Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 12. 2019 7:30

Pirát Michálek zruší TOP 09, vykrade starosty a porazí Babiše. Óóléé!

Pirát Michálek odmítá „bloky“, ale zároveň říká, že „fragmentovaná opozice nemá šanci hegemona Babiše porazit“. Takže de facto vybízí k vytvoření bloku, který by ANO porazil, jenže ho mají sestavit ne Piráti, ale jiné strany. Mamutí intelektuální výkon, na jehož konci je opět Antibabiš.
Piráti nikdy nezpáprdovatí! Jakub Michálek navrhl, ať se topka rozpustí a Kalousek odstoupí. Tím se vše vyřeší. Geniální! Ten člověk má budoucnost.
Piráti nikdy nezpáprdovatí! Jakub Michálek navrhl, ať se topka rozpustí a Kalousek odstoupí. Tím se vše vyřeší. Geniální! Ten člověk má budoucnost. | Foto: Jakub Zelenka

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek opět zazářil. Enfant terrible (strašlivé dítě) mladé strany přišel s nápadem, jak vyřešit českou politickou situaci, povalit hegemona Andreje Babiše (premier ministre terrible) a jeho ANO: "Myslím si, že TOP 09 by měla zaniknout a uvolnit potenciál pro další subjekty." Podle něj je devět stran ve sněmovně moc, "vede to k tomu, že fragmentovaná opozice nemá šanci hegemona Babiše porazit". Ale pozor, Michálek není žádný Antibabiš, to ne! Později se k šéfovi klubu Pirátů přidal i předseda strany Ivan Bartoš, pode něj Michálek poskytl "popis stávající situace".

Michálek zřejmě aspiruje na cosi jako post "opozičního personalisty". Po čtvrteční schůzce opozičních stran totiž také navrhl, aby expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odstoupil, neboť prý svou špatnou pověstí blokuje možnost opozice postupovat proti ANO. (Když domyslíme, že Kalousek patří mezi suverénně nejlepší rétory ve sněmovně, vypadá to, že se Michálek poněkud dětsky snaží zbavit konkurence.)

Má to grády. Jeden z klíčových pirátů radí topce, ať zanikne, a šéfovi jejích poslanců, ať zmizí. Dokonalá taktika, jak se v opozici konečně dohodnout. To celé těsně poté, co na pražské radnici místopředseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jan Wolf vyzval primátora Hřiba (Piráti), aby rezignoval, protože spojencům neposkytl audit Babišova střetu zájmů. (Spojené síly tvoří jako hlavní dvě strany TOP 09 a Starostové a nezávislí.) Opět skvělá ukázka spolupráce… Stručně by se dalo říct: oni nechtějí vyhrát, vládnout.

Šéf poslanců Pirátů se sice zesměšnil, zároveň však nechtěně poukázal na zásadní téma: problém není rozdrobenost opozice, ale její podivuhodná neschopnost efektivně spolupracovat. Přitom od časů opoziční smlouvy platí, že malé strany jsou ve volbách krutě, nefér znevýhodněny, když na poslanecké křeslo potřebují klidně dvakrát víc hlasů voličů než strana nejsilnější.

Zoufalá slabina opozice: neumí se dohodnout, neumí si najít, uvědomit společný cíl, a zároveň si podržet výlučnost, suverenitu jednotlivých stran. V tom se Michálek trefil. Sami Piráti však kooperovat nechtějí, Michálek přece jasně říká: "Určitě se nestavíme ani do bloku Babiš, ani do bloku Kalousek. Toto škatulkování nám dost vadí, takže si jedeme svoji politiku mezi těmito dvěma bloky a jim navzdory." Na "svoji politiku" mají Piráti jistě svaté právo, ale škatulkuje on, dokonce přebírá rétoriku Babiše a Zemana. Ještě by mohl začít mluvit o "pražské kavárně".

Dokonalá ukázka hašteření, hlouposti, nespolupráce a dětskosti připomíná známý volební autobus Pirátů, kde byli coby vězni vyobrazeni Babiš, Rath, Sobotka, Kalousek a Nagyová. TOP 09 už dlouho nevede Miroslav Kalousek, strana má nyní (po Jiřím Pospíšilovi) novou šéfovou Markétu Pekarovou Adamovou. Věta Michálka o zániku topky byla vůči této dámě mimořádně neuctivá, pohrdavá, machistická.

Je jak Babiš

Michálek odmítá "bloky", ale zároveň říká, že "fragmentovaná opozice nemá šanci hegemona Babiše porazit". Takže de facto vybízí k vytvoření bloku, který by ANO porazil, jenže ho nemají sestavit Piráti, ale jiné strany. Mamutí intelektuální výkon, na jehož konci je opět Antibabiš (a smějící se Babiš).

Michálek má k šéfovi ANO a jeho postojům hodně blízko. Sám je znám tím, že by ve vlastním klubu rád diktoval, chce po lidech, aby makali, a nyní dokonce přichází s názorem, že by bylo vhodné omezit počet stran ve sněmovně, což se velmi, velmi podobá Babišovu výroku, že je sněmovna "žvanírna" a že by se měl čas na debaty (podstata parlamentní demokracie) omezit. Jak Michálek, tak Babiš, si chtějí politiku zjednodušit, usnadnit, odstrčit ty druhé, menší někam pryč, ať neotravujou, neodsávají hlasy, ať nechají velké kluky (holky ne, Markétu ne) "pracovat".

Michálek jako by zapomněl, že ani Babiš nemůže vládnout sám, i on potřebuje socialisty, komunisty a v záloze si drží okamurovce. Pro Česko je smutně typické, že pirát nenavrhl, aby se rozpustila KSČM Vojtěcha Filipa, to by dávalo alespoň dějinný smysl. Naopak zánik demokratické strany, byť slabé, smysl nedává. Všimněme si, prosím: provládní strany (a v případě potřeby provládní hnutí SPD) mají programově málo, nebo nic společného (ČSSD byla antibabišovská, KSČM je antizápadní, SPD nacionalistická), a přece se dohodnou, neboť je spojuje jasný společný zájem: uchopení moci či podíl na moci za každou cenu.

Opozice asi o moc, o vládu, nestojí. Nestojí jí za to se sebezapřít (rozdíly mezi Piráty, ODS, topkou, starosty a lidovci jsou mnohem menší než rozdíly na druhé, částečně antidemokratické straně), spolupracovat a ANO, které díky jeho šéfovi tolik odmítají, porazit. Přitom je k tomu přímo nutí volební zákon, který před lety zmršily, zkřivily ČSSD a ODS.

Ještě jednou Michálek hovořící o své vizi spolupráce: "Budu velmi rád, pokud se podaří u nás opoziční síly integrovat, ale myslím si, že bychom měli pečlivě naslouchat voličům, co si myslí o spolupráci s dalšími stranami. Teď jsou pro mě k úvaze maximálně třeba jednotlivci z řad Starostů a nezávislých, ale je to věc, o které by se muselo diskutovat v rámci členské základny."

Jde dál, nestačí mu, aby zanikla topka, ještě hodlá vykrást starosty, vyzobat si od nich silné osobnosti, a nazdar. Věty "budu velmi rád, pokud se podaří u nás opoziční síly integrovat" by měly znít "budu velmi rád, pokud se podaří u nás opoziční síly zlikvidovat" (kromě Pirátů, samozřejmě).

Michálek mluví o integraci vlastně tak, že by bylo ideální, kdyby zůstali jen Piráti, ti by představovali něco jako současnou Národní frontu a porazili by "integrovanými silami" Babiše, ačkoliv nejsou Antibabiš. Óóléé!

Piráti vytvořili mlhu pro Babiše, cítí se ohrožení a posilují ho, ten se musí za břicho popadat. Kalousek chtěl sjednotit opozici a nefigurovat v ní. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy