Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 3. 2016 13:00

Po Bruselu zavádíme žlutý trojúhelník. Je to hra na vojáčky. Smysl by mělo opravit tajné služby

Po teroru v Ankaře v únoru a březnu Česko první stupeň ohrožení terorismem nevyhlásilo. Po Bruselu ano, i když nám prý nic nehrozí.
Hlídkovat budou vojáci spolu s policisty. První stupeň ohrožení terorismem.
Hlídkovat budou vojáci spolu s policisty. První stupeň ohrožení terorismem. | Foto: ČTK

Po úterních útocích v Bruselu Česko vyhlásilo první stupeň ohrožení terorismem. Od premiéra Sobotky jsme se dozvěděli: "V tuto chvíli nejsou informace, že by České republice hrozil konkrétní útok. Na základě doporučení ministerstva vnitra jsme přistoupili ke stupni jedna ohrožení terorismem." Tedy: nic nám nehrozí, ale jsme ohroženi.

Více hlídána by měla být strategická místa, atomové elektrárny, letiště, metro atd. Od středy ráno hlídkuje spolu s policisty taky 350 vojáků. Ministr obrany Martin Stropnický dodává: "Další dvě úkolová uskupení budou čítat vždy sto vojáků." Vyčleněni budou ze 4. brigády rychlého nasazení a ze 7. mechanizované brigády.

Ministerstvo vnitra občanům doporučuje, aby se vyhýbali místům s vysokou koncentrací osob. Nakolik je to splnitelné? Přestanou Pražané jezdit metrem? Nepůjdou večer do kina nebo na koncert? To by to museli brát vážně. Berou? Nastupte do metra a uvidíte sami.

Bylo rozumné vyhlásit žlutý trojúhelník? "První stupeň upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem vyplývající ze situace v zahraničí nebo z mezinárodních aktivit České republiky, zároveň ale není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR." Podle ministerstva vnitra jsme tedy ohroženi. Zřejmě kvůli útokům v Bruselu.

Čtyři stupně ohrožení (nula až tři) platí od letošního ledna. V únoru explodoval náklaďák u kasáren v centru turecké metropole Ankary. Výbuch zabil skoro třicet lidí, přes šedesát bylo zraněno. V březnu následoval další výbuch v centru Ankary: 37 mrtvých, přes sedmdesát zraněných. Ani v jednom případě u nás nebyl zaveden první stupeň ohrožení, ačkoliv to přece také vyplývalo "ze situace v zahraničí" i "z mezinárodních aktivit České republiky", jež je jako členská země EU zapojena do jednání s Tureckem.

Brusel je blíž. A přece se ten první stupeň zdá divný, když vláda hlásí, že nemá zprávy o hrozícím útoku. Ani od policie, ani od domácích či zahraničních tajných služeb. Přitom po ulicích budou chodit po zuby ozbrojení vojáci spolu s policisty a "hlídat".

Klidně mohli vyvěsit oranžový trojúhelník

Nejen premiér, i další naši politici opakují: "Teroristy se nesmíme nechat zastrašit!" Nesvědčí však ten vyhlášený první stupeň ohrožení o tom, že máme strach? Vzniká těžký zmatek: nic nám nehrozí, ale jsme ohroženi (jinak by nemohl být vyhlášen první stupeň rizika). Vnitro nás varuje: "Je třeba zvýšené bdělosti."

Už od Madridu, od Londýna, od Paříže je v Evropě třeba zvýšené bdělosti. To se nemění. Ale zatím je zřejmé, že v Česku teroristický útok nehrozí (i když ho nikdy nelze vyloučit). Ta masivní opatření policie a vojáků spíš jen mají předvést, že čeští politici reagují. Že "si plní", jak se dříve říkávalo na vojně.

Jestli opravdu jsou s to zareagovat, to se ukáže, až nám bude něco opravdu hrozit. Zatím je to jen hraní na vojáčky a na policajty. Takové zjevně zbytečné opatření spíš nahrává šíření nejistoty, strachu, pocitů, jichž u nás máme na rozdávání.

Klidně mohl být vyhlášen druhý stupeň rizika. Jeho popis zní: "Upozorňuje na existenci zvýšené pravděpodobnosti ohrožení terorismem, přičemž bližší okolnosti hrozby, včetně přesnějšího načasování, nelze předpovědět. Vyhlašuje se v návaznosti na předchozí události či v návaznosti na informace o hrozbě projevů terorismu." Bylo by to stejně účinné jako vyhlásit žlutý trojúhelník.

Vojáci v ulicích jsou v podstatě populismus. Strašení lidí. Zároveň ukázka, že to umíme, i když vůbec nevíme, jestli to umíme. (Jsme na tom lépe než belgická policie a tajné služby? Tam přece po zatčení teroristy Abdeslama čekali, že se něco stane.) Připomíná to nedávné protiuprchlické vojenské manévry na našich hranicích. Ani ty nic nevypovídají o tom, jak bychom si poradili s vlnou uprchlíků. Je to hra.

Víc klidu by přineslo, kdybychom věděli, že funguje vojenská tajná služba. Že spolupracují vojenští agenti s civilní rozvědkou a kontrarozvědkou. O tom nevíme nic. Jen si pamatujeme případ Fajád. A ten člověku na klidu nepřidá.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Koronaviru podlehl slavný jazzový klavírista Ellis Marsalis

Ve věku 85 let ve středu v New Orleans zemřel známý americký jazzový klavírista Ellis Marsalis. Podle agentury AP za to může zápal plic vyvolaný koronavirem. Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména coby pedagog. Vychoval jednu z nejznámějších amerických jazzových rodin, jako hudebníci se proslavili také čtyři z jeho šesti synů: trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Českému publiku se Elis Marsalis představil v lednu 1999, kdy s triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy