Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 7. 2015 13:00

Pět hlídacích psů. Sobotka chce kontrolovat tajné služby

Komentář Martina Fendrycha: Konečně! Premiér Sobotka chce hlídat tajné agenty. Jeho návrh má však velké slabiny.
Já jsem agent CIA, jsem nebezpečnej a jsem zlej...
Já jsem agent CIA, jsem nebezpečnej a jsem zlej... | Foto: Isifa/Thinkstock

Změna k lepšímu? Vláda Bohuslava Sobotky se konečně rozhodla kontrolovat tajné služby. Nikoli je „více kontrolovat“, protože ony dnes nejsou kontrolovány vůbec. Je to jen hra na kontrolu, protože poslanci z kontrolní komise nesmí do živých svazků a jsou odkázáni na to, co jim ředitelé špitnou do ouška.

Změnu vítá civilní kontrarozvědka (BIS). Přes deset let o hlubší kontrole mluví. Což není špatné znamení. „Bizoni“ v podstatě nabízejí obchod: Dejte víc pravomocí, za to nás skutečně kontrolujte. Nutno hned dodat, že je nutná kontrola, i kdyby vyšší pravomoci nezískali.

Vojenské zpravodajství (VZ) sice hlubší kontrolu vehementně neprosazuje, ale potřebuje ji jak prase drbání. Story tajného sledování Radky Nečasové, bývalé ženy bývalého premiéra, které organizovala expremiérova milenka s řediteli armádní tajné služby, byla něco opravdu nevídaného.

Co se tedy děje? Novela zákona o zpravodajských službách má prolomit daňové tajemství. Agenti budou mít právo žádat informace od telekomunikačních operátorů. Skončí omezení, jež se týká údajů chráněných bankovním tajemstvím. Děs z teroru není malý, novela asi projde.

Děs je dokonce tak velký, že by novela prošla i bez Sobotkovy snahy prosadit skutečnou kontrolu tajných. O to je cennější, že premiér chce služby začít hlídat. Cenný (v devadesátých letech to bývalo samozřejmé) je i fakt, že návrh probírá s parlamentními frakcemi.

Co navrhuje, už tak slavné není. Zdá se, že Sobotka nemá příliš kvalitní bezpečnostní aparát, což je s podivem, když má každá vláda plná ústa bezpečnosti, korupce a nutné obrany před světoterorem. S čím tedy český předseda vlády přišel? Čím chce vyvážit vyšší moc tajných?

Dvojhlaví sudí, jinak to nestihnou

Navrhuje několik bodů. Kontrolovat i civilní rozvědku, tedy ÚZSI, která dosud spadala jen pod dohled ministerstva vnitra. To je v pořádku, i když tato službička má na našem území jen minimální pravomoci.

Další bod. Zachovat stávají poslaneckou kontrolu a přidat k ní ještě „druhý stupeň“, vyšší úroveň: pětičlennou partu soudců, kteří by směli vstupovat i do živých svazků. (Zatímco poslanci by do nich dále nesměli!)

Premiér svůj návrh popsal takto: „Bude to sloužit jako určitá forma přísnější kontroly zpravodajských služeb s tím, že by tento druhý stupeň mohl vstupovat i do živých svazků, které vedou zpravodajské služby.“

Není jasné, proč by poslanci, když má jejich komise zůstat, neměli vstupovat do živých svazků. Sobotka jim nevěří? Bez toho je totiž kontrola formální, na oko, k ničemu, marná. Dva stupně znamenají toto: první zůstane zbytečný. Druhý, soudcovský, bude kontrolovat.

Odtud plyne: stačí jeden, pokud bude mít právo dělat skutečnou kontrolu. Proč to takhle Sobotka bastlí? Netroufne si poslance, kteří dnes hlídají bizony a vojáky jenom jako, rozehnat. Tak je nechá, ať jsou dál k ničemu, a skutečnou práci hodí na jiné. Drahý špás.

Pochybný je též nápad, aby pětici tvořili soudci. Pokud budou zároveň soudit, okamžitě nastane potíž: spojí se moc soudní a zákonodárná (zde spíše kontrolní). To nelze. Navíc není možné, aby soudce hlídal tři tajné služby a ještě stačil soudit. Leda by byl dvojhlavý.

Proč Sobotka vymyslel soudce? Asi že ti, kteří dělají trestní věci, nebo povolují odposlechy, mají k problematice zpravodajců blíž. Ale je to iluze. Stojí-li premiér o skutečnou kontrolu, potřebuje ženy a muže, kteří splňují dvě základní, klíčové podmínky: službám rozumí a jsou pro veřejnost důvěryhodní. (Babo raď, kde brát.)

Pojistka pro milenku

Další slabina návrhu. Všichni, kdo budou hlídat české šmírující agenty, mají mít prověrku na přísně tajné. Jak poslanci, kteří budou dál bezzubí, tak soudci s aktivními tesáky. To má dva háčky, nebo spíš háky.

První: nejpřísnější prověrka se vleče, může trvat rok i déle. Druhá: jak to bude Sobotka dělat? Nejdřív mnohaměsíční martyrium prověrky, a teprve pak pošle ony důvěryhodné osoby před poslance, aby je odkývali? Do toho by šel leda blázen. Nebo naopak? Nejdřív souhlas Sněmovny, pak prověrka s nejistým koncem?

PT prověrka je nesmysl. Hlídač tajných musí požívat veřejnou i poslaneckou důvěru. Aby ho prověřoval nepříliš důvěryhodný Národní bezpečnostní úřad (viz třeba to, jak skandálně si vede s prověrkou Vratislava Mynáře), mimochodem za pomoci tajných služeb, které pak ten dotyčný bude hlídat? Sorry, ale to je hloupost.

Hlídač bude muset podepsat mlčenlivost. To stačí. Pokud ji poruší, vystaví se kruté sankci, vězení. Znovu: jde o to, aby byly nalezeny důvěryhodné postavy. Copak u nás takové nerostou?

Mimo je ještě jeden punkt Sobotkou navržených zásad. Jeho experti vymysleli „pojistku“: služba nebude muset předat informace, pokud by mohlo dojít ke zmaření akce, odhalení totožnosti příslušníků služby nebo osob jednajících v její prospěch. Případně pokud by na utajení před kontrolou trval zahraniční partner.

Takže jsme v podstatě zpátky v dnešním stavu. Když to přeženu, pokud by si Sobotka našel milenku, jako se to stalo Nečasovi, a bude chtít nechat sledovat svou ženu, pak se to hlídačům zatají, aby nedošlo ke zmaření akce.

To byl vtip, ale přesně o to jde. „Pojistka“ nejenže je podezřelá, ale znovu zpochybňuje základ, tedy princip důvěry. Jenomže bez důvěry nemá cenu tu hlídací partu vůbec stavět.

A ještě jedna poznámka. V návrhu na skutečnou kontrolu všech tajných služeb opět chybí Finančně analytický útvar ministerstva financí (FAÚ), potenciálně velmi nebezpečná, neoficiální, cifršpionská tajná služba s obřími možnostmi. Tu nehlídá nikdo. Proč? Andrej Babiš (ANO), pod kterého spadá, by se asi hněval.

 

Právě se děje

Další zprávy