Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 2. 2016 12:50

Pobodaný muslim v Praze: Výsledek dlouhodobé protiislámské, protiuprchlické masáže

Bojíme se muslimů. Odmítáme je, aby nás neohrozili. Realita v Česku je přesně opačná. To oni jsou ohroženi.
Identikit útočníka, který pobodal muslima v Praze ve Vršovicích.
Identikit útočníka, který pobodal muslima v Praze ve Vršovicích. | Foto: Aktuálně.cz

V sobotu v Praze-Vršovicích pobodali dva útočníci muže. Je to Syřan, původem z Ruska, z Kavkazu, který v Česku žije dlouhou dobu, je mu jednačtyřicet let. Muslim. Skončil v nemocnici. Policie mu přidělila ochranku.

Jeho přítelkyně je aktivistka, pomáhá uprchlíkům (na Hlavním nádraží v Praze, podílí se i na pomoci prchajícím v jiných zemích). Protože se stará o migranty, čelí výhrůžkám, lidé jí telefonují a nadávají. Jejího přítele zastrašují, protože je muslim. Útočníci mu během útoku (byl si zaběhat) nadávali, křičeli údajně, že to dělají kvůli islámu.

Už předtím se výhrůžky stupňovaly. V mešitě, kde se pobodaný muž podílel na organizování sbírky pro uprchlíky, na pomoc syrským křesťanům, ho hledali dva muži. Někdo mu na auto nastříkal hákový kříž. (Zřejmě míněný jako sebeidentifikace sprejera.) Syřan nebyl neznámý, loni v listopadu na Václavském náměstí "za muslimy" odsoudil teroristické řádění v Paříži.

O uplynulém víkendu, v prvních hodinách poté, ještě nebylo úplně jasné, o co se jedná. Představme si situaci, kdy se média uchopí takové události, ale ona bude nastrčená, bude to další finta, jak zpochybnit lidi, kteří chtějí utečencům pomáhat, jak zpochybnit vyznavače islámu. Psalo by se o pobodání muslima, ale ukázalo by se, že se nic takového nestalo. Žijeme ve světě propagandy, která umí různé finty.

Jenomže případ byl potvrzen. Žádný "fake" to není. Přepadení se odehrálo. První oddělení pražské kriminálky útok posuzuje jako těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Pachatelům, pokud by se skutek prokázal, hrozí až dvanáctiletý žalář.

Je to modelový případ. Přepaden byl muslim, který se netají svou vírou. Muslim, který navíc, jaká drzost, pomáhá křesťanským uprchlíkům a žije se ženou, Češkou, která je prouprchlickou aktivistkou. Oba čelí delší čas výhrůžkám. A dodejme hned, že výhrůžkám různé úrovně u nás čelí prakticky každý, kdo slovem nebo činy nabádá k toleranci, soucitu, pomoci utečencům.

Denně jsme bombardováni tvrzeními, jak jsou muslimové nebezpeční, jak jsme ohroženi uprchlíky, jak nás "převálcují", "změní naše hodnoty", vezmou nám je. Ale jediné, co se v té věci u nás, v Česku, odehraje, je brutální útok na muslima, který s uprchlíky soucítí. Útoku se, údajně, dopustili dva "holohlavci". Měla to snad být ochrana našich hodnot?

Bude takových akcí přibývat? Budeme muset za chvíli chodit s cedulkou na prsou "JSEM MUSLIM", abychom se těchto lidí a sami sebe zastali? Jsou ty naše slavné hodnoty stříkání hákových křížů a bodání lidí nožem do břicha?

Děsivý tichý souhlas

Věc je vážná. Nyní jde o to, aby policie velmi rychle našla útočníky. Protože pokud nalezeni a souzeni nebudou, pak jejich útok může fungovat jako spouštěč dalších.

Kde se to bere? Proti muslimům a imigrantům u nás roste nenávist, davová psychóza. Sociální sítě bují nesnášenlivostí, ta se tu ošklivě zakořeňuje. Do toho prezident Miloš Zeman, který mluví o tom, že premiér (který nestojí úplně proti utečencům) by se dal případně "nedemokraticky" odstranit kalašnikovem.

Nejen to. Ministr vnitra Milan Chovanec žádá další stovky a tisíce policajtů. Přitom se u nás dosti zásadně snížila kriminalita. Jeden z klíčových důvodů posílení bezpečnostních složek? Uprchlická vlna. Očekávání, že "přijdou i k nám". Uprchlíci z islámských zemí jsou zde předem vnímáni jako kriminální riziko.

Reakce vlády? Člověk by čekal nějaké společné, zásadní vystoupení, jasný signál: Tohle u nás nechceme! Veřejný apel na policii, ať tento případ řeší s maximální intenzitou. Ničeho takového jsme se však nedočkali. Nebylo by to zřejmě dost populární. Ani prezident neřekne něco jako: Štvu tady dlouhodobě proti muslimům a uprchlíkům, ale tohle nechci. Kdepak. Mlčeti zlato.

Kontext. Při vyšetřování vraždy ruského ex-agenta Alexandra Litviněnka vyšlo najevo, že Rusové dosti masově s jeho "odstraněním" souhlasí. Berou to tak, že zradil matičku Rus. Ten tichý souhlas je stejně děsivý jako sama vražda.

Kolik lidí u nás (vskrytu, či dokonce nahlas) souhlasí s pobodáním muslima? Kolikrát jsme četli na sociálních sítích i jinde, že "budou viset" ti, kdo se zastávají utečenců či muslimů? Toto nás ohrožuje, ten odporný, tichý souhlas s násilím, s nenávistí. Ne uprchlíci. Mimochodem, kdyby policie tyto slovní útoky nenechávala být, množná by vršovický muslim nebyl pobodán.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy