Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 8. 2017 22:20

Podrážděný Babiš: Zpochybňuje policii, ale ještě to není zkorumpovaná pakáž. Zatím

Andrej Babiš trestní stíhání nevkusně porovnává s 50. léty.
Přirovnání k 50. létům je nevkusné.
Přirovnání k 50. létům je nevkusné. | Foto: ČTK

Podrážděná reakce Andreje Babiše na policejní žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání je důkazem, jak je slogan o řízení státu jako firmy nejen nesmyslný, ale také nebezpečný.

Copak policie, orgány činné v trestním řízení nejsou součástí státu? Samozřejmě ano. A když po dlouhém, až příliš dlouhém vyšetřování napíší do sněmovny, že by chtěly Babiše (a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka) stíhat, poslanec opáčí, že "po Praze ledna 2016 slýchal, že se to na něj připravuje. Je to dlouhodobě promyšlená akce." Předem absolutně vylučuje objektivitu.

Babiš, nejpopulárnější a už v tomto volebním období zřejmě nejmocnější politik, favorit voleb, zpochybňuje klíčovou státní instituci, policii. Rozdíl mezi novináři a hospodářskou kriminálkou je, že ty druhé Andrej Babiš zatím nenazval zkorumpovanou pakáží. Sláva.

Neřekne: prosím, já mám svědomí čisté, ať si dělají, co chtějí, protože věřím, že to bude objektivně posouzeno, před zákonem jsme si rovni a ukáže se, že jsem nic neprovedl. To by byla zodpovědná, nehysterická reakce špičkového politika (a druhého nejbohatšího občana státu, což s sebou také nese nějakou odpovědnost). Vzkaz občanům, že policii, která se mimochodem stejně jako soudy a armáda podle průzkumů těší vysoké důvěře veřejnosti, se dá věřit dál. Což je přece pro život v "lepším Česku" klíčové.

Ale Babiš místo toho bouří, že jde o "poslední zoufalý pokus" dostat ho z politiky. Nevkusně to přirovnává k 50. létům, s jejich politickými perzekucemi a procesy stalinistického režimu, které končívaly i tresty smrti. Nestoudné.    

Řídit stát jako firmu? Takže stát včetně policie a trestního řízení, když je to nutné?   

Je klidně možné, že záležitost s Babišovým stíháním se do volebních preferencí ani do výsledku voleb výraznějším způsobem nepromítne. Lídr ANO, který kromě poslaneckého mandátu už nemá žádný státní úvazek, dále pojede svou kampaň plnou selfíček, snů o lepším Česku a zloduchů, co jsou jako politici. Co ukázalo referendum o brexitu nebo americké volby, se naplno projeví i u nás - v hlavní roli budou emoce a nálada, fakta a racio půjdou stranou více než kdy předtím.

Andrej Babiš je silný politický vůdce. Těmi, kdo mu věří, snad až ve významu slova "víra", neotřásla kauza Čapí hnízdo a padesátimilionová dotace ani tehdy, ani teď. Kdo se fotí s Babišovou knihou pro Facebook, tomu je nějaký mandátový a imunitní výbor fuk. A možná i celý užvaněný parlament.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy