Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 11. 2018 13:15

Ministr Petříček není loutka, pejsek, onuce. Zápaďák v Babišově vládě

Šéfdiplomat Tomáš Petříček se Hamáčkovi povedl. Proč? Jeho zájem je i náš zájem, totiž udržet Česko na Západě. Neučinit z nás jakýsi Eurokrym.
Tomáš Petříček, nový český ministr zahraničí, příjemné překvapení.
Tomáš Petříček, nový český ministr zahraničí, příjemné překvapení. | Foto: DVTV

Příjemné překvapení v české špičkové politice? Zrovna se nehrnou. Příjemné překvapení v české zahraniční politice? Vzácnost. A přece se to občas stane, příjemně překvapuje nový český šéfdiplomat Tomáš Petříček. Ukazuje se, že není "loutkou" a že i z "nounejma", politika neznámého, se může vyklubat muž, který Česko nezrazuje.

Buďme však přesní, pro jedny překvapení příjemné, pro druhé však nepříjemné, vnímají ho zřejmě dokonce jako sebe ohrožení, ohrožení svých plánů. Mezi nepříjemně překvapené patří Miloš Zeman, ale i premiér Babiš.

Petříčkova ministerská geneze: nahradil pro Zemana nepřijatelného Miroslava Pocheho, který ho nepodpořil v prezidentské volbě, tedy se na Hradě navěky odepsal. Petříček byl od začátku popisován jako Pocheho nástroj, pro europoslance totiž pracoval coby poradce. Jako "vada" mohlo Zemanovi připadat, že je Petříček pražský politik a býval členem Mladých sociálních demokratů jako Poche a Hamáček, odtud se znají.

Dost možná byl jmenován právě proto, že ho Zeman a Babiš mylně odhadli jako loutku, jako někoho, kdo je tvárný, poddajný, nebude zlobit, bude vděčný za funkci, nic víc. (Dodejme, že si to ale jistě nemyslel Jan Hamáček, šéf ČSSD; zná ho dlouho, musel vědět, že to není pejsek na řemínku, za což Hamáčkovi patří dík.) Sám jsem pochyboval o tom, že tento neznámý politik bude moci být srovnáván s lidmi jako Edvard Beneš, Jan Masaryk, Jiří Hájek, Jiří Dienstbier st., Josef Zieleniec, Karel Schwarzenberg… ale on se o to snaží, o to je překvapení příjemnější.

Zeman krátce před ministrovým jmenováním prohlásil: "Pan Petříček má poměrně velice slušné kvalifikační zázemí. To je možná pro jeho budoucí dráhu důležitější než jeho vazba na pana Pocheho." V podstatě se trefil, zjevně ovšem nečekal jistou západní urputnost nového šéfa české diplomacie, který v Černínu začal návštěvou Německa. Logicky, pro nás to je a bude klíčová země, ale po všech těch výpadech Zemana a Babiše proti Angele Merkelové to byla pro "zápaďáky" úleva.

Jako ministr zahraniční Petříček slouží měsíc a půl, jmenován byl letos 16. října. Za tu krátkou dobu vidíme jasně: jde o západního diplomata, který to jen nehraje (jako Babiš, jenž klidně odmítne migrační pakt jen proto, že je migrační, i když ta úmluva nabízí mimo jiné ochranu našim lidem pracujícím v zahraničí a je v našem zájmu ji přijmout) a který Západ nehodlá podvracet jako Zeman.

Neučinit z nás Eurokrym

Ukazuje se, že Petříček není něčí nástroj, pejsánek, ani v zahraniční, ani v domácí politice. Před jednáním ČSSD o postoji k nedůvěře vládě pravil, že strana má trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Zastánce Bruselu vystartoval proti premiérovi, a ten se po něm ruče ohnal: "…někteří členové vlády mě zklamali a byl jsem zaskočený hlavně panem ministrem zahraničních věcí, který říká, že bychom měli odejít z vlády, to nevím, proč říká," nechal se Babiš slyšet v TV Prima.

Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt
14:37
Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt | Video: DVTV, Martin Veselovský

Petříček je v zahraniční politice srozumitelný. Dva dny po jmenování při akci Asociace pro mezinárodní otázky řekl: "Česká zahraniční politika se musí opírat o hodnoty, ke kterým se hlásíme tedy svoboda, demokracie, lidská práva, právní stát, ale i rovnost příležitostí, solidarita a odpovědnost." Lidská práva Zeman odsunul na vedlejší kolej.

Dále ministr zahraničí řekl: "Naše budoucnost spočívá především v silné, sebevědomé a prosperující Evropské unii. K našemu členství neexistuje reálná alternativa." Opět něco, co Zemanovi nebude vonět. Při čerstvé ruské banditistické akci u Krymu byl Tomáš Petříček opět jasný: toto ne.

Stačí sledovat jeho twitterový účet, není ani zemanovec, ale ani babišovec, který sice stojí o západní uznání, avšak hlavně pro sebe a tehdy, pokud by si snad nerozhněval voliče, které spolu se Zemanem straší migrací.

Petříček není nadšený z přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což Zeman vehementně podporuje. Proč? Jednak je přítel Izraele (pozitivní), za druhé však vycítil, že přesun do Jeruzaléma poslouží jako taková pletací jehlice, kterou může Brusel píchat do oka (negativní). Zemanovi Petříček začíná vadit a není divu, viz třeba zprávu, že se Česko zapojilo do přezkumu lidských práv v Číně, kde se přece podle prezidenta máme přece učit "stabilizovat společnost".

Vychytralý Zeman oznámil že proti přesunu naší ambasády do Jeruzaléma stojí Poche, zjevně proto, aby z Petříčka udělal jeho nástroj, a pravil: "Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné." Zjevná narážka na pro něj čím dál nepohodlnějšího šéfdiplomata.

A šup, šest neděl ve službě, už se mluví o Petříčkovu odvolání. Minulý týden prezident sdělil Babišově "svěřenské" MF Dnes, že Babišovi nebude bránit v odvolání jakéhokoliv ministra. Jenomže odstřelit Petříčka není tak snadné, Babiš by znovu ukázal, že nezvládá výběr lidí (musel ho Hamáčkovi odsouhlasit), přišel by o jednoho z opravdu mála "profi" ministrů, a ukázal by také, že je sám loutkou Zemana a že jeho snaha vypadat západně byla a bude jen šmé.

Petříček se, zdá se, povedl. Proč? Jeho zájem je i naším hlavním zájmem, totiž udržet Česko na Západě, neučinit z nás jakýsi Eurokrym.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 54 minutami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 57 minutami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy