Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 10. 2020 7:30

František překročil propast, nabízí homosexuálům rodinu a štěstí. Mladý papež

Papež jedná jako pastýř, nikoli jako zahořklý stařík. Je krásné vidět starého člověka, který nezakysl a neodmítá moderní svět, žije plodné, bohaté stáří, nabízí nám dobrý vzor.
Františkovi konzervativci jistě vmetou znovu do tváře, že je „levičák“ nebo „neomarxista“, a budou ho kritizovat, že mění neměnný prařád světa a lidstva.
Františkovi konzervativci jistě vmetou znovu do tváře, že je „levičák“ nebo „neomarxista“, a budou ho kritizovat, že mění neměnný prařád světa a lidstva. | Foto: Reuters

Velmi necovidové, a přece aktuální téma: papež František podpořil homosexuály, kteří spolu chtějí oficiálně žít. Neudělal to z kazatelny, ale prostřednictvím biografického dokumentárního filmu Jevgenije Afinejevského nazvaného Francesco, který byl promítán na filmovém festivalu v Římě. Tenhle pokorný, přátelský, velmi lidský (ve smyslu humánní) papež podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství.

Řekl toto: "Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti Boží a mají právo na rodinu. Nikdo nesmí být vylučován nebo činěn nešťastným… To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o registrovaných partnerstvích, aby tímto způsobem měli právní ochranu." V dokumentu pak František zatelefonoval homosexuálnímu páru, který adoptoval tři děti. Vyzývá oba, aby děti zapojili do života jejich farnosti i navzdory možnému odporu části věřících.

Papež dělá revoluci v katolické církvi, jejíž "konzervativní" část (ve skutečnosti spíš zamrzlou, od reality odtrženou) tím nesmírně rozezlí. Nekatolík by asi řekl, že se papež vlastně "jen" připojil k evoluci, k přirozenému vývoji.

Je zvláštní, že k této zvěsti - pro katolíky i mnohé další křesťany je to nepochybně zvěst - použil typicky světské médium - film. A zpráva se objevila na filmovém festivalu, tedy v prostředí, které je na hony vzdáleno od ticha chrámu. Papež jako by do své církve a ke křesťanům najednou přicházel zvenčí, otáčí základní princip, kdy kněz z chrámu oslovuje okolní, profánní svět. Stává se z něj papež poutník, který přichází z "nesvatého" prostoru a oslovuje prostor, který obývají věřící všeho druhu.

Jorgemu Mariovi Bergogliovi bude v prosinci 84 let. Podivuhodné, jak je tenhle starý kněz v tak vysokém věku myšlenkově svěží a otevřený. Zůstává díky své víře mladý v tom nejaktivnějším významu. Jde u něj o velmi odvážný čin, který nepochybně vyvolá vášnivý odpor. Dosud hlásal, že homosexuály je třeba respektovat jako lidské bytosti, zároveň však nijak nezpochybňoval pozici katolické církve, jež odmítá homosexuální svazky a učí, že homosexualita sama o sobě není hřích, ten představuje až sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví. Podle církevního učení homosexuálové mají žít "cudně".

V roce 2013 (tedy v roce, kdy byl zvolen hlavou katolické církve a uveden do úřadu), když se vracel letadlem z návštěvy Brazílie, řekl papež toto: "Pokud je někdo gay a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?" O tři roky dříve coby arcibiskup v Buenos Aires veřejně odmítl zákon vztahující manželství i na homosexuály.

Krajina výkřiků a nemoci k smrti

Zajímavé je, že se ve filmu nevyhnul slovu rodina. "Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti Boží a mají právo na rodinu." Poté zmínil zákon o registrovaných partnerstvích (tedy nikoli manželství). Papež jasně řekl, že muž a muž či žena a žena vychovávající děti mohou vytvořit rodinu, mají na to právo. A mají s dětmi chodit do kostela, nemají se nechat odradit odporem některých bratrů a sester. Pro katolické konzervativce je rodina zásadně a výlučně svazkem muže a ženy (samozřejmě v tomto pořadí).

Františkovi konzervativci jistě vmetou znovu do tváře, že je "levičák" nebo "neomarxista", a budou ho kritizovat, že mění neměnný prařád světa a lidstva. Jenomže on se zjevně drží Ježíšovské výzvy "miluj bližního svého jako sebe samého". Tenhle papež je prostě a jednoduše křesťanský, biblický, miluje lidi, nikdo podle něj "nesmí být vylučován nebo činěn nešťastným". Je to tak prosté, obyčejné, a přece stále dál převratné a provokující, protože my chceme vylučovat, potřebujeme prosívat a určovat, kdo smí být šťastný a kdo musí zůstat nešťastný. Papež propast vylučování a odmítání překračuje.

Řečeno s katolickým knězem a myslitelem Tomášem Halíkem, jemuž je 72 let, papež slyší křik homosexuálů, kteří chtějí taky milovat a mít rodinu. Loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz Halík řekl: "Náš svět je 'krajina výkřiků'. Aktivity LGBT jsou výkřikem: Přijměte nás v naší jinakosti! Reakce prelátů jsou výkřikem hrůzy: Náš svět končí a tomu přicházejícímu nerozumíme! Je to projev strachu, zloby a zoufalství, které už Kierkegaard nazval nemocí k smrti."

Držitel Templetonovy ceny pokračoval: "Kdyby si církevní funkcionáři dokázali místo okamžité pobouřené reakce na sociálních sítích tiše sednout aspoň na hodinu v noci či brzo ráno do kaple, zklidnit a vnitřně zpracovat emocionální pěnu a vše do hloubky promeditovat (jako to dělá například papež František), mluvili by pak jako duchovní lidé a pastýři, a ne jako rozzlobení zahořklí staříci. Všimněte si, jak nekriticky přejímají 'klausovské' politické nálepky (homosexualismus, neomarxismus) a jak tam chybí skutečná duchovní diagnóza, podstata věci jim zcela uniká."

Papež František jedná jako pastýř, nikoli jako zahořklý stařík. Je krásné vidět starého člověka, který nezakysl a neodmítá současný svět, žije plodné, bohaté stáří, nabízí nám dobrý vzor. K Františkovi se nějak nehodí slovo elita, protože dnes nabylo poněkud zkresleného smyslu, a přece on je pokorná elita tiše promlouvající do života věřících.

K naší velké škodě jsme zvyklí na hořké staříky zcela jiného druhu a ražení (Zeman, Klaus, Duka, Piťha a další). Hrají si na konzervativce, ale přitom nejsou pevní, konzervativní v tom úplně nejpodstatnějším - v lásce k člověku. V lásce k člověku, i když je muslim, uprchlík, migrant, gay nebo lesba.

Promluva Tomáše Halíka na Zelený čtvrtek: Prázdné kostely vyzývají k jednotě (video z 9. dubna 2020)

Tomáš Halík - Kázání zelený čtvrtek | Video: Akademická farnost Praha – Salvátor
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy