Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 10. 2020 7:30

Pirk, Hnízdil, Honzák a další nahrávají popíračům covidu. Svoboda není „já“, ale „my“

Covid-19 a čecháčkovství: nějak to ošulit, roušku nosit jenom jako (rebelsky) na bradě, posmívat se lidem, kteří nemoc berou vážně, vykládat, že svoboda je moje věc, rozhodnout se sám.
Profesor Jan Pirk, zde v anticovidové roušce.
Profesor Jan Pirk, zde v anticovidové roušce. | Foto: DVTV

Platí nouzový stav. Pro část obyvatel je však covid-19 buď jen jedna z nemocí, nic extra, "nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu", nebo rovnou výmysl farmaceutických firem, které chtějí vydělat na vakcíně.

Popírače covidu jsme u nás mohli slyšet i v předvolební kampani. Vedle nich stojí odpůrci vládních opatření - i známé osobnosti. Kroky, které mají snížit šíření nákazy, kritizuje skupina českých lékařů, nejznámější jsou kardiochirurg Jan Pirk, psychiatr Radkin Honzák, celostní a rehabilitační lékař Jan Hnízdil a stomatolog Roman Šmucler.

Vsuvka. Četl jsem v neděli jeden tweet. Autor nabízel citaci z Facebooku: "Výzva k nenošení povinných roušek. Covid nebyla a není hrozba, ale jen politika na globální úrovni. Počty nakažených a nemocných jsou zmanipulované, nejsou pravdivé…" Atd. A sám psal toto: "Ty vole, už zas!! Člověk, který na svých FB stránkách postuje takové blbosti, mi dnes volá: Hele mám zimnici, vysoké horečky, bolí mě celý člověk a docela dost kašlu, co mám dělat? Není to náhodou covid? Nějak pomož, jsi zdravotník. - My si tu pandemii jako národ fakt zasluhujme." Přesné. Dokud se nás covid netýká, jsme v pohodě.

Pirk a další v otevřeném dopise vládě, parlamentu a médiím (je to i petice) netvrdí, že covid je politika na globální úrovni, podvod. Píší, že jsou si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou přináší koronavirová krize. Nepopírají ji, ale tvrdí: "Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních než v nemoci covid jako takové."

Žádají vládu, aby lidi neděsila počtem nakažených a aby "upustila od dalších restriktivních opatření". Roušky nosit jen tam, "kde to jednoznačně vyžaduje epidemiologická situace", netestovat lidi bez příznaků. Žádají, aby vláda "nedopustila uvedení narychlo připravených vakcín na trh a nezaváděla vakcinaci jako povinnou" a "věnovala se práci na obnově zdevastovaného hospodářství".

Covid podle nich "nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu, jestliže nejsou dlouhodobě vystaveni vysoké dávce viru. Pokud se tato skupina populace s virem setká, většinou nevykáže žádné nebo jen mírné příznaky, odpovídající běžnému chřipkovému onemocnění." A dál: "Jistou hrozbu může virus představovat pro starší a chronicky nemocné občany, a to zhruba ve stejné míře jako jiné koronavirové, chřipkové a další virové infekce."

Novinářský virus

Kritizují novináře, protože "mnohem větší nebezpečí pro celkové zdraví lidu představuje mediálně vytvořený obraz nemoci covid. Nikdy v minulosti nebylo obyvatelstvo informováno o jedné konkrétní nemoci tak dlouho, tak detailně a všemi médii naráz. Veřejnost je následkem toho nebývalým způsobem vystrašena".

Mají Pirk, Honzák, Hnízdil a další pravdu? Začněme tím mediálním obrazem covidu. Stačí si otevřít stránky ministerstva zdravotnictví, tam nákazu taky nezlehčují a grafy, které nabízejí, působí mimořádně varovně. V médiích běžně zaznívají hlasy, které covid coby obří riziko zpochybňují, ale i hlasy uznávaných expertů, kteří před virem varují. Podstatná jsou fakta. Plyne z nich, že srovnání s chřipkovou infekcí nesedí. Čísla mrtvých prudce rostou (smrtnost je ale nízká), lidé, kteří nemoc prodělávají a prodělali, podávají mnohdy drsná svědectví, poměr otestovaných a nakažených skáče prudce nahoru atd.

Není jasné, co vlastně jsou ta "drastická opatření", o nichž oni lékaři píší; lock down zatím nebyl nařízen. Omezení přišla pozdě a jsou cílená. Roušky ve školách - je nutné myslet i na učitele, nejen na děti, jež covidem příliš netrpí. Je nutné myslet na rodiny, děti mohou virus přinést domů, kde žijí i staří a nemocní.

Pirkovi lékaři píší, že vláda má "zaručit svobodu každého jednotlivce ve všech oblastech a dát jasně najevo, že kulturní, společenský a ekonomický život země nehodlá obětovat boji s jedním druhem viru". - Tohle se ozývá často, totiž že opatření proti covidu jsou nedemokratická, omezující, ničivá, nosit roušku je nesvoboda. Skutečně?

Jsme součást společenství

Jeví se mi to jako mylně pochopená a mylně vykládaná demokracie. Nejsme přece jen jednotlivci, jen rodiny, tvoříme taky společenství - české, evropské, světové. Odpovědnost neseme nejen za sebe, ale i za lidi okolo sebe. Svoboda není "já", ale také "my". Vidíte dost lidí, kteří roušku bojkotují, nebo ji nosí jen pod nosem (tedy zbytečně), aby tolik nepřekážela. V tramvaji, na nákupu, ale taky v kostele. Co je svobodného na tom, že ohrožuju svoje okolí? Demokratický systém je postavený nikoli na "cochcárně" (dělám si, co chci), ale na odpovědnosti za celek.

Ano, ministr zdravotnictví Roman Prymula byl plukovník a najdeme na něm jisté nesympatické rysy. Ale jako epidemiolog to zjevně dělá dobře (pokud ho populista Babiš nebrzdí). Stát se z první vlny leccos naučil, teď se chová mnohem uvážlivěji a opatření Prymula cílí přesněji.

Zpochybňovat kroky vlády je sice nezadatelné právo oněch lékařů, ale nahrávají klasickému čecháčkovství: nějak to ošulit, roušku nosit jenom jako (rebelsky) na bradě, posmívat se lidem, kteří nemoc berou vážně, vykládat, že svoboda je moje věc, rozhodnout se mám a musím sám. - Kolik toho jako jednotlivci o covidu víme? Na základě čeho se chceme rozhodovat? Na základě pocitů? - Roman Prymula na lékaře zareagoval takto: "Jsem velice znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů této petice. Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20."

Lékaři dopis končí slovy: "… zkušenosti z posledních měsíců pomohly lidem více přemýšlet o zdravém způsobu života a vlastních schopnostech převzít za sebe odpovědnost". Snaha nebýt obézní, tedy dnes mimořádně ohrožený, sportovat, hýbat se, je určitě v pořádku. Ale odpovědní bychom snad měli být i za druhé, nejen za sebe.

Nákaza trvala déle, než bych očekával. Měl jsem příznaky, které se vracely, teploty, obrovská únava a bolesti, říká rektor MUNI Martin Bareš. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy