Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 10. 2020 7:30

František překročil propast, nabízí homosexuálům rodinu a štěstí. Mladý papež

Papež jedná jako pastýř, nikoli jako zahořklý stařík. Je krásné vidět starého člověka, který nezakysl a neodmítá moderní svět, žije plodné, bohaté stáří, nabízí nám dobrý vzor.
Františkovi konzervativci jistě vmetou znovu do tváře, že je „levičák“ nebo „neomarxista“, a budou ho kritizovat, že mění neměnný prařád světa a lidstva.
Františkovi konzervativci jistě vmetou znovu do tváře, že je „levičák“ nebo „neomarxista“, a budou ho kritizovat, že mění neměnný prařád světa a lidstva. | Foto: Reuters

Velmi necovidové, a přece aktuální téma: papež František podpořil homosexuály, kteří spolu chtějí oficiálně žít. Neudělal to z kazatelny, ale prostřednictvím biografického dokumentárního filmu Jevgenije Afinejevského nazvaného Francesco, který byl promítán na filmovém festivalu v Římě. Tenhle pokorný, přátelský, velmi lidský (ve smyslu humánní) papež podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství.

Řekl toto: "Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti Boží a mají právo na rodinu. Nikdo nesmí být vylučován nebo činěn nešťastným… To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o registrovaných partnerstvích, aby tímto způsobem měli právní ochranu." V dokumentu pak František zatelefonoval homosexuálnímu páru, který adoptoval tři děti. Vyzývá oba, aby děti zapojili do života jejich farnosti i navzdory možnému odporu části věřících.

Papež dělá revoluci v katolické církvi, jejíž "konzervativní" část (ve skutečnosti spíš zamrzlou, od reality odtrženou) tím nesmírně rozezlí. Nekatolík by asi řekl, že se papež vlastně "jen" připojil k evoluci, k přirozenému vývoji.

Je zvláštní, že k této zvěsti - pro katolíky i mnohé další křesťany je to nepochybně zvěst - použil typicky světské médium - film. A zpráva se objevila na filmovém festivalu, tedy v prostředí, které je na hony vzdáleno od ticha chrámu. Papež jako by do své církve a ke křesťanům najednou přicházel zvenčí, otáčí základní princip, kdy kněz z chrámu oslovuje okolní, profánní svět. Stává se z něj papež poutník, který přichází z "nesvatého" prostoru a oslovuje prostor, který obývají věřící všeho druhu.

Jorgemu Mariovi Bergogliovi bude v prosinci 84 let. Podivuhodné, jak je tenhle starý kněz v tak vysokém věku myšlenkově svěží a otevřený. Zůstává díky své víře mladý v tom nejaktivnějším významu. Jde u něj o velmi odvážný čin, který nepochybně vyvolá vášnivý odpor. Dosud hlásal, že homosexuály je třeba respektovat jako lidské bytosti, zároveň však nijak nezpochybňoval pozici katolické církve, jež odmítá homosexuální svazky a učí, že homosexualita sama o sobě není hřích, ten představuje až sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví. Podle církevního učení homosexuálové mají žít "cudně".

V roce 2013 (tedy v roce, kdy byl zvolen hlavou katolické církve a uveden do úřadu), když se vracel letadlem z návštěvy Brazílie, řekl papež toto: "Pokud je někdo gay a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?" O tři roky dříve coby arcibiskup v Buenos Aires veřejně odmítl zákon vztahující manželství i na homosexuály.

Krajina výkřiků a nemoci k smrti

Zajímavé je, že se ve filmu nevyhnul slovu rodina. "Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti Boží a mají právo na rodinu." Poté zmínil zákon o registrovaných partnerstvích (tedy nikoli manželství). Papež jasně řekl, že muž a muž či žena a žena vychovávající děti mohou vytvořit rodinu, mají na to právo. A mají s dětmi chodit do kostela, nemají se nechat odradit odporem některých bratrů a sester. Pro katolické konzervativce je rodina zásadně a výlučně svazkem muže a ženy (samozřejmě v tomto pořadí).

Františkovi konzervativci jistě vmetou znovu do tváře, že je "levičák" nebo "neomarxista", a budou ho kritizovat, že mění neměnný prařád světa a lidstva. Jenomže on se zjevně drží Ježíšovské výzvy "miluj bližního svého jako sebe samého". Tenhle papež je prostě a jednoduše křesťanský, biblický, miluje lidi, nikdo podle něj "nesmí být vylučován nebo činěn nešťastným". Je to tak prosté, obyčejné, a přece stále dál převratné a provokující, protože my chceme vylučovat, potřebujeme prosívat a určovat, kdo smí být šťastný a kdo musí zůstat nešťastný. Papež propast vylučování a odmítání překračuje.

Řečeno s katolickým knězem a myslitelem Tomášem Halíkem, jemuž je 72 let, papež slyší křik homosexuálů, kteří chtějí taky milovat a mít rodinu. Loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz Halík řekl: "Náš svět je 'krajina výkřiků'. Aktivity LGBT jsou výkřikem: Přijměte nás v naší jinakosti! Reakce prelátů jsou výkřikem hrůzy: Náš svět končí a tomu přicházejícímu nerozumíme! Je to projev strachu, zloby a zoufalství, které už Kierkegaard nazval nemocí k smrti."

Držitel Templetonovy ceny pokračoval: "Kdyby si církevní funkcionáři dokázali místo okamžité pobouřené reakce na sociálních sítích tiše sednout aspoň na hodinu v noci či brzo ráno do kaple, zklidnit a vnitřně zpracovat emocionální pěnu a vše do hloubky promeditovat (jako to dělá například papež František), mluvili by pak jako duchovní lidé a pastýři, a ne jako rozzlobení zahořklí staříci. Všimněte si, jak nekriticky přejímají 'klausovské' politické nálepky (homosexualismus, neomarxismus) a jak tam chybí skutečná duchovní diagnóza, podstata věci jim zcela uniká."

Papež František jedná jako pastýř, nikoli jako zahořklý stařík. Je krásné vidět starého člověka, který nezakysl a neodmítá současný svět, žije plodné, bohaté stáří, nabízí nám dobrý vzor. K Františkovi se nějak nehodí slovo elita, protože dnes nabylo poněkud zkresleného smyslu, a přece on je pokorná elita tiše promlouvající do života věřících.

K naší velké škodě jsme zvyklí na hořké staříky zcela jiného druhu a ražení (Zeman, Klaus, Duka, Piťha a další). Hrají si na konzervativce, ale přitom nejsou pevní, konzervativní v tom úplně nejpodstatnějším - v lásce k člověku. V lásce k člověku, i když je muslim, uprchlík, migrant, gay nebo lesba.

Promluva Tomáše Halíka na Zelený čtvrtek: Prázdné kostely vyzývají k jednotě (video z 9. dubna 2020)

Tomáš Halík - Kázání zelený čtvrtek | Video: Akademická farnost Praha – Salvátor
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy