Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 8. 2017 22:20

Podrážděný Babiš: Zpochybňuje policii, ale ještě to není zkorumpovaná pakáž. Zatím

Andrej Babiš trestní stíhání nevkusně porovnává s 50. léty.
Přirovnání k 50. létům je nevkusné.
Přirovnání k 50. létům je nevkusné. | Foto: ČTK

Podrážděná reakce Andreje Babiše na policejní žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání je důkazem, jak je slogan o řízení státu jako firmy nejen nesmyslný, ale také nebezpečný.

Copak policie, orgány činné v trestním řízení nejsou součástí státu? Samozřejmě ano. A když po dlouhém, až příliš dlouhém vyšetřování napíší do sněmovny, že by chtěly Babiše (a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka) stíhat, poslanec opáčí, že "po Praze ledna 2016 slýchal, že se to na něj připravuje. Je to dlouhodobě promyšlená akce." Předem absolutně vylučuje objektivitu.

Babiš, nejpopulárnější a už v tomto volebním období zřejmě nejmocnější politik, favorit voleb, zpochybňuje klíčovou státní instituci, policii. Rozdíl mezi novináři a hospodářskou kriminálkou je, že ty druhé Andrej Babiš zatím nenazval zkorumpovanou pakáží. Sláva.

Neřekne: prosím, já mám svědomí čisté, ať si dělají, co chtějí, protože věřím, že to bude objektivně posouzeno, před zákonem jsme si rovni a ukáže se, že jsem nic neprovedl. To by byla zodpovědná, nehysterická reakce špičkového politika (a druhého nejbohatšího občana státu, což s sebou také nese nějakou odpovědnost). Vzkaz občanům, že policii, která se mimochodem stejně jako soudy a armáda podle průzkumů těší vysoké důvěře veřejnosti, se dá věřit dál. Což je přece pro život v "lepším Česku" klíčové.

Ale Babiš místo toho bouří, že jde o "poslední zoufalý pokus" dostat ho z politiky. Nevkusně to přirovnává k 50. létům, s jejich politickými perzekucemi a procesy stalinistického režimu, které končívaly i tresty smrti. Nestoudné.    

Řídit stát jako firmu? Takže stát včetně policie a trestního řízení, když je to nutné?   

Je klidně možné, že záležitost s Babišovým stíháním se do volebních preferencí ani do výsledku voleb výraznějším způsobem nepromítne. Lídr ANO, který kromě poslaneckého mandátu už nemá žádný státní úvazek, dále pojede svou kampaň plnou selfíček, snů o lepším Česku a zloduchů, co jsou jako politici. Co ukázalo referendum o brexitu nebo americké volby, se naplno projeví i u nás - v hlavní roli budou emoce a nálada, fakta a racio půjdou stranou více než kdy předtím.

Andrej Babiš je silný politický vůdce. Těmi, kdo mu věří, snad až ve významu slova "víra", neotřásla kauza Čapí hnízdo a padesátimilionová dotace ani tehdy, ani teď. Kdo se fotí s Babišovou knihou pro Facebook, tomu je nějaký mandátový a imunitní výbor fuk. A možná i celý užvaněný parlament.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy