Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 11. 2016 13:25

Páteř je pro mlže problém. Zřejmě proto Zaorálek přirovnal Hermana ke Stalinovi

Část sociálních demokratů chtěla po prohraných krajských a senátních volbách zacílit na městského voliče. Zacílila. Na čínského.
Vážně lze přirovnat Daniela Hermana ke Stalinovi, masovému vrahovi? Lubomír Zaorálek si myslí, že ano.
Vážně lze přirovnat Daniela Hermana ke Stalinovi, masovému vrahovi? Lubomír Zaorálek si myslí, že ano. | Foto: Ludvík Hradilek

Ve vládě se strhla bitka o Čínu. Vlastně ne o Čínu, ale o to, co znamená "partnerství", jestli je Česko rovnocenným partnerem Číny. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se hádá s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) o to, jestli lidovec "porušil dohodu" na úrovni vlády, jež měla být přijata před dvěma roky. Ta dohoda zněla, že Česko uznává "politiku jedné Číny" a neuznává nároky Tibetu na samostatnost.

Zaorálek v Interview ČT24 řekl: "Ve strategickém partnerství jsme se zavázali, že respektujeme politiku jedné Číny, a pod touto diplomatickou větou se skrývají i diplomatická pravidla, která jsou s tím spojena – i to, že oficiální představitelé se budou stýkat s oficiálními představiteli."

Závazek o nestýkání se s dalajlámou na oficiální bázi tedy není součástí psané smlouvy. Podle ministra zahraničí však "všichni vědí, že to je něco, na čem Číně záleží".

Na onom zasedání vlády ovšem Herman podle svých slov sdělil, že podmínku "dalajlámu ne" nepřijímá: "Žádnou dohodu jsem neporušil, protože jsem žádnou dohodu neuzavřel. Je to v rozporu s mým svědomím. A je to podobné, jako kdyby po mně někdo chtěl, že se nemám scházet s papežem."

Setkání Hermana s tibetským duchovním v budově ministerstva kultury vedlo k prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, jež v Česku nemá obdoby. Kritizoval ho i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Zaorálek o onom mimořádně servilním a jednoznačně nepartnerském textu v blogu na Aktuálně.cz (Svatoušci, moralizování a podrazy) napsal: "Prohlášení tedy nevzniklo jako projev servility, ale jako projev kultury. V evropské politice platí dodržování dohod, nikoli to, že po nich budeme šlapat, jako to dělal Stalin." Hermana přirovnal (to on podle něj nedodržel dohodu) ke Stalinovi a označil za svatouška, který moralizuje a dělá podrazy. Strašné.

Dalajláma dostal Nobelovu cenu míru. Může stát partnerství s Čínou na tom, že se ministr nesmí setkat s nositelem Nobelovy ceny míru? S dalajlámou se setkávají i jiní státníci (Barack Obama v Bílém domě) a obchodu to nebrání. Zatímco čtyři ústavní činitelé se před Čínou ponížili a obchod s komunistickou velmocí stejně nekvete.

Lidská práva jako prázdné sousloví

Vlastně je fuk, jak ono jednání vlády proběhlo. (Pokud existuje nahrávka, stačí ji přehrát.) Podstatné je, že Zaorálek, Štěch, Hamáček a Zeman jsou ochotni zapřít holou podstatu demokracie, tedy svobodnou volbu.

Připomeňme znovu, Herman se nesetkal s teroristou, s člověkem, který podporuje násilí, který rozeštvává svět. Setkal se s vyznavačem přesně opačných postojů. Přirovnat ho za to k masovému vrahovi je pitomé.

Zaorálek tvrdí, že díky dohodě o strategickém partnerství s Čínou (podepsali ji prezidenti, ale nepotvrdil parlament) jsme "začali dialog o otázce lidskoprávní, který skutečně vedeme, vede ho premiér, vedu ho já..." Jak asi ten dialog tedy vypadá? Čína: S dalajlámou se čeští ministři setkávat nesmějí, to nesneseme. Česko: Samozřejmě.

Buďme si jisti, žádný dialog o lidských právech v Číně naši borci nevedou. Dialog vyžaduje partnery a těmi, prokázali jsme to dokonale, nejsme. Zaorálek se chová jako mlž bez páteře. (Mlži jsou bezobratlí vodní živočichové, řazení do kmene měkkýšů.) Mluví o tom, že v dohodě jsou skryta "diplomatická pravidla", kam patří, že se "oficiální představitelé budou stýkat s oficiálními představiteli". Demokracie? Leda za rohem.

Ministr zahraničí spolu se Zemanem a Sobotkou otočili směr české zahraniční politiky. Lidská práva se stala prázdným souslovím. Když mu Herman vrátil obsah, Zaorálek ho přirovnal ke Stalinovi, který nedodržoval dohody. Takový útok na vládního kolegu u nás nemá obdoby.

Vsaďme se však, že premiér Sobotka nechá urážku bez odezvy. Dovolí, aby byl ministr jeho vlády přirovnán k masovému vrahovi. Je slaboch. Servilita vůči Číně, jíž se účastnili tři nejvyšší představitelé ČSSD, stranu s vysokou pravděpodobností poškodí u jejích voličů. Už nyní je valem ztrácí.

Sobotka, Zaorálek, Hamáček a Štěch nejsou svobodní, chovají se jak hadři. Lidem to neimponuje. Jejich hadrovitosti ihned využil Andrej Babiš, který se postavil za Hermana a proti prohlášení čtyř. Řekl že s ním vůbec nebylo konzultováno a že by byl proti. (Kdoví jestli. Ale oni mu dali šanci to říkat, postavit se na stranu demokracie.)

Zaorálek ve svém textu o "svatoušcích" píše, že se nevzdalujeme Západu. Ale lidé jako on nikdy skutečně západní nebyli. Nemají se čemu vzdalovat. Čína nebo EU, pro ně je to prašť jako uhoď. Jednají účelově, bez tváře, takže ji ani nemohou ztratit.

Část sociálních demokratů chtěla po prohraných volbách zacílit na městského voliče. ČSSD zacílila, ale jen na toho čínského.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy