Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 2. 2017 7:30

Pistolníci všech druhů, radujte se. Stali jste se spojenci státu Chovanec, hurá!

Skutečný smysl změny ústavního zákona o bezpečnosti České republiky? Nikoli "zhoršená bezpečnostní situace", nýbrž zhoršená situace preferencí ČSSD.
Bezpečná země, nebo Divoký západ? Video ministra vnitra za ČSSD Chovance s vinčestrovkou na prsou nasvědčuje, že spíš ten Divoký západ. | Video: Milan Chovanec

Minulý týden zveřejnil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na Facebooku video s názvem "Bezpečná země, nebo Divoký západ", jež propaguje pokus skupiny poslanců změnit ústavní zákon o bezpečnosti České republiky. Podstata změny podle Chovancova videa: "legální držitelé zbraní, kteří jsou proškolení, se stanou součástí bezpečnosti země. Budou se do ní zapojovat, stejně tak jako se do ní zapojují například aktivní zálohy české armády".

Video začíná ministrem před zasněženou krajinou, pokračuje v kanceláři a vrcholem je sekvence, kdy Chovanec stojí v kanceláři a k srdci si pravačkou tiskne pušku, vinčestrovku (Winchester USA 1892) s věnováním na pažbě. Pokud by divák vzal vážně název videa, pak by se musel klonit k Divokému západu. Nebo k jeho kancelářské mutaci, neboť do plenéru si Chovanec vinčestrovku zapomněl přinést. Útok teroristy zřejmě očekává spíše u psacího stolu.

Ve filmečku Chovanec uvádí ještě dva důvody, proč chce krátce před volbami doplnit ústavní zákon. Návrh 35 poslanců "má výrazně pomoci držitelům legálních zbraní a posílit jejich právní postavení" a zároveň "jde i o směrnici Evropské komise, která se pokouší část držitelů zbraní odzbrojit, což je naprosto nesmyslné." Základem však zůstává, že se držitelé legálních zbraní stanou "součástí bezpečnosti země".

Důvodová zpráva k návrhu zákona píše o potřebě "v době zhoršujících se bezpečnostních podmínek jasně deklarovat, že národní bezpečnost je věcí každého zodpovědného občana. Stát se aktivně hlásí ke spolupráci s legálními držiteli zbraní. Považuje je za své spojence." (Malá poznámka: v Česku klesá počet trestných činů, bezpečnostní situace se tedy zlepšuje.)

Stát považuje držitele legálních zbraní za svoje spojence? Velmi podivná úvaha, nebezpečná a nedomyšlená. Stát v ní vystupuje jako osoba (Chovanec třeba) a de facto rozděluje občany na spojence a ostatní. Hle, další dělicí linie. Jak ji chápat? Nemáš pušku, nejsi náš spojenec?

Lze občana nahlédnout jako spojence? Lze kohokoli sloučit se státem, aby se tak na občana mohl dívat? Žádné "já jsem stát" neexistuje, ač se tak náš prezident občas chová. Nemáme císaře. Jsme demokratická země, moc u nás vzniká odspodu, to občané si vytvářejí stát ke své potřebě. A také na svou obranu. Státu svoji obranu svěřují. Stát je produkt všech občanů. Obracet ten pohled, stavět ho na hlavu, nelze. Stát se nemůže dívat na občany, nějak je vnímat, dělit. Žádný zástupce či představitel státu, prezidenta a ministra vnitra nevyjímaje, nedrží takovou moc. Zatím nejsme monarchie. Ani firma s vlastníkem.

Ústavní "povolávák" k obraně vlasti

O bezpečnost státu, občanů, se stará policie a armáda. Je to jejich výsostný úkol. Existuje nebetyčný rozdíl mezi aktivními zálohami české armády a držiteli legálních zbraní. Zálohy mohou být aktivovány, povolány ke službě do armády, aby bránily vlast. Ale při vší úctě české "pistolníky" není kam povolat, nepatří ani do armády, ani do policie. A přece mají dostat dokonce ústavní "povolávák" k obraně vlasti!

Změna ústavního zákona by vytvořila jakousi novou, naprosto neorganizovanou, nesourodou skupinu, vágně specifikovanou "zálohu" či "neuniformovanou, vysoce specializovanou lido-policii", přičemž jediným spojovacím znakem by bylo legální držení zbraní, a tedy snad i jejich jakés takés ovládání.

Milan Chovanec a skupina poslanců z různých partají je povolávají k obraně země, dělají z nich spojence (jako má Česko spojence v zemích NATO). Dávají jim úkol. Část těchto lidí, pokud by ty řeči vzala vážně, se bude cítit povinována nosit pistoli v záňadří, pušku v tašce a hlídat, až udeří terorista. Absurdní, riskantní, scestná vize.

O jakou skupinu spojenců jde? Důvodová zpráva uvádí, že na počátku roku 2017 bylo v Česku registrováno více než 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů. Z toho necelých 250 tisíc vlastní průkaz skupiny E, tedy k ochraně života, zdraví nebo majetku. Ti již dnes smějí nosit zbraň skrytě a pro potřeby sebeobrany. Skoro čtvrt milionu Chovancových spojenců.

Legálně u nás lidé drží více než 800 tisíc zbraní všech kategorií. Oproti jiným zemím unie, kde si lidé většinou kupují lovecké zbraně, "je podstatná část zbraní v držení českých držitelů zbrojních průkazů představována zbraněmi vhodnými pro ochranu života, zdraví či majetku (krátké zbraně, samonabíjecí pušky apod.)."

Čtvrt milionu spojenců bude chránit "měkké cíle" (to jsme my třeba na nákupu, cestou do školy, v autobuse, na ulici), chránit vlast? Bez toho, že by byli speciálně vycvičeni a pravidelně cvičeni, že by prošli psychologickým výcvikem, který by je učil ovládnout strach v obřím, dosud nezažitém stresu atd.?

Skutečný smysl změny ústavního zákona o bezpečnosti České republiky je zřejmě jiný. Nikoli "zhoršená bezpečnostní situace", vždyť u nás stále klesá počet trestných činů. Ale zhoršená situace preferencí ČSSD a mizérie dalších stran. Blížící se volby. Chovanec hledá spojence u uren. Hlasujte s pistolí! Zároveň hledá spojence proti Evropské unii a její snaze omezit počet zbraní mezi lidmi.

 

Právě se děje

Další zprávy