Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 3. 2016 16:30

Paragraf pomluvy slouží spíš jako klacek na vyřizování účtů, poslanci ho měli zrušit

Podejte trestní oznámení pro pomluvu – a nemůžete prohrát. Nový návod k použití: poslanci rozhodli, že se zločinu mohou dopouštět i firmy.
Čím víc zločinů a zločinců, tím lépe, řekli si poslanci.
Čím víc zločinů a zločinců, tím lépe, řekli si poslanci. | Foto: Thinkstock

Poslanecká sněmovna ve středu schválila velký omyl: za trestný čin pomluvy (§ 184) budou moci být napříště stíhaní nejen občané, ale i právnické osoby, firmy. Správně by poslanci měli udělat opak, totiž pomluvu z trestního zákona úplně škrtnout. A ne tento přežitek vztáhnout i na korporace.

Nejčastěji se v této souvislosti zmiňují média, proto si představme konkrétní příklad: tisk ve vlastnictví Andreje Babiše anebo jiného populárního vydavatele, nebo třeba Česká televize, bude od rána do večera vystaven trestním oznámením pro pomluvu, protože někdo usoudí, že sdělil „nepravdivý údaj“, který je „způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu“. Takový „nepravdivý údaj“ se může týkat čehokoli, záležet bude jen a jen na tom, kdo trestní oznámení učiní.

Podávat trestní oznámení nic nestojí a policie a právníci budou mít o zábavu postaráno. Bude se prověřovat nepravdivost, ohrožení vážnosti a způsobení újmy atd. Média přitom už dnes mají zodpovědnost podle tiskového zákona, musí respektovat právo na ochranu osobnosti a žalovat je v občanskoprávním sporu není problém. Jenže „pomluva“, to je jiné kafe – hleďte, trestný čin! Ideální klacek na vyřizování účtů. Nejen s médii, ale s každou firmou.

Trestní oznámení pro pomluvu patří mezi oblíbené národní sporty. V situaci, kdy se někdo cítí skutečně dotčen, anebo chce jen zpochybnit tvrzení někoho jiného, je to mnohem lepší, efektnější protizbraň než žaloba podle občanského zákoníku se žádostí o omluvu a podobně. Když někdo zveřejní, že „podává trestní oznámení pro pomluvu“, rázem jakoby přejímá iniciativu, dupne si, kdežto druhá strana je v tísni. Musí „čelit“ trestnímu oznámení. Výhodné také je přehrát celou záležitost na policii, na stát, a nepřít se sám. Ať vyšetřování ukáže, „jak to doopravdy bylo“, myje si ruce oznamovatel.

Tím, že se pomluvy mohou dopustit nejen fyzické, ale i právnické osoby, bude takový postup ještě v mnohem větší oblibě než nyní. Inflace trestních oznámení pro pomluvu poroste.

Pomluva nemá v trestním zákoně co dělat. Už před patnácti lety ji jako riziko pro svobodu slova navrhla škrtnout Hana Marvanová, dokonce to chvíli vypadalo, že se tak stane, ale místo toho se pomluvou šermuje čím dál tím víc. Ne že by neexistovala, že by nikdo nikoho nepomlouval a že by se pomluvený neměl domoci práv. Ale naprosto stačí, když si to dotyční vyříkají v občanskoprávním sporu, klidně nějakým důstojným narovnáním, dřív než dojde na první, druhé, třetí soudní stání. Řešit to přes trestní zákoník a zatěžovat policejní a justiční aparát není nutné.

Absurdní je, že se sláva Pomluvy vrací v době rozmlžené reality, kdy je internet pomluv s malým „p“ plný k prasknutí. Ty jsou ale minimálně o patro níž než opravdu vážné trestné činy, o které v kyberprostoru běžně zakopáváte: § 352 Násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, § 353 Nebezpečné vyhrožování, § 355 Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Ani na jejich monitorování, neřkuli vyšetřování a stíhání nejsou kapacity. Ale my jsme se rozhodli, že se budeme v éře hoaxů častovat spácháním zločinu Pomluvy… Pomluva je zlá věc, ale kriminalizovat ji nemá smysl.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy