Petr Holub | Komentáře
31. 3. 2006 0:01

Petr Holub: I politiku zasáhne povodeň

Povodně mají důvod. Zima byla dlouhá, těžko se loučí s vládou a není divu, že změnu ročních období provázejí dramatické okolnosti. Jaro přichází s velkou vodou.

Politika je stejně málo vypočitatelná jako počasí. Pravidelnou dramatickou událostí bývají obvykle volby, které oddělují jednotlivá volební období.

Ani letos tomu nebude jinak. Předem je například jisté, že se jako vždy vymění téměř polovina poslanců. Tak velké výměny nejsou v zavedených demokraciích zvykem, voličům zpravidla stačí třetina nových poslanců.

Nadcházející personální zemětřesení sněmovny slibuje, že se něco velkého stane v celkových politických poměrech.

Politika je bohužel složitější než počasí. Dnes například víme, že co nevidět nastane jaro se všemi jeho průvodními znaky, jako jsou rozkvetlé stromy, rašící tráva nebo třeba návrat vlaštovek. Co ale přijde po volbách, jde jen neurčitě odhadnout.

Infobox

Vážení čtenáři,


toto je poslední politický komentář, který pro vás Petr Holub napsal. Rozhodně to ale není jeho poslední text v deníku Aktuálně.cz. Petr Holub se rozhodl odejít z redakce Hospodářských novin a od soboty 1. dubna 2006 se stává politickým zpravodajem našeho deníku.


Věříme, že jeho zpravodajské články a analýzy vám budou dobrým průvodcem českou politikou.

Vzpomeňme na rok 1998, kdy s většinou nových tváří přišli občanští demokraté. Okresní politici, kteří podrželi předsedu Václava Klause při stranickém puči, známém jako "Sarajevo", a kteří pak odmítli obnovit pravicovou koalici s Klausovými nepřáteli. Místo toho s Milošem Zemanem v čele sociálních demokratů domluvili opoziční smlouvu, která tehdy uklidnila situaci, otevřela ovšem široký prostor pro nástup polistopadového klientelismu.

Před čtyřmi lety se objevilo nejvíc nových poslanců v sociální demokracii. ČSSD Vladimíra Špidly proto obrátila kormidlo a pokusila se vytvořit liberální vládu s menšími stranami pravice či středu. Pod tlakem příznivců opoziční smlouvy v ČSSD a pravicového křídla v lidové straně čelila mnoha krizím, které zabránily tomu, aby se důsledně vypořádala s korupcí a provedla potřebné reformy penzí, zdravotnictví a právního systému.

V nadcházejících volbách se nejvíc lidí opět vymění v sociální demokracii. Z kandidátek je jasné, že se především dokončila čistka mezi Zemanovými příznivci. Pokud by ČSSD volby vyhrála, nebránilo by tedy na první pohled nic tomu, aby se neúspěšný Špidlův pokus opakoval, i kdyby místo Unie svobody zaskočila jiná menší strana, například Zelení. Pak by se dokončilo to, co Špidla začal.

Takový výhled je ovšem málo pravděpodobný. Bylo by to něco jako příchod jara bez zatopených polí v okolí velkých řek.

Červnové volby jsou zřejmě poslední šancí komunistů dostat se k moci a proč by například sociální demokraté nevyužili tolerance strany, ochotné udělat hodně za malý krůček k ní?

Polovinu nových poslanců bude mít také ODS. Generace politiků vyrostla na radnicích a je ochotná ke každému pragmatickému řešení. Za svým cílem ovšem půjde s pochopitelnou tvrdostí.#reklama

Po přečtení kandidátek pro parlamentní volby se dá předpovědět, že letos přijde i politická povodeň. Ještě není jasné, jestli bude rudá, anebo modrá.

 

Právě se děje

Další zprávy