Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 7. 2013 14:50

Pecina je pravý opak Kubiceho. Prodloužená ruka Zemana

Nový ministr vnitra Martin Pecina není odborník v oblasti bezpečnosti. Zato je Zemanův
Martin Pecina se vrací na vnitro. Řídil ho v úřednické vládě Jana Fischera a teď bude zase úřednickým ministrem.
Martin Pecina se vrací na vnitro. Řídil ho v úřednické vládě Jana Fischera a teď bude zase úřednickým ministrem. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Tento komentář Martina Fendrycha zveřejnil deník Insider ve svém vydání z 12. července:

Na ministerstvo vnitra ve středu nastoupil ministr Martin Pecina. Co to znamená? Máme Pecinu vnímat po Janu Kubicem jako zlepšení, jako nástup odborníka? Tak je vláda premiéra Jiřího Rusnoka prezidentem prezentována.

Pecina není expert na bezpečnost. Jako šéf vnitra sloužil v úřednické vládě Jana Fischera, jinak je to typický politický turista (ODS - ČSSD - nyní zjevně směřuje k Zemanově SPOZ) a průmyslový manažer. V roce 2010 byl zvolen za ČSSD do sněmovny. Když neměl šanci pokračovat jako ministr, mandátu se vzdal. Dosud pracoval jako generální ředitel Vítkovice Power Engineering. Čirý pragmatik. A dobrý věštec: včas vystihl, že nejvýhodnější bude přimknout se k Zemanovi.

Jako ministr vnitra proslul dvěma akcemi: zasloužil se o rozpuštění neonacistické Dělnické strany. Pozitivní krok. A za druhé si jako náměstka přivedl policistu, plukovníka Jiřího Komorouse. Obsadil tedy ryze civilní post, který má policii v zájmu občanů směrovat, policistou v uniformě. To byl dost velký šok. Komorous pak měl na starosti boj proti extremismu.

Hurá na nácky

Při návratu na vnitro Pecina mluví o dvou prioritách: opět boj proti extremismu plus zvýšení počtu policajtů, případně jejich platů. Brzdění extremismu u nás je namístě. Neonacisté jsou velmi aktivní. V pořádku. Je to úkol, na kterém se má podílet jak policie, tak tajná civilní služba BIS.

Miloš Zeman měl zájem o vliv na sféru bezpečnosti už jako premiér. Marie Benešová mu zůstala věrná.
Miloš Zeman měl zájem o vliv na sféru bezpečnosti už jako premiér. Marie Benešová mu zůstala věrná. | Foto: Vojtěch Marek

S počtem policajtů je to složitější. Pecina jich chce zhruba o 2,5 tisíce víc. Na to musí někde sehnat peníze, strašně moc peněz. Za Kubiceho počty policistů klesly, ale policejní prezident Martin Červíček nikdy neřekl, že by práce policie byla ohrožena. Že se stávajícími počty nemůže pracovat. Ale víc míst policistů na ulici jistě neodmítne.

Základní problém v policii ovšem už léta vypadá jinak: stále má příliš mnoho velitelů a příliš málo policajtů na ulici, v „přímém výkonu služby". Nejprve se musí dokončit opravdu brutální řez vedoucími funkcemi. Dále by mělo pokračovat další zcivilnění míst, na nichž sedí, ale nemají sedět policisté. A pak se máme ptát, jestli jsou další místa pro sbor potřeba. Říct „zvednu počty o 2,5 tisíce" je populismus. Kvalitní populismus.

Nechme stranou, že by na to Pecina potřeboval výrazně vyšší rozpočet ministerstva vnitra, což mu žádný normální ministr financí v dnešní době nebude chtít dovolit.

Lepší než Kubice?

Je Martin Pecina na vnitru nebezpečný? Porovnejme ho s předchůdcem. Jan Kubice léta vedl protimafiánský útvar policie (ÚOOZ). Léta bojoval s politiky, především s ministry ČSSD, kteří se ho snažili očernit a zlikvidovat. Jeho lidé byli kriminalizováni. Kubice to nevzdal. Když bylo nejhůř, sepsal zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a rozběsnil ČSSD.

Zrovna tak nepřijatelný byl ale Kubice pro ODS. Z policie ho nakonec vypudil nikoli levicový ministr, ale ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Když pak modré straně a pravicové vládě teklo do bot, minulý premiér Petr Nečas (ODS) si Kubiceho vybral jako muže, který skýtá záruku, že nebude policii politicky ovlivňovat. To se přesně stalo. Kubice dal policii volnou ruku. Také díky tomu minulá vláda padla. Tak to skutečně je.

Plukovníka Jiřího Komorouse si Martin Pecina vzal ve Fischerově úřednické vládě na vnitro jako náměstka - policajta.
Plukovníka Jiřího Komorouse si Martin Pecina vzal ve Fischerově úřednické vládě na vnitro jako náměstka - policajta. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Pecina se nedá s Kubicem srovnat. Kubice nebyl ničí člověk. Pecina dosud řídil firmu spadající do podnikatelského impéria Jana Světlíka. A je dnes jednoznačně Zemanův člověk. Je jeho nástrojem. Zeman, jak už bylo vícekrát napsáno, stojí o silný vliv na bezpečnostní složky. Když se stal premiérem, nezůstal v tajných službách a policejních útvarech kámen na kameni, změnil všechno. Jediný, na koho nakonec Zeman nemohl, byl právě tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice - zastal se ho Václav Havel, udělil mu medaili a ve funkci ho podržel.

Martine, co máme na Bohouše?

Co hrozí? Pecina je pragmatik. Pokud bude požádán o informace, je pravděpodobné, že se je pokusí sehnat. A v policii je uloženo hodně zajímavého materiálu.

O jaké informace může jít? Úhlavním nepřítelem Zemana je dnes ČSSD, především ta její část, která je (zatím) věrna předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. I v okolí Sobotky jsou ovšem lidé, kteří mohou být pro policii zajímaví. Současné tažení olomouckých státních zástupců se netýká jen uplácení poslanců a práce Jany Nagyové, ale i kmotrů a velkých státních či polostátních podniků. Jejich zakázek. Odtud může být Sobotka ohrožen. A přesně to ohrožení, vazby Sobotkových lidí na ČEZ, případně na kmotry, může policie sledovat. (Mimochodem: doufejme, že je sleduje.)

Policejní prezident Martin Červíček na vyšší počet policistů kývne. Ale problém, a on to ví, je jinde.
Policejní prezident Martin Červíček na vyšší počet policistů kývne. Ale problém, a on to ví, je jinde. | Foto: Ludvík Hradilek

Pecinovi může jít o sebe a o premiéra Rusnoka. Švýcarský soud řeší kauzu rozkradených peněz Mostecké uhelné společnosti. Finanční pohyby probíhaly v letech 2002 až 2003; ministrem průmyslu byl Rusnok, jedním z jeho náměstků Pecina. Tito lidé odkývali prodej státního podílu v plzeňské Škodovce společnosti Appian, ač byli tajnou službou varováni, že je to jen zástěrka.

Může se stát, že česká policie po skončení soudu ve Švýcarech začne znovu celou kauzu vyšetřovat. Pak bude na poradách u ministra policejní prezident mluvit o tom, jak je v této věci policie daleko, co zjistila. Střet zájmů jako Brno.

Zájem prezidenta Zemana je logický. Sám má v těsném okolí lidi s velmi pochybnými vazbami a minulostí. Důležitý fakt: ředitelem bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta republiky se stal Jan Fulík. Muž, kterého z postu náměstka na obraně v roce 2010 odvolal Alexandr Vondra. Údajně měl společně s lobbistou Josefem Jindrou dojednávat provizi za zakázku na nákup samohybných minometů. Fulík náměstkoval už za ministra Martina Bartáka (nyní trestně stíhaného). Měl prosazovat předražený nákup letounů CASA. Fulík bude pro Pecinu klíčovou postavou. Možná „šéfem".

Rozdíl mezi Metnarem a Veselským

Co se nepodařilo sociálnědemokratickým ministrům vnitra, to dokázal Ivan Langer: vypudil Jana Kubiceho z policie.
Co se nepodařilo sociálnědemokratickým ministrům vnitra, to dokázal Ivan Langer: vypudil Jana Kubiceho z policie. | Foto: Ludvík Hradilek

Pecina si na vnitro bere dva nové náměstky, Ondřeje Veselského a Lubomíra Metnara. Pod Metnara bude spadat vnitřní bezpečnost, Veselský bude mít na starosti veřejnou správu. Na stejném místě seděl už za ministra Jana Kubiceho, byl však (oficiálně bez uvedení důvodu) odvolán.

Začněme Metnarem. To byl beze sporu policista profesionál. Známým se stal, když spolu s dalšími třemi kriminalisty vyšetřil neonacistický žhářský útok ve Vítkově na Opavsku. Byl šéfem „mordparty", ale posléze odešel od policie a stal se šéfem bezpečnosti ve Vítkovicích Power Engineering. Následuje tedy Pecinu na vnitro. Volba to rozhodně není špatná. (Policisté se však diví, je naprosto neobvyklé, že by šéf mordparty odešel od policie.)

Ondřej Veselský je Metnarův opak, „odborník" za všechny prachy. Proč ho Kubice odvolal? Měl víc malérů, ale nedokázal připravit zákon o úřednících, jehož absenci nám vytýká EU, a ohrožuje čerpání evropských peněz. Veselský právě jako odborník selhal a na vnitru panuje velké rozladění z toho, že se vrací.

Veselský se také proslavil tím, že chtěl zabránit, aby se veřejnost dozvěděla, kolik berou státní úředníci. Úředníci v jeho úseku na vnitru připravili přílepek (šlo o změnu jednoho ze zákonů zdravotnické reformy), který měl ve vší tichosti změnit zákon o svobodném přístupu k informacím. Šlo o to, aby už státní úřady nemusely oznamovat platy politiků či vysokých státních úředníků. Kubice to po nátlaku zvenčí zarazil.

Jaký je tedy Veselský odborník, jaká je jeho kvalifikace? V roce 2010 se ocitl na pátém místě kandidátky SPOZ v Praze do sněmovny. Ale, zdá se, ani pro Zemanovce neměl moc velkou hodnotu, když ho strčili na nevolitelné místo.

Ani Pecina, ani jeho pravá ruka Veselský tedy odborníci na bezpečnost nejsou. Oba jsou spojeni se Zemanovci. Pecina je Zemanův muž. Nepochybujme o tom, že pro prezidenta udělá, oč požádá. V čele policie je dnes Martin Červíček. Manažer, který policii rozumí, ví, kde jsou její bolesti. Policie však celá léta byla velmi ochotná poslouchat ministry vnitra, sloužit jim. Doufejme, že se to tentokrát nestane.

Pecina na vnitro nepatří. Podobně jako kvůli svým podporovatelům a donátorům nepatří Jan Fischer na finance.

 

Právě se děje

Další zprávy