Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 8. 2017 12:20

Pelikán by měl rezignovat. Kope za Babiše, ne za nás

Stát se toto v Německu, strana by ministra, který takto ujel, rychle donutila k rezignaci. Musel by šupem skončit. U nás ne. Chyba.
Pelikán. Babiš mu je bližší než spravedlnost.
Pelikán. Babiš mu je bližší než spravedlnost. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán vážně zpochybnil práci policie při vyšetřování údajného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Tvrdí, že žádost o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání je jasnou snahou o ovlivnění voleb. Řekl to v rozhovoru pro Respekt.

Citace: "… každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu."

Toto řekl ministr spravedlnosti, který ve vládě odpovídá za justici. Obvinil policii, jejíž práci dozoruje státní zastupitelství spadající do oblasti jeho resortu, že pracuje na politickou zakázku. Tvrzení vypustil z úst, aniž by uvedl jediný důkaz. Je to jen dojem.

Pelikán pokračoval, že o likvidaci Babiše slyšel už dávno, "koneckonců i mně dva roky jistí lidé vyprávějí, že se tohle stane před volbami. Tak se to prostě stalo." Kdo jsou ti "jistí lidé", odmítl sdělit, ale z vět vyplývá, že policie chce Babiše zlikvidovat.

Pelikán neuznává, že by policie, jíž bylo vytýkáno, že v kauze Čapí hnízdo pracuje pomalu (rozuměj "pomalu na zakázku"), mohla shromáždit dostatek důkazů pod dohledem dozorujícího žalobce. Pak by totiž musela podat žádost o vydání, neboť volby v trestním řádu nehrajou žádnou roli.

Podle Pelikána ovšem hrajou. Argumentuje, že po volbách, bude-li Babiš opět zvolen, policie bude muset žádat znovu o vydání novou sněmovnu. Takže měla počkat a ušetřit si dvojí práci. Pokud by ovšem počkala, ovlivnila by volby taky, hrála by divadýlko, že důkazy nemá.

Pelikán přece dobře ví: pro vyšetřování volby nemají žádnou relevanci, relevantní je pouze poslanecký mandát, nic jiného. Pokud má podezřelý mandát a policie důkazy o jeho domnělé trestné činnosti, musí požádat o jeho vydání, není jiné cesty.

Ministr spravedlnosti se ohání svou advokátní praxí, z níž mu prý vyplývá, "že police nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity. Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami."

Nemáme v ruce policejní spis, nevíme, jaké shromáždila důkazy, to ví dozorující žalobce. A stejně jako my to neví Pelikán. Prostě jen kope za svého stranického šéfa. Zapomněl, že není Babišův fanoušek, ale ministr, který se občanům zodpovídá za českou justici. Svým tvrzením jí zasadil tvrdou ránu, těžce ji zpochybnil.

Stát se toto v Německu, strana by ministra, který takto ujel, donutila k rezignaci. Musel by šupem skončit. U nás ne, u nás už jsme zvyklí, že si politik plácá, co chce, ministr neministr. Ukáže se, že Babiš zneužíval svoje noviny, normál, nic se neděje, on tvrdí, že "je to účelovka". Ukáže se, že Babiš lhal o Čapím hnízdě, nevadí, on říká, že je to účelovka, kampaň proti němu.

Teď se přidal Pelikán, zase je to účelovka, policie prostě chce ovlivnit volby (dozorující státní zástupce zřejmě taky, neřekl, že policie neměla žádat o vydání, že s tím nesouhlasí).

Pikantní je, že ministr vyzval redakci Respektu, aby rozhovor nevydávala. Napsal jí: "Vyslovuji v něm svoje osobní názory, za nimiž si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl." Redakce neuposlechla. Pelikán dal velmi neohrabaně najevo, že si uvědomuje svou chybu. Zároveň ale ukazuje, jak do hloubky nemá jasno. Za názory si stojí, ale neměl je říkat? Tak proč je vyslovil? Smutné, nemá na to. 

Nesmíme si však na takové jednání zvykat. Pelikán šlápl těžce vedle, není ministrem spravedlnosti pro nás, ale pro Babiše. Měl by rezignovat. Není možné, aby takový politik-plácal garantoval českou justici. Ujel, poškodil policii i žalobu, zapletl se do kauzy Čapí hnízdo, už mu nemůžeme věřit. Jako šéf spravedlnosti selhal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy