Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
28. 8. 2020 11:11

Podle Trumpa i Bidena budou lidé volit mezi dobrem a zlem. Pokud se nepletou, hlupáku

Skupina nerozhodnutých Američanů je dost velká na to, aby zásadně ovlivnila výsledek. A jejich tématem nebude souboj o duši národa, zápas světla s temnotou, ale třeba ekonomika.
Americký prezident Donald Trump před davem podporovatelů ve státě Wisconsin, který ovládly nepokoje a násilnosti po postřelení černocha bílým policistou.
Americký prezident Donald Trump před davem podporovatelů ve státě Wisconsin, který ovládly nepokoje a násilnosti po postřelení černocha bílým policistou. | Foto: Reuters

Voliči Donalda Trumpa zažili krásný večer. "Joe Biden je trojský kůň socialismu," poučil je jejich prezident něco málo o řeckých legendách a pak se noční nebe nad Washingtonem rozzářilo ohňostrojem, v kterém prskavky v jednu chvíli vykreslily jméno TRUMP.

Tak uvidíme, jestli jeho nositel přežije listopadové prezidentské volby v Bílém domě, nebo odkráčí do historie. Pompu umí v každém případě lépe než jeho demokratický soupeř Joe Biden. Jinak se ale republikánský sjezd tento týden odbýval v podobném duchu jako o týden dříve ten demokratický.

Foto: Aktuálně.cz

Hodně a ještě více strašení nepřáteli na opačné straně barikády, a jen aby média "nefrflala", i něco málo vlastního politického programu. Ten republikánský byl o něco barvitější, animovanější v ukrutných hrozbách, co by nastalo, kdyby Biden nedej bože vyhrál. Trump potvrdil, že v oboru "mor, zkáza a neštovice!" nemá konkurenci.

Ale základní rozložení sil sjezdy patrně nezměnily. I kvůli tomu, že se odbývaly virtuálně (u demokratů zcela, u republikánů z většiny), ani jednomu z kandidátů nepřinesou "bump" - tedy nárůst voličských preferencí. Jak se naopak dříve často dělo - a analytici a poradci pak pitvali, která strana svůj nominační sjezd voličům lépe prodala.

Letos to řešit nemusí, Biden jde do posledních deseti týdnů kampaně se stejným vedením, jaké si před Trumpem udržuje už od poloviny června. Jeho náskok osciluje kolem devíti procentních bodů, což by v kombinaci s tím, jak relativně dlouho si tento slušný předstih udržuje, pro Trumpa vypadalo špatně.

Pořádek a hračky 

Jenže, jak upozorňují prakticky všichni, kdo přímo v USA pozorují a rozebírají politiku z první ruky, je zde obrovské "ale". Vlastně je jich hned několik. Zaprvé je dost dobře možné, že průzkumy Trumpovu podporu o jedno dvě procenta podhodnocují. Podobně, jako tomu bylo před volbami v roce 2016.

Bidenovo vedení je nicméně v tuto chvíli větší a stabilnější, než byl před čtyřmi roky náskok Hillary Clintonové, tahle případná chyba v průzkumech by ho nepotopila. Jenže jsou zde vážnější otazníky a proměnné. Dění v Kenoshe ve Wisconsinu, kde po postřelení černocha bílým policistou propukly demonstrace a divoké protesty, které se navíc v posledních dnech přelily do několika dalších amerických měst, jsou mohutnou vodou na Trumpův mlýn.

Když už se zdálo, že nepokoje po květnovém zabití George Floyda utichají a že s tím oslabil i Trumpův akcent na vládu "zákona a pořádku", dostal teď stávající prezident svoji účinnou zbraň proti Bidenovi na zlatém podnose zpět.

Nemusí se přitom vůbec starat o celý půdorys problému, jehož součástí jsou rasové nerovnosti v americké společnosti. Jemu stačí, když bude vykreslovat "doutnající ruiny amerických měst", jako příklad nebezpečí, chaosu a rozvratu, kterým by mírumilovní, spořádaní Američané čelili, kdyby volby vyhrál demokrat.

Biden je tak přímo tlačen k chybám. Když mluví o systémovém rasismu jako o jedné z klíčových příčin problému, akcentuje pohled velké části demokratického voličstva, především levicovějších, mladších lidí a samozřejmě Afroameričanů. Jenže jiní voliči - bílí, starší, podnikatelé - by chtěli slyšet také odsouzení násilí, požárů a rabování v ulicích.

Potřebovali by to slyšet dost silně, aby mohli Bidenovi důvěřovat, že by jako prezident situaci zvládl. Potřebovali by pevnější, "prezidentštější" postoj, kdy by Biden jasně řekl, že vedle řešení rasových problémů by také on zajistil a případně i silově vynutil obnovení "zákona a pořádku".

Ale to udělat nemůže. Nemůže zajít dál, než byla výzva v jeho středečním vyjádření k událostem v Kenoshe: "Zastavte zbytečné násilí, je to špatné." Působí to, jako by prosil děti, aby si ty hračky po sobě pak uklidily.

Biden je chycen v pasti. Zjednodušeně: kdyby vyhověl středu a starším, riskoval by ztrátu levice a mladších. A v této neřešitelné kvadratuře kruhu mu opravdu hrozí scénář, že o část voličů - ochotných, ale nikoli rozhodnutých hlasovat pro něj - nakonec přijde.

Naznačil to už posun v průzkumech. Biden před dvěma měsíci v průzkumech porážel Trumpa (kvůli tomu, jak špatně prezident zvládal pandemii koronaviru) mezi seniory nad šedesát pět let. Nyní jsou ovšem v této skupině šance obou kandidátů už vyrovnané.

Zákon levnějšího chleba

A navíc je zde ještě jedna pastička, zatím nastražená, ale jen jen sklapnout. Ve většině témat dávají Američané Bidenovi přednost před Trumpem. Výjimkou je ovšem ekonomika, tam stále o něco více věří jeho soupeři. Situace přímo v terénu tomu neodpovídá, nezaměstnanost je nad deseti procenty, ekonomika (HDP) se ve druhém čtvrtletí propadla o devět procent.

Jenže proti Bidenovi zřejmě hraje tiché přesvědčení voličů, že s Trumpem by oživení mohlo přijít rychleji a být strmější. A v této souvislosti připojme upozornění Lydie Saadové, ředitelky výzkumného oddělení Gallupova ústavu. "Američané vnímají ekonomický propad (kvůli pandemii) jako svého druhu hurikán. Něco, co se stalo, napáchalo spoušť, ale už je to pryč. A věci se už vracejí k normálu," uvedla Saadová pro deník New York Times.

Pokud má pravdu, a nejspíše má, pak nakonec i v letošních volbách může přijít ke slovu ono okřídlené rčení "it’s economy, stupid". Podle průzkumu pro list Wall Street Journal z minulého týdne se 13 procent voličů stále rozhoduje mezi Trumpem a Bidenem. Tato skupina evidentně nevidí letošní volby jako osudový souboj dvou zcela odlišných vizí, kudy se po volbách vypraví Amerika, ale zařídí se podle konkrétních témat. Třeba právě podle ekonomiky.

Pro Bidena by bylo docela hořkou ironií, že zatímco v roce 1992 slogan "it’s economy, stupid", kterým demokratický poradce James Carville instruoval členy předvolební kampaně, vyhrál volby Billu Clintonovi, jemu by letos mohl šance spíše zhatit.

Biden a Trump mluví o souboji dobra a zla, světla a temnoty, o zápase o duši národa, ale ono to ve výsledku možná zase "všechno bude o ekonomice, hlupáku".

Komička Sarah Cooperová geniálně paroduje amerického prezidenta Trumpa | Video: Reuters, Instagram/Sarah Cooper, Bloomberg Politics
 

Právě se děje

před 17 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy