Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 11. 2017 12:41

Plakát Pravda vítězí zakázán. Protest proti Zemanovi zakázán. Jinak tě seberou

Akce v Lipníku se podobá zásahům proti demonstrantům před listopadem 1989. Trapné je mlčení Tomáše Tuhého, který dělá mrtvého brouka.
Miloš Zeman hovořil v Lipníku nad Bečvou k občanům. Modlitba pro Martu ho nerušila, již byla vypnuta.
Miloš Zeman hovořil v Lipníku nad Bečvou k občanům. Modlitba pro Martu ho nerušila, již byla vypnuta. | Foto: Aktuálně.cz

Neblahý vývoj má "kauza Lipník", neadekvátní zásah policie proti protestujícím při mítinku Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Člověk od vedení policie marně čeká sebereflexi, ta nepřijde. Vůbec se neozval policejní prezident Tuhý, jako by se do země propadl. Zareagoval jen Týdeník policie, který zveřejnil poněkud výhružně znějící článek "Policie, že jedná jako za komunismu? Politici - prostudujte si raději řádně zákony, neznalost neomlouvá".

Text začíná větou: "Internetem se šíří lavina článků a vyjádření, dehonestujících práci Policie ČR." Pak přijde sdělení, že v Lipníku probíhal mítink: "Toto řádně ohlášené shromáždění začali hlasitou hudbou narušovat lidé, kteří si v přilehlém objektu uspořádali vlastní 'akci'. Zda byla řádně ohlášena, či nikoliv, není zřejmé a v tuto chvíli je to nepodstatné. Podstatné je, že ať už probíhala v Lipníku jakákoliv řádně nahlášená akce, nikdo nemá právo takovou akci narušovat. V té chvíli se totiž může taková osoba dopouštět přestupku dle zákona shromažďovacího."

Že tam měl Zeman nahlášenou akci, ovšem nikdo nezpochybňuje, jako pochybné, nepřijatelné se jeví chování policie.

Týdeník policie školí politiky, že nikdo nebyl zatčen, nýbrž "došlo k zajištění osoby podezřelé z přestupkového jednání", tedy Jaroslava Hensla, který z okna pouštěl Modlitbu pro Martu. Proč byl zajištěn? "Je tedy zjevné, že dotyčný muž, který byl v danou chvíli podezřelý z přestupku, odmítl opakované výzvy, které mu policisté na místě dávali." Týdeník zásah kolegů v Lipníku nad Bečvou hájí o sto šest, ač je neobhajitelný.

Proč? Protestující se s policisty předem dohodli, co smějí dělat. K žádnému narušení akce nedošlo. Není pravda, že by Hensl neuposlechl výzev. Oněch osm černě oděných mužů, kteří vnikli do soukromého prostoru a nařídili Henslovi hudbu vypnout, mělo kameru, celou akci natáčeli, lze celkem snadno prokázat, jak proběhla.

Ovčáčkovo video jako důkaz

Zásadním faktem je, že mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil video ze Zemanova lipnického mítinku a na něm se můžeme přesvědčit: píseň akci neruší, na pódiu je sotva slyšet a vůbec nezní, když mluví prezident.

Nějaké "narušení" evidentně nebylo záměrem Zemanových odpůrců. Média korporativně (nikoli však Týdeník policie) informují, co se stalo. Protestující chtěli původně z okna restaurace U Marka vystrčit transparent Pravda vítězí a pustit těsně před zahájením mítinku hudbu.

Policie legitimuje Otakara van Gemunda, který chtěl 17. listopadu na pražském Albertově demonstrovat proti prezidentu Zemanovi.
Policie legitimuje Otakara van Gemunda, který chtěl 17. listopadu na pražském Albertově demonstrovat proti prezidentu Zemanovi. | Video: Pražský Majdan

Hensl popsal, co se stalo: "Přišli za námi ale dva policisté, kteří se o našem záměru nějak dozvěděli, a poté, co jsme jim sdělili, co skutečně chceme, řekli, abychom transparent nevystrkovali, neotvírali okno dokořán a měli uvnitř rozsvíceno, aby bylo vidět, co se tam děje. To jsme respektovali. Proti hudbě nic nenamítali."

(Proč nesměli vystrčit transparent Pravda vítězí? Dokáže to někdo pochopit? Co na něm policii vadí? Jak by mohl proboha někoho rušit?)

Svědectví Simony Hradílkové: "Řekli nám, že když tu písničku pustíme před zahájením mítinku, že není žádný problém. To jsme učinili, začali jsme ji pouštět v okamžiku, kdy dav začal vnímat, že přichází pan prezident. Přesně nevím, kde je ta hranice, ale pan prezident neotevřel pusu, než jsme hudbu pustili," řekla dcera hladovkáře Tomáše Hradílka.

Na videu hradního mluvčího Ovčáčka vidíme, že píseň zní, když už prezident sedí na pódiu, a slyšíme, že zpěv prakticky není slyšet. Navíc skončí dříve, než hlava státu začne mluvit.

Policie argumentuje shromažďovacím zákonem; přestupku se dopustí ten, kdo "nesplní pokyn zástupce úřadu nebo policisty" nebo "brání účastníkům shromáždění ve splnění účelu shromáždění nepřístojným chováním". Hensl však hudbu stopl (nehrála ani 4 minuty) a zopakujme, každý, kdo si pustí Ovčáčkovo video, slyší, že shromáždění narušeno nebylo.

Co to bylo za komando?

Zákon není tak striktní jako zasahující policie, říká: "Zástupce úřadu při výkonu svého oprávnění postupuje tak, aby případný zásah do práva na svobodu shromažďování nebo jiného práva šetřil jeho podstatu a nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákonem."

Policie tedy měla šetřit také práva protestujících. K nějakému odvádění na služebnu a držení tam Hensla dvě hodiny vůbec nemělo dojít, výzev policie, aby hudbu vypnul, přece uposlechl. Navíc se s ní předem dohodl, co bude dělat.

Týdeník policie také vůbec nevysvětluje, co to bylo za partu, která na Hensla vletěla, oni civilové v černém. Nějaké přepadové komando? Proč jich bylo osm? Na základě čeho, jakého zmocnění, vnikli do soukromých prostor?

Také se nedozvíme, co to bylo za lidi, kteří ještě PO AKCI, jak svědčí novinář Jaroslav Spurný, tajně, přes okno natáčeli několik uvnitř sedících demonstrantů? (Policie si smí natáčet demonstraci samu, to ano, ale na natáčení soukromých osob mimo shromáždění potřebuje speciální povolení.)

Policie jednala neadekvátně, její chování se podobá akcím tehdejšího režimu proti demonstrantům před listopadem 1989. Trapné je mlčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který dělá opět mrtvého brouka, asi proto, aby si u prezidenta a jeho lidí neuškodil.

Zásah by měl být pečlivě vyšetřen. Měli by se o něj ovšem zajímat i poslanci a také Andrej Babiš, který se chce stát premiérem. Proč? Vyšetřování policistů policisty dobře známe, ruka ruku myje, nic se nestalo, vše je v pořádku, jak to ostatně předvádí Týdeník policie.

Působí až komicky, ale i výhrůžně, když týdeník ke konci svého textu píše: "To, že značná část lidí zákony nezná, ještě neznamená, že se jimi nemusí řídit. Jak se často říká, neznalost zákona neomlouvá…" Absurdní.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 3 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 3 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 4 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy