Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 2. 2016 11:30

Pegida v nás: Co má Sasko společného s Českem a jak nás minulost drží v drápech

Údolí nevědomých, oblast Německa, kam za komunistů nedolétla západní televize. Tam vznikla Pegida. Tam se nejvíc bojí utečenců.
Pegida vznikla v Drážďanech, v místech, kterým se kdysi říkalo Údolí nevědomých.
Pegida vznikla v Drážďanech, v místech, kterým se kdysi říkalo Údolí nevědomých. | Foto: Reuters

Jak by to u nás vypadalo, kdyby sem přišlo sto tisíc uprchlíků během několika měsíců? Kdyby byli rozmísťováni do různých míst Česka? Podle reakcí místní většiny možná podobně jako dnes v některých částech bývalé NDR, tedy východního Německa. Kupříkladu v Sasku začíná být opravdu husto.

Nechutné divadlo se odehrálo před pár dny v saském městě Clausnitz, pár kilometrů od českých hranic. Asi sto lidí obklopilo autobus plný běženců a skandovalo: „Wir sind das Volk!“ (My jsme národ) a „Ausländer raus!“ (Cizinci domů). Trvalo to několik hodin, uprchlíci se báli vystoupit, děti v autobuse brečely. Odporná scéna. Přijela policie, tahala utečence, kteří se měli ubytovat, z autobusu ven, na některé použila i donucovací hmaty, když nechtěli jít.

K tomu poznámka. Před rokem 1989 volali Němci v Drážďanech a okolí taky "Wir sind das Volk". Tehdy volání mířilo proti komunistické vládě a vyjadřovalo nespokojenost lidu s vládnoucí SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands). Dnes to samé volají ti, kteří nechtějí do Německa pustit utečence. Vyjadřují tím: "Wir sind das Volk, Ihr seid es nicht". (My jsme národ, vy ne.)

Dřív se lid stavěl proti "vrchnosti", dnes se obrací proti těm "dole", kteří jsou na tom o hodně hůř než Němci; ti se sami stali jakousi vrchností. Jedny německé noviny použily pro křiklouny zastrašující uprchlíky v Clausnitz výraz Feierabendrassisten, cosi jako "rasisti po šichtě".

O víkendu shořel bývalý hotel v saském městě Bautzen, česky Budyšín. Mimochodem neutěšená, poničená postkomunistická oblast. V Budyšíně, v té podpálené budově, měla být ubytovna pro uprchlíky. Seběhnuvší se lidé oheň podle zpráv pozorovali s neskrývanou radostí. Tleskali a volali urážlivé poznámky vůči imigrantům. Zřejmě šlo o úmyslně založený požár.

A opět poznámka. V Budyšíně od roku 1956 do roku 1989 fungoval velmi obávaný kriminál Stasi (německé tajné policie, obdoby československé StB). Není nemožné, že mezi tleskajícími lidmi stáli bývalí zaměstnanci vězení pro kritiky režimu, zajatce z bývalého západního Německa či špióny.

Snad ještě jedna poznámka, která se nás týká a odkazuje na minulost. Jednu z klíčových antiuprchlických sil v Německu představuje uskupení Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes, Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu). Vznikla, kde jinde, na území bývalé NDR, v Drážďanech.

Údolí nevědomých, Tal der Ahnungslosen

Ta oblast byla před rokem 1989 satiricky přejmenována na Tal der Ahnungslosen (Údolí nevědomých, těch, kteří nemají ani ánunk). V této oblasti Němci za komunistů nemohli chytat ani VKV radiovlny, ani televizní signál ze západního Německa. Lidé odtud platili za špatně informované a odkázané na cenzurovaná východoněmecká média. Tvořili asi 15 procent obyvatel NDR.

V této oblasti žije minimum cizinců, místní s nimi nemají prakticky žádné zkušenosti. Je to mimořádně homogenní kus Německa. Nelze nevidět tu podobnost s námi. Ani my jsme za komunistů Westfernsehen, západoněmeckou televizi, nechytali. Snad s výjimkou nemnoha lidí v Západních Čechách. Ale i kdyby ji u nás lidi naladili, kolik z nich by jí rozumělo? I my jsme země silně homogenního obyvatelstva, s muslimskými přistěhovalci máme pramálo zkušeností. Za komunistů by se i Československu dalo v klidu říkat Údolí nevědomých.

V čem se lišíme? Reakce německých politiků (i médií) je odlišná. Saský ministr vnitra Markus Ulbig řekl: "Je nesnesitelné, jak otevřeně a neuctivě je projevována nenávist vůči cizincům." Spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas: "Kdo bezostyšně tleská, když hoří domy, a kdo k smrti děsí uprchlíky, je hnusný a odporný." Předseda saské vlády Stanislaw Tillich: "To nejsou lidé, kteří toto dělají. To jsou zločinci."

Reakce na neonacistické projevy v Německu: Sasko posílí policii i justici, aby bojovaly proti pravicovým radikálům útočícím na běžence. Tillich vyzval občany, ať se postaví extremismu. Sasko letos přijme 400 až 500 nových policistů. Ne proti uprchlíkům, jak to zamýšlí česká vláda, ale proti extremistům, kteří uprchlíky nenávidí.

Tillich připomněl, že za útoky na běžence stojí jen malá část Němců. Vyzval Sasy, aby ukázali, že jejich země není nesnášenlivá a plná extremistů. "Budeme podporovat všechny, kdo se společensky angažují, zasazují se za demokracii a aktivně vystupují proti politickému extremismu. Proti extremistům se musí postavit všichni demokraté, nejenom vláda." Bývalá NDR se od nás liší přístupem elit.

Poslední poznámka. V Německu podle odhadů protestantské diakonie pracuje asi 1,3 milionu dobrovolníků, převážně mladých lidí, kteří se o utečence starají. Úctyhodné číslo. Ale i u nás máme dobrovolníky, v řádu stovek než dvou tisíců.

Český většinový odpor vůči muslimským uprchlíkům (avšak, jak vidíme v posledních dnech, i vůči těm původně velebeným křesťanským) má kořeny v minulosti. Jako bychom se vraceli do komunistického uvažování: starat se o sebe a o nic a nikoho jiného. I když dnes už dávno nejsme Údolí nevědomých. Sasko taky ne. Jenomže teprve nyní vidíme: s minulostí jsme se nevyrovnali.

 

Právě se děje

Další zprávy