Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 4. 2016 7:30

Podporuješ uprchlíky? Kritizuješ Zemana? Smrt tobě, zrádce! Kam se veze česká společnost

Nejen na internetu se množí výhrůžky smrtí. Míří na lidi s menšinovým názorem. Rozdělená, nenávistí nasycená societa.
Demonstruje se proti EU, proti NATO, proti uprchlíkům, proti muslimům. Proti, proti, proti. Negace. Neporozumění. Národní stát. Národ sobě. (Ilustrační foto z demonstrace.)
Demonstruje se proti EU, proti NATO, proti uprchlíkům, proti muslimům. Proti, proti, proti. Negace. Neporozumění. Národní stát. Národ sobě. (Ilustrační foto z demonstrace.) | Foto: ČTK

V Praze-Vršovicích pobodali muslima. Učitelka Lucie Tykalová čelí výhrůžkám smrtí za to, že na svůj blog napsala otevřený dopis prezidentu Zemanovi. Ředitelce rodinného centra Kašpárek Olze Pavlů vyvěsili parte na výlohu. "Provinila" se tím, že vybírá na uprchlíky.

Tři případy hojně probírané na sociálních sítích. Ale každý, kdo píše o uprchlících a neodsuzuje muslimy, každý, kdo píše o Zemanovi a zůstává kritický, a každý, kdo odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině, tohle zná jak své boty: nadávky, výhrůžky fyzickými útoky i smrtí. Znají to české muslimky, které se snaží lidem vysvětlovat, co je islám. Znají to lidé z Člověka v tísni, znají to autoři, kteří se kriticky vyjadřovali o návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze. Ti, kdo nefandí Putinovi. Kam se veze česká společnost?

Když vám slibují smrt, jedná se o trestný čin nebezpečného vyhrožování podle paragrafu 353 trestního zákoníku: "Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti."

Vyhrožování smrtí nebo zmrzačením na internetu zdomácnělo. Policie koná, až když se na ni lidé, jimž je vyhrožováno, obrátí. Sama, pokud známo, výhrůžky na internetu nevyhledává. Je jich příliš mnoho.

Typické je, že od útoku na muslima ve Vršovicích uběhly dva měsíce, ale žádné výsledky vyšetřování neznáme. Policie těsně po napadení muže zveřejnila identikit jednoho ze dvou útočníků, tím to haslo. Pobodání za víru, avšak policejní prezidium neinformuje, jak jsou daleko.

Neslyšíme ani ministra vnitra Chovance, že by se veřejně ptal, co kriminálka udělala, proč pachatele nechytila. Zato o iráckých křesťanech najdete jeho vyjádření habaděj. Přitom ti nás neohrožují. Neexistuje jediný Chovancův tweet, který by se zabýval pobodaným muslimem.

Klinika a Konvička ano, Takalová ne

Ani premiér Bohuslav Sobotka se tímto případem na Twitteru nezabýval. Odsoudil jen žhářský útok na centrum Klinika v Praze, který se odehrál 7. února. Tweetoval: "Násilí je v demokracii nepřijatelné, odsuzuji žhářský útok na centrum Klinika. Pevně věřím, že policie brzy vypátrá pachatele." Ani zde dosud nevíme, kdo útočil.

Politici jsou ochotni zabývat se Blokem proti islámu a Martinem Konvičkou. Vidí v něm politického soupeře. Policie po tlaku části veřejnosti Konvičku obvinila a později byl obžalován za agresivní výroky proti muslimům, které zveřejňoval na Facebooku. Vyhrožoval jim koncentráky i fyzickou likvidací.

Útoky asi mají za cíl, abych na svých aktivitách slevila, ale jak to tak pozoruju, tak spíš přidám, říká ředitelka rodinného centra Olga Pavlů.
4:23
Útoky asi mají za cíl, abych na svých aktivitách slevila, ale jak to tak pozoruju, tak spíš přidám, říká ředitelka rodinného centra Olga Pavlů. | Video: Filip Horký

Když v Praze v roce 1997 dva skinheadi na ulici ubodali súdánského studenta Hassana Elamina Abdelradiho, politici čin veřejně odsoudili, v českých městech se konaly demonstrace proti rasismu. Po letošním pobodání muslima ve Vršovicích se nedělo skoro nic. Zřejmě už se Češi nepovažují za rasisty. Nebo je pro nás napadení muslima normální, nedůležité? Pro většinu?

Politici nemají zájem ani o výhrůžky smrtí adresované středoškolské učitelce Lucii Tykalové, jež v blogu na iDnes.cz zveřejnila otevřený dopis prezidentovi. Napsala, že není v jejích silách odpovídat na otázky studentů. Vyjmenovala je: jak je možné, že prezident země může lhát, nerespektovat rozhodnutí soudu, nepustit studenty na Albertov k výročí 17. listopadu, legitimizovat šíření nenávisti ve společnosti, pochlebovat zemi, kde se ve velkém porušují lidská práva, vyzývat k agresi? Atd.

Otevřený dopis učitelky Tykalové vyvolal mimořádný zájem. A taky drsné výhrůžky. Agresivní útoky Lucie Tykalová nahlásila správcům Facebooku. Jiří Ovčáček její otevřený dopis komentoval pro server Echo24: „Čekal jsem fundovanou a vysoce inspirující kritiku, zvláště když jde o pedagožku, objevil jsem jen bezduchý a prázdný seznam novinových titulků. Je to promarněná šance.“

Pro Blesk ovšem Ovčáček napsal: "Jestli jí někdo vyhrožuje smrtí, měla by se obrátit neprodleně na Policii ČR. Myslím, že je to nejvhodnější řešení. Ostatně takových věcí se v poslední době objevuje mnoho, sám jsem toho terčem, ale v každém případě nejedná se tady o mě, jedná se o paní učitelku." A ještě doplnil: "Není možné, aby se někdo takovým způsobem choval, já to velice odsuzuji a je mi líto paní učitelky, že se stala terčem takových věcí."

Tolik mluvčí. Prezident Zeman, pokud známo, nereagoval vůbec. Že vyhrožují smrtí ženě, jež mu veřejně položila nepříjemné otázky, ho nezajímá. Ani Milan Chovanec na tento hojně probíraný případ nereaguje.

Náš chef Nicolas získal michelinskou hvězdu

Zájem politiků nevyvolalo ani rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích, jež několikrát čelilo útokům pravicových extremistů. Uspořádalo sbírku pro uprchlíky, po které, "za odměnu", následovaly výhrůžky. Atakům čelí i ředitelka centra Olga Pavlů.

Na výlohu centra minulý týden nalili tekutinu, jež vypadá jako krev, a přilepili tam parte Olgy Pavlů, které oznamuje: "Zemřela v pardubické věznici po vykonání rozsudku trestu smrti oběšením za zvlášť závažný zločin velezrady". Označili ji za levicovou extremistku a multikulturalistku. Podle Pavlů za útokem stojí některá z protiislámských organizací.

Ředitelka řekla: "Táhne se to už od podzimu minulého roku, kdy jsme udělali dvě sbírky pro uprchlíky - tehdy to začalo. Nejprve samolepkami o vlastizradě s nápisy o uprchlících a podobně, což se stalo v rozestupu několika měsíců třikrát."

Až do parte se objevovaly "vždy jen samolepky, na nichž byly konkrétně nápisy Smrt vlastizrádcům s vyobrazenou šibenicí, podruhé šlo o nálepky s textem Refugees not welcome a ve třetím případě Good night left side". Podle policie přestupky.

Ředitelka Pavlů podala po vyvěšení parte trestní oznámení na neznámého pachatele. Nenechá se zastrašit: "Naopak, hodlám se nyní angažovat ještě více," řekla. Policejní technici si odvezli parte a udělali rozbor rozlité tekutiny. Pavlů vypovídala a dostala možnost, že by ji policie chránila. Zatím ji odmítá.

Ani tento případ nevyvolal odezvu špičkových politiků. Že by šel mimo ně, když si všímají kdejaké maličkosti? Těžko, ty případy jsou na Facebooku velmi známé. Chovanec, Sobotka či Babiš o nich nepochybně vědí. Jejich mluvčí o nich vědí.

Ministr financí reagoval na Twitteru pouze na centrum Klinika: "Jednal jsem se starostkou P3, ukázala mi stížnosti občanů na Kliniku. Budova ve špatném stavu - aktivisté musí objekt opustit. Podle zákona." Těsně po pobodání muslima, 1. února, tweetoval: "Náš chef Nicolas právě získal druhou michelinskou hvězdu! Poprvé získala česká firma dvě."

Nezájem politiků o veřejně známé, medializované výhrůžky smrtí či o pobodání muslima je příznačný. Reagují jen tehdy, když mají dojem, že se jich věc týká. Centrum Klinika bylo podpáleno při Pegida-demonstracích v Praze, velká média o tom hojně informovala.

Že někdo hrozí smrtí odvážné učitelce – takové pedagogy přece chceme – je zjevně nepálí. Česko se v klidu plní nenávistí, den ode dne je hmatatelnější a nebezpečnější. Sklouzáváme do lepivého bahna, z něhož se bude špatně vybředat zase zpátky, do normálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy