Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 4. 2014 13:20

Past na Čechově mostě. Proč policie zmlátila Slavii

Komentář Martina Fendrycha: Zásahy policie mají mít smysl. Sobotní zásah těžkooděnců proti fanouškům Slavie na Čechově mostě smysl zjevně postrádal. Alespoň tedy smysl bezpečnostní.
Odpalování "římských svící" bylo sice předem domluveno, ale policie zasáhla.
Odpalování "římských svící" bylo sice předem domluveno, ale policie zasáhla. | Foto: www.supporters.cz

V sobotu se v Praze hrálo derby Sparta – Slavia. Cestou na zápas, na Čechově mostě, napadla pochod slávistů zásahová policie. Zásah by byl v pořádku, kdyby fanoušci někoho ohrožovali nebo ničili majetek. To se však nestalo. Naopak to vypadá, že policie porušila dohodu, kterou předem neoficiálně uzavřela se Slavií. Nabízí se otázka, proč to zásahová jednotka udělala.

Organizovaný pochod je považován za nejbezpečnější transport fanoušků na stadion. Trasa je předem domluvena s policií, musí být předem nahlášena magistrátu, dohadují se detaily, podmínky, v čele průvodu fanoušků jdou lidé z policejního antikonfliktního týmu, kteří s organizátory celou dobu komunikují. Masu fanoušků doprovází po celou dobu policie. „Hvězdný pochod“ letos vedl od Václavského náměstí přes Staroměstské náměstí a přes Čechův most až na stadion Sparty na Letné.

S policií bylo na několika schůzkách předem vyjednáno, že bude tolerovat zábavní pyrotechniku. Organizátor pochodu Lukáš Vala to popisuje: „Několik dní před ohlášeným pochodem došlo k gentlemanské dohodě, kdy jsme se domluvili, že pyrotechnika nebude námi použita v celém průběhu pochodu, ale bude tolerována na Čechově mostě, kde policie sice nezasáhne, ale je možné počítat s pokutou od magistrátu, což jsme akceptovali s tím, že případnou pokutu zaplatíme. Navíc jsme byli požádáni, aby pyrotechnika nezůstala v kolejích, aby mohly projíždět tramvaje, na což jsme také kývli a určili deset osob na konci průvodu k úklidu kolejí.“

Slávistické pochody na derby se uskutečnily již sedmkrát, fanoušci vždycky odpalovali „pyro“, nikdy nebyl nikdo zraněn, žádná škoda nenastala, policie nezasáhla.

Slávisti si derby Sparta - Slavie užili. Těžkooděnci taky.
Slávisti si derby Sparta - Slavie užili. Těžkooděnci taky. | Foto: www.supporters.cz

Masakr nad řekou

Tuto sobotu se vše změnilo. Policisté průvod upozorňovali na zákaz použití pyrotechniky. Vala k tomu ovšem poznamenává: „Bylo mi řečeno, že to dělat musí, ale stále jsem počítal s domluvou, že to sice zakázané je, ale na mostě to bude tolerované, policisté nezasáhnou. Počítali jsme s možným finančním postihem. Kromě upozornění, že je pyrotechnika zakázaná, nedali žádné jiné upozornění.“

Na Čechův most došlo okolo 1300 fanoušků. Připraveno na ně bylo více než 20 policejních antonů po celé délce mostu. Po dohodnutém odpálení „římských svící“ těžkooděnci zaútočili teleskopickými obušky proti nic netušícím fanouškům, převážně teenagerům. Masakr. Zatčeno bylo 83 slávistů, zraněna nejméně desítka, některá zranění podle svědků vážná. Fanoušci se útoku nebránili.

Vala o zásahu řekl: „Jako kdyby velení přebírala jiná mocenská skupina u samotné policie. Těžkooděnci byli podráždění, arogantní, agresivní. Uvědomuje si vůbec někdo, že jde o pochod fanoušků, ne vrahů?“ A pokračoval: „V celém průvodu byly desítky tajných policistů, kteří nevybíravě zatýkali a prohledávali. Mnohokrát družstvo těžkooděnců vletělo do davu, jen aby zatklo nic nedělající fanoušky. Jednomu dokonce svým chmatem způsobili vážná poranění a fanoušek musel být převezen do nemocnice.“

Ještě jedna důležitá okolnost: členové antikonfliktního týmu údajně o zásahu policie předem nevěděli, situaci na Čechově mostě nechápali, neboť o předchozí domluvě organizátorů s policií samozřejmě věděli.

Mluvčí pražské policie Hana Jeřábková mluví jinak. „Rozhodně nemohu potvrdit, že by existovala jakákoli dohoda mezi policií a organizátory pochodu, která by dovolovala použití zábavní pyrotechniky. Naopak policie ještě před zápasem jednala se zástupcem svolavatele a tento byl výslovně upozorněn na skutečnost, že použití pyrotechniky je zakázáno a jde o protiprávní jednání.“

Na mostě bylo husto: 1300 fandů a přes 20 policejních antonů.
Na mostě bylo husto: 1300 fandů a přes 20 policejních antonů. | Foto: www.supporters.cz

Fanoušci podle ní na mostě neuposlechli výzvy, aby nepoužívali pyrotechniku. Proto policie použila „donucovací prostředky“. Jejich krvavé důsledky byly dobře vidět v televizních záběrech, jež derby ilustrovaly.

V den, kdy se Tuhý stal prezidentem

I kdyby žádná předchozí dohoda neexistovala, je v pořádku, je správné, mlátit fanoušky za to, že odpalují římské svíce na mostě? Zbít je za to do krve? Zatýkat je?

Pokud by účastníci pochodu ničili majetek, vyvolávali rvačky, napadali lidi, byl by zákrok namístě. Ale vypustit na fandy těžkooděnce jen kvůli použití dělbuchů a světlic je zjevně neadekvátní, nesmyslné, dokonce zřejmě nelegální. Jaké ohrožení, čeho, koho?

Proč se to stalo? Proč byl policií napaden pochod, který v minulosti už sedmkrát proběhl včetně „pyroshow“ a nic se nedělo? Co se tak zásadně změnilo?

Zjevně šlo o policejní demonstraci nesmlouvavosti a síly. V sobotu 12. dubna se hrálo nejen derby Sparta – Slavia. V ten den byl také ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) instalován nový policejní prezident, plukovník Tomáš Tuhý. Dříve náměstek policejního prezidenta pro vnější službu, tedy expert právě na takové situace, jakými jsou fanouškovské pochody a jejich policejní ochrana. (Policie má také pochod v první řadě chránit.)

Souvisí útok na slávistický pochod se jmenováním Tuhého do funkce? Chtěl předvést, že je drsný chlap? Měla to být ukázka, demonstrace, jak bude nové koště dobře mést? To by bylo dosti děsivé.

Atak na Čechově mostě vypadá jako past. Pyroshow byla předem ohlášena, policie si urvala plusové body zadarmo.

Je pravda, že se u nás lidé fanoušků bojí. Fans nemají dobré jméno. Jsou známé četné případy, kdy řádí, ničí vlaky, budí děs a hrůzu. Jenomže tento slávistický pochod tradičně probíhal v klidu. Zdá se, že tentokrát řádila policie. A to je zlé. Stejně zlé jako to, že byly porušeny předem uzavřené, byť neoficiální, dohody.

Atak na Čechově mostě vypadá jako past. Pyroshow byla předem ohlášena, policie si urvala plusové body zadarmo. Vypadá teď tvrdě, možná chtěla zásahem proti slušným fandům odstrašit ty skutečně ostré, nevíme.

Neadekvátní, nespravedlivý útok policie, nesmyslná demonstrace síly, to fanoušky radikalizuje. Přesně to policie dělat nemá, nesmí. Škoda. Velmi špatný začátek Tomáše Tuhého v prezidentském křesle.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy