odmítá strach. | Foto: Reuters

Žijeme v rozběsněném, rozvášněném světě. Denně slyšíme nějakou „jobovku“, už nám to připadá normální. Nic dobrého, jen děsy a děsy a děsy. Naučili jsme se bát. Nemáme klid, nedůvěřujeme jeden druhému, cizím lidem, natožpak muslimům, které tak hladce zaměňujeme za islamisty či teroristy.

Jen zřídka zazní uklidňující, tišící hlas. Pro mnoho Čechů asi vypadalo bláznivě, pokud to zaznamenali, když v pondělí papež František ve Středoafrické republice vstoupil v metropoli Bangui do hlavní mešity Koudoukou a pravil: „Křesťané a muslimové jsou bratři.“

Celá jeho africká cesta je "bláznivá", pro mnohé postavená na hlavu. Tajné služby pontifika varovaly, aby do bývalé francouzské kolonie nejezdil, že příliš riskuje. V roce 2013 v zemi proběhl převrat, zuří tam občanská válka mezi silnějšími křesťany a menšinovými muslimy. Čtvrt s mešitou Koudoukou je extrémně riziková.

A do tohoto afrochaosu, nedlouho před volbami v zemi papež vysloví tezi, že křesťané a muslimové jsou bratři. Jede tam, kde mu hrozí akutní nebezpečí, chodí mezi lidi, do mešity vstoupil v doprovodu pěti imámů. Ten chlap dělá všecko naruby, naopak. Nebojí se. Kašle na nebezpečí. Jde za slabými. Vyzývá ku pokoji.

Prezidentka Středoafrické republiky Catherine Sambová-Panzová papeže poprosila o odpuštění za zlo, kterého se obyvatelé její země dopustili: „Jménem celého vedení této země, ale i všech těch, kteří přispěli k její cestě do pekel, se zpovídám ze všeho dřívějšího zla a žádám z hloubi srdce o odpuštění. Rozhodně potřebujeme toto odpuštění.“

Dovedete si představit, že by třeba náš prezident Miloš Zeman požádal o odpuštění za nenávist, kterou u nás tak pilně ze svého „stolce“ rozněcuje? Za to, že pózoval s nenávistníkem Konvičkou na jednom pódiu?

František ukazuje úplně jiný způsob, jak čelit vášním, občanské válce, nenávisti mezi lidmi. Vrací je zpět ke smyslu jejich existence: Co jste? Bratři. Bratři se nemají nenávidět a vraždit, bát jeden druhého. Protože strach vede zase jen k nenávisti, vylučuje odpuštění.

Strach z komárů, ne z muslimů

Ze strachu si dělá šoufky. Když se ho novináři ptali, jestli se nebojí jet do rizikové Středoafrické republiky, odvětil jim: „Abych řekl pravdu, jediné, z čeho mám strach, jsou komáři. Vezete si s sebou sprej?“ Ten humor proti strachu skýtá nečekaně silnou naději.

Uprchlická krize a džihádistický teror v Evropě nás donutily mluvit nikoli o zboží a o ekonomickém růstu, nýbrž o hodnotách. Vyhrabali jsme křesťanské hodnoty. Jenomže ty, jak umíněně ukazuje papež, nemohou vést k odmítání bratří (a sester, dodejme genderově), muslimů a muslimek.

Tak třeba nová místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková chce hájit křesťanské hodnoty. Na webu hnutí Islám v ČR nechceme půl roku visela její fotografie. V Olomouci se nechala vyblejsknout poté, co podepsala petici proti uprchlickým kvótám. Snímek nyní koluje po sociálních sítích.

„Podepsala jsem petici, která se staví proti povinným kvótám pro migranty. Důvodem mého podpisu petice byla obrana křesťanských hodnot,“ sdělila nyní Chalánková veřejnosti. A dodala, že s Blokem proti islámu nespolupracuje a jejich akcí se neúčastní.

Křesťanské hodnoty vidí opačně než František. Pro ni jsou kvóty (pokus o to, aby se dvacet osm zemí EU postaralo o lidi utíkající před válkou) útokem na tyto hodnoty. Postarat se o uprchlíky nacpané v táborech v Řecku je útok na křesťanské hodnoty. Ti muslimové v táborech pro ni nejsou bratři a sestry, ale nebezpečí.

Papež po celý svůj život chodí za chudými a potřebnými. Patří k nim. Dráždí tím část „nechudé“ církve, kupříkladu polský klér. A co náš malý český papež? Co kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, metropolita a primas český? Taky chodí s chudými?

Ten chodí za mocnými. Viz bohoslužbu, kterou po 17. listopadu, kdy Zeman a jeho lidé nepustili studenty na Albertov, Duka odsloužil v Lánech za představitele státu. Mít to dobré s xenofobním prezidentem, který neustále varuje před muslimy a stojí na přesně opačné straně než papež, tedy na pódiu s islamofobem Martinem Konvičkou.

Duka s Chalánkovou, oba se považují za obhájce křesťanských hodnot, by měli vyrazit za papežem a nakazit se od něj virem bratrství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy