Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 2. 2016 12:50

Pobodaný muslim v Praze: Výsledek dlouhodobé protiislámské, protiuprchlické masáže

Bojíme se muslimů. Odmítáme je, aby nás neohrozili. Realita v Česku je přesně opačná. To oni jsou ohroženi.
Identikit útočníka, který pobodal muslima v Praze ve Vršovicích.
Identikit útočníka, který pobodal muslima v Praze ve Vršovicích. | Foto: Aktuálně.cz

V sobotu v Praze-Vršovicích pobodali dva útočníci muže. Je to Syřan, původem z Ruska, z Kavkazu, který v Česku žije dlouhou dobu, je mu jednačtyřicet let. Muslim. Skončil v nemocnici. Policie mu přidělila ochranku.

Jeho přítelkyně je aktivistka, pomáhá uprchlíkům (na Hlavním nádraží v Praze, podílí se i na pomoci prchajícím v jiných zemích). Protože se stará o migranty, čelí výhrůžkám, lidé jí telefonují a nadávají. Jejího přítele zastrašují, protože je muslim. Útočníci mu během útoku (byl si zaběhat) nadávali, křičeli údajně, že to dělají kvůli islámu.

Už předtím se výhrůžky stupňovaly. V mešitě, kde se pobodaný muž podílel na organizování sbírky pro uprchlíky, na pomoc syrským křesťanům, ho hledali dva muži. Někdo mu na auto nastříkal hákový kříž. (Zřejmě míněný jako sebeidentifikace sprejera.) Syřan nebyl neznámý, loni v listopadu na Václavském náměstí "za muslimy" odsoudil teroristické řádění v Paříži.

O uplynulém víkendu, v prvních hodinách poté, ještě nebylo úplně jasné, o co se jedná. Představme si situaci, kdy se média uchopí takové události, ale ona bude nastrčená, bude to další finta, jak zpochybnit lidi, kteří chtějí utečencům pomáhat, jak zpochybnit vyznavače islámu. Psalo by se o pobodání muslima, ale ukázalo by se, že se nic takového nestalo. Žijeme ve světě propagandy, která umí různé finty.

Jenomže případ byl potvrzen. Žádný "fake" to není. Přepadení se odehrálo. První oddělení pražské kriminálky útok posuzuje jako těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Pachatelům, pokud by se skutek prokázal, hrozí až dvanáctiletý žalář.

Je to modelový případ. Přepaden byl muslim, který se netají svou vírou. Muslim, který navíc, jaká drzost, pomáhá křesťanským uprchlíkům a žije se ženou, Češkou, která je prouprchlickou aktivistkou. Oba čelí delší čas výhrůžkám. A dodejme hned, že výhrůžkám různé úrovně u nás čelí prakticky každý, kdo slovem nebo činy nabádá k toleranci, soucitu, pomoci utečencům.

Denně jsme bombardováni tvrzeními, jak jsou muslimové nebezpeční, jak jsme ohroženi uprchlíky, jak nás "převálcují", "změní naše hodnoty", vezmou nám je. Ale jediné, co se v té věci u nás, v Česku, odehraje, je brutální útok na muslima, který s uprchlíky soucítí. Útoku se, údajně, dopustili dva "holohlavci". Měla to snad být ochrana našich hodnot?

Bude takových akcí přibývat? Budeme muset za chvíli chodit s cedulkou na prsou "JSEM MUSLIM", abychom se těchto lidí a sami sebe zastali? Jsou ty naše slavné hodnoty stříkání hákových křížů a bodání lidí nožem do břicha?

Děsivý tichý souhlas

Věc je vážná. Nyní jde o to, aby policie velmi rychle našla útočníky. Protože pokud nalezeni a souzeni nebudou, pak jejich útok může fungovat jako spouštěč dalších.

Kde se to bere? Proti muslimům a imigrantům u nás roste nenávist, davová psychóza. Sociální sítě bují nesnášenlivostí, ta se tu ošklivě zakořeňuje. Do toho prezident Miloš Zeman, který mluví o tom, že premiér (který nestojí úplně proti utečencům) by se dal případně "nedemokraticky" odstranit kalašnikovem.

Nejen to. Ministr vnitra Milan Chovanec žádá další stovky a tisíce policajtů. Přitom se u nás dosti zásadně snížila kriminalita. Jeden z klíčových důvodů posílení bezpečnostních složek? Uprchlická vlna. Očekávání, že "přijdou i k nám". Uprchlíci z islámských zemí jsou zde předem vnímáni jako kriminální riziko.

Reakce vlády? Člověk by čekal nějaké společné, zásadní vystoupení, jasný signál: Tohle u nás nechceme! Veřejný apel na policii, ať tento případ řeší s maximální intenzitou. Ničeho takového jsme se však nedočkali. Nebylo by to zřejmě dost populární. Ani prezident neřekne něco jako: Štvu tady dlouhodobě proti muslimům a uprchlíkům, ale tohle nechci. Kdepak. Mlčeti zlato.

Kontext. Při vyšetřování vraždy ruského ex-agenta Alexandra Litviněnka vyšlo najevo, že Rusové dosti masově s jeho "odstraněním" souhlasí. Berou to tak, že zradil matičku Rus. Ten tichý souhlas je stejně děsivý jako sama vražda.

Kolik lidí u nás (vskrytu, či dokonce nahlas) souhlasí s pobodáním muslima? Kolikrát jsme četli na sociálních sítích i jinde, že "budou viset" ti, kdo se zastávají utečenců či muslimů? Toto nás ohrožuje, ten odporný, tichý souhlas s násilím, s nenávistí. Ne uprchlíci. Mimochodem, kdyby policie tyto slovní útoky nenechávala být, množná by vršovický muslim nebyl pobodán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn se s odbory dohodl na mzdách

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) se dohodl s odborovým svazem strojvedoucích GDL na mzdových podmínkách. Riziko další stávky, která by byla od srpna čtvrtá, je tak zažehnáno. Informují o tom německá média.

"Dohodli jsme se," citovala agentura DPA svůj zdroj, který se jednání účastní. Dosažení shody následně potvrdili i zemští premiéři Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska Stephan Weil a Daniel Günther, kteří další kolo jednání zprostředkovali.

Svaz GDL od srpna uspořádal tři stávky, kterými se snažil donutit dráhy ke zvýšení mezd. Po třetí stávce, která skončila zhruba před týdnem, učinily DB odborářům novou nabídku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výroba aut v létě kvůli nedostatku čipů klesla o 39 procent na 112 481 vozů

Výroba osobních aut v Česku v červenci a srpnu kvůli nedostatku čipů meziročně klesla o 39 procent na 112 481 vozů. Za osm měsíců automobilky vyrobily 775 496 aut, což je o 12,6 procenta více než loni, ale proti předkrizovému roku 2019 to znamená ztrátu 17,7 procenta. Kvůli nedostatku polovodičů bude výroba aut za celý letošek zhruba o 140 000 vozů nižší. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto a Toyota kvůli chybějícím polovodičům musely prodloužit tradiční letní odstávky. Škoda v létě vyrobila o 42 procent vozů méně než loni. Celkově za osm měsíců produkce vzrostla o 7,9 procenta na 486 423 vozů. V Toyotě výroba v červenci klesla o 37 procent a v srpnu se zcela zastavila. Celková produkce ale přesto stoupla o 5,8 procenta na 106 673 aut. U Hyundai byla prázdninová výroba zhruba na úrovni minulého roku. Od ledna do konce srpna pak zvýšila výrobu o 33,1 procenta na 182 400 aut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy