Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
17. 3. 2010 18:30

Pehe versus Kuras: Je Evropská unie cestou do pekel?

Stáhne Řecko eurozónu ke dnu a vrátí státy k národním měnám? Či krize povede k větší integraci?
Foto: Aktuálně.cz

Dává současná situace Řecka, které stojí na pokraji bankrotu, a ohrožuje tak celou eurozónu, za pravdu euroskeptikům (zpravidla sami sebe označují za eurorealisty)?

Mají váhu hlasy zaznívající z francouzské banky Société Général, které hovoří o „nevyhnutelném rozpadu eura" a očekávají „všeobecnou krizi eurozóny"?

Či lze naopak věřit předpovědím některých eurooptimistů (kteří se též vidí spíše jako eurorealisté), současná "řecká krize" krize přiměje Evropskou unii k ještě rychlejší integraci, k přijetí společné rozpočtové politiky popřípadě vytvoření  jakési evropské obdoby Světového měnového fondu   

Čtěte také: Pomoc Řecku za 640 miliard? Brusel to zatím popírá
Řecké dluhy inspirují vznik Evropského měnového fondu

Publicista Benjamin Kuras, který se dlouhodobě netají svým negativním postojem k unii a euru, je přesvědčen, že případná záchrana společné měny přijde Evropu respektive evropské daňové poplatníky příliš draho.

"Euro se hroutí pod tíhou řeckého deficitu, který nás bude stát 30 miliard, jen „v první fázi", podle odborníků banky BNP Paribas. Celkový deficit eurozóny, až se o almužnu nevyhnutelně přihlásí i deficity Španělska, Portugalska a Irska, by se mohl vyšplhat až na 320 miliard...

Kde na to všechno vezmeme peníze? No přece z bezedných kapes bohatých evropských poplatníků. Zapatero (předseda evropské komise, pozn. red.) už prostřednictvím španělského tisku oznámil, že od Evropské odborové konfederace obdržel seznam požadavků na „obnovení fiskální spravedlnosti". Patří k nim „regulace finančních trhů nastolením transakční daně, zrušení daňových rájů a schválení direktivy zavádějící společnou bázi pro korporační daň," upozorňuje Kuras. 

Foto: Aktuálně.cz
Benjamin Kuras
Budovatelská píseň Evropské unie

Politolog Jiří Pehe, zastánce ještě větší integrace unie, je přesvědčen, že Evropa své problémy zvládá.

Zatímco by se z hlavních zpráv mohlo zdát, že EU bojuje o své holé přežití, vývoj pod povrchem o ničem takovém nevypovídá. Unie je příliš komplexní projekt na to, aby se o jeho případném bankrotu dalo mluvit stejně snadno jako třeba o ekonomickém bankrotu jedné členské země.

I kdyby evropským politikům došla energie a nápady, jak věci zlepšovat, jisté zároveň je, že si žádná, zejména větší evropská země nemůže dovolit pád EU. To samé platí o členských zemích eurozóny ve vztahu k tomuto projektu. Transakční náklady jakéhokoliv takového fiaska by totiž byly mnohonásobně vyšší než sebedražší iniciativa, jejímž úkolem je překlenout současné problémy, 
míní Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe
Je Evropská unie na pokraji kolapsu?

A co si o budoucnosti Evropské unie a eura myslíte vy? Skutečně hrozí, že společná měna zanikne ještě předtím, než jí Česko přijme? Je budoucnost unie ve federaci či naopak v dohledné době opět na její úkor posílí národní státy? 

 

Právě se děje

Další zprávy