Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 3. 2014 8:00

Pokušení oligarchy. Andrej Babiš mezi státem a Agrofertem

Andrej Babiš bude disponovat neskutečným množstvím informací, které mají v byznysu cenu zlata. Dokáže tomu lákadlu odolat? Chce mu odolat?
Oligarcha ministrem financí. To jsme tu ještě neměli.
Oligarcha ministrem financí. To jsme tu ještě neměli. | Foto: Ludvík Hradilek

Je místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, šéf a majitel hnutí ANO, spíš nadějí, nebo spíš rizikem české politiky? Existuje naděje, že i ze státu udělá fungující firmu v kladných číslech? Nebo spíš pomůže Agrofertu? Naše potíž tkví v tom, že si strašně rychle zvykáme. Rychle se k nám informace dostávají, ale taky rychle uniknou, za chviličku se stanou normálními, už je nevnímáme. Tak je to i s Babišem. Už jsme si zvykli.

V byznysu má Babiš dokonalý, predátorský čich. Již před třemi roky vycítil: česká politika je zdiskreditována natolik, že unese i jeho. Vystihl čas, kdy miliardář může jít do české politiky. Nyní si lidé, kteří ho znají, i ti, kteří s ním nemají osobní zkušenost, lámou hlavu, co chce. Jaké má cíle? Umí takový člověk cítit a kopat „za stát“? Dodejme, že stát jsou občané a jejich potřeby, nikoli nějaké instituce, budovy, ministerstva, úřady, služby.

Aby byl Babiš nadějí, musel by nás přesvědčit, že je oddán demokracii. Je v jeho zájmu, aby stát dobře fungoval, aby v něm nevládla korupce? Vzpomeňme si na jeho první veřejná vystoupení. Hovořil o tom, že korupce přerostla únosnou mez, z řádů milionů skočila do stamilionů. Nějaký čas a v nějaké míře, v době, kdy vládla sociální demokracie, v níž měl dobré kontakty, mu korupce tolik nevadila. Ale později, když stát do značné míry ovládli kmotři, s nimiž se zjevně nekamarádí, mu vadit začala. Není divu: taxy se zvedly a Babišovy podniky měly méně šancí dostat se ke státním zakázkám.

V byznysu má Babiš dokonalý, predátorský čich. Již před třemi roky vycítil: česká politika je zdiskreditována natolik, že unese i jeho.

Oddanost demokracii? Nepravděpodobné

S jeho oddaností demokracii to nebude až tak horké. Babišovo hnutí nedávno navrhlo takovou populární drobnůstku – omezit řečnickou dobu ve Sněmovně, přestávky pro jednání klubů i faktické poznámky, zrušit přednostní právo šéfů politických stran vystoupit. Omezení by se netýkalo členů vlády, navrhovatele a zpravodaje zákona. Babiš si to představuje podobně jako v Agrofertu - já mluvím, já rozhoduji. Debata přitom patří k podstatě parlamentní demokracie. Stejně jako obstrukce.

S oddaností demokracii se tvrdě tluče fakt, že Babiš je oligarcha, majitel Agrofertu, tedy mnoha podniků, které mimo jiné obchodují se státem, majitel mediálního impéria a zároveň nejsilnější člen vlády. Předseda ANO se nachází ve výhodnější pozici než premiér Sobotka. Není to Babišova vláda, on s tím může kdykoli praštit, klidně půjde do nových voleb. Mimochodem, na spojení miliardář – politik – ministr financí - mediální magnát jsme si taky rychle zvykli: měsíc a něco a už je to normální.

Bohuslav Sobotka je v horší pozici než Andrej Babiš. Je premiér. Musí držet pohromadě svoji vládu.
Bohuslav Sobotka je v horší pozici než Andrej Babiš. Je premiér. Musí držet pohromadě svoji vládu. | Foto: Reuters

Leč není. Spojení výkonné moci, obří firmy, médií a politické strany je risk. Nutno považovat za chybu, že česká legislativa taková spojení umožňuje.

Jak obrovský je dosah Andreje Babiše, to opakovaně předvádí prezident Miloš Zeman. Vícekrát miliardáři a jeho hnutí nadbíhal, speciálně kvůli němu zavřel oči nad chybějícím lustračním osvědčením, neustále ho zmiňuje, je to pro něj Ministr mezi ministry. Sobotka hadr.

S oddaností demokracii úzce souvisí Babišova minulost. Tvrdí, že nebyl agentem StB. V jeho prospěch u soudu v Bratislavě svědčil jeden estébák, jak to u takových jednání bývá časté. Dokumenty slovenského Ústavu paměti národa však zatím vypovídají o opaku. Pokud by Babiš agentem skutečně byl, pak nemá s demokracií nic společného.

Bůh informací

Co je hlavním rizikem u ministra financí? Že se nedokáže odpoutat od Agrofertu, že mu bude nahrávat – a možností k tomu ze svého postu má hodně. Že je politický podnikatel. Že svoji kariéru rozšířil o politiku a že z ní udělá Babišbyznys. Jak? V byznysu jsou na prvním místě informace. On jich má z pozice ministra mnoho. Zároveň ovládá velkou část médií; může získané informace správně směrovat a využít.

Babišovi lidé jsou často spojení s Agrofertem. Pro takové lidi prý platí: jednou Agrofert, vždycky Agrofert. Najdeme je dnes na více ministerstvech. Mají velký vliv.

Předseda ANO se nachází ve výhodnější pozici než premiér Sobotka. Není to Babišova vláda, on s tím může kdykoli praštit, klidně půjde do nových voleb.

Babiš může také usilovat o to, aby stát lépe fungoval. Shromáždil okolo sebe několik lidí, kteří proti korupci šli třeba jako policisté. Taky jeho ministři nepocházejí jen z byznysu a Agrofertu, kupříkladu ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová a další mezi ně nepatří.

Vraťme se k informacím, jež se v byznysu cení zlatem. Babiš si nedávno vyžádal po ministrech ANO audit hospodaření. Měl být odevzdán do tří dnů. Některé resorty nestíhaly (spravedlnost). Popsat se mělo vše: smlouvy, transakce, záměry, veškeré finanční operace. Babiš získal cenný přehled o tom, co která firma pro část státu dělá. Třeba kdo dodává potraviny do věznic, od koho kupují paštiky a podobně. Takový audit může být, tvrdí byznysmeni mimo Agrofert, zneužit. Firmy Agrofertu mohou dostat tipy, kde jsou slabá místa, mohou dostat avíza, že tam a tam bude vypsáno nové výběrové řízení, mohou mít extra informace a uspět.

Předseda poslaneckého klubu ANO a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek chce ve Sněmovně podpořit výrobu elektřiny z bioplynu.
Předseda poslaneckého klubu ANO a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek chce ve Sněmovně podpořit výrobu elektřiny z bioplynu. | Foto: Ludvík Hradilek

Ale audit může být využit i k dobrému. Ukáže se, že část státních zakázek nevyhovuje, stát jistě v mnoha takových transakcích prodělává. Známe to z Lesů ČR a mnoha dalších podniků. Takové smlouvy je dobré zrušit. Jestli pak vyhraje firma Agrofertu, je jiná věc. Jen si uvědomme, že v posledních letech dokonce i kmotři začali stát i o normální zakázky, aby jim jejich firmy nekrachly.

Nejostřeji sledovaný ministr

Nejde jen o audit. Ministr financí má pod sebou Finančně analytický útvar, FAÚ, neoficiální mocnou tajnou službu. Může mít přehled o finančních transakcích v zemi. FAÚ si obsadil svým ředitelem (podléhá jen jemu, nad útvarem neexistuje žádná nezávislá kontrola). Silný nástroj, který byl v minulosti tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) využit v případu ProMoPro proti Alexandrovi Vondrovi, ale také proti neposlušným (a v pravdě strašlivým) Věcem veřejným. Proti poslanci Michalu Babákovi.

Nově finance prosazují, aby firmy a podnikatelé, kteří jsou plátci DPH, museli finanční správě posílat detailnější data o svém účetnictví – kontrolní výkazy DPH. Tedy data o všech fakturách, které firmy platily či vystavily. – A zase tu máme obě možnosti – dobrou i špatnou, využití i zneužití. Bude stačit mrknout do databáze, vybrat si firmu a za pár vteřin vědět naprosto přesně, co dělá. Pro ministra nic až tak vzrušivého, pro majitele Agrofertu přinejmenším pokušení.

Miroslav Kalousek (TOP 09) objevil cenu FAÚ.
Miroslav Kalousek (TOP 09) objevil cenu FAÚ. | Foto: Ludvík Hradilek

Pravdou je, že si opozice i část médií riziko jménem Babiš uvědomuje. Politik – oligarcha s neskutečným vlivem a možnostmi, bude sledován pod mnoha zvětšovacími skly. Bude hlídána nezávislost jeho médií, jejich informace, bude hlídáno, jak si Agrofert vede vůči státu i vůči ministerstvu financí a dalším resortům ANO. Současně však platí, že se to uhlídat nedá.

Příklad ostražitosti. Předseda poslaneckého klubu ANO a předseda představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek chce ve Sněmovně podpořit výrobu elektřiny z bioplynu. Slíbil přece zemědělcům, že bude „bojovat“ za jejich zájmy. Bioplynové stanice provozuje i Agrofert. Hned se objevily články, které nápad srovnávají se solárním byznysem. Faltýnek je zaskočen: „Možná jsem udělal chybu, že jsem to neprojednal s koaličními partnery. Je to jenom technická záležitost. Mě ale překvapuje mohutná diskuse o mém návrhu. Srovnání s fotovoltaikami není namístě. To byl obrovský tunel.“

Střet zájmů, kam oko pohlédne

Kromě auditu má Babiš na ministerstvech své lidi. Tak třeba na ministerstvu dopravy jako první náměstek pro ekonomiku a controlling zasedl Antonín Feranec, který dříve pracoval coby šéf Agro Jevišovice, jednoho z největších zemědělských podniků patřících pod Agrofert, známý mimo jiné chovem krokodýlů... Na dopravě jde o miliardy.

Babiš získal cenný přehled o tom, co která firma pro část státu dělá. Třeba kdo dodává potraviny do věznic, od koho kupují paštiky a podobně.

Agrofert má zájmy leckde. Psali jsme už o Lesích ČR a o tom, jak Agrofert začal v této oblasti podnikat a rád by ve zpracování dřevní hmoty dominoval. (Firmy Wotan Forest, Uniles, Less.) Právě nyní ministr zemědělství, lidovec, nikoli člen ANO, vybírá ředitele tohoto státního podniku, který byl podle mnoha informací léta tunelován, je to zlatý důl. A malá poznámka k tomu: předsedou zemědělského výboru Sněmovny, který ministerstvo zemědělství kontroluje, je poslanec ANO Jaroslav Faltýnek.

Firmy na zpracování dřevní hmoty mají zakázky také od Správy Národního parku Šumava. Životní prostředí vede ministr za ANO Richard Brabec. Důležité jsou ale také vojenské lesy, a obranu, jak známo, řídí Martin ANO Stropnický. (Ten ale nebyl nikdy manažerem Agrofertu.)

Nejde zdaleka jen o Lesy. Andrej Babiš spolu s ministrem průmyslu Mládkem vybírali šéfa hmotných rezerv. Správa státních hmotných rezerv přitom vypsala soutěž za sto milionů korun na dodávku a uskladnění mraženého vepřového masa. Zájem má firma Animalco ze skupiny Agrofert. Neuskladňuje se pouze maso, také obilí a další komodity. I tady má Babišova skupina velké obchodní zájmy.

Andrej Babiš spolu s ministrem průmyslu Janem Mládkem vybírali šéfa hmotných rezerv.
Andrej Babiš spolu s ministrem průmyslu Janem Mládkem vybírali šéfa hmotných rezerv. | Foto: Vojtěch Marek

Ministr životního prostředí Richard Brabec, dříve ředitel Lovochemie, firmy skupiny Agrofert, bude jednat v Evropské unii o tom, o kolik procent se do roku 2020 sníží podíl biopaliv z potravinářských surovin. EU navrhovala desetiprocentní podíl, ale nyní se počítá se šesti procenty. Biopaliva jsou rovněž v centru zájmu Agrofertu.

Tato problematika se týká také dalšího státního podniku pod ministerstvem financí, Čepra. Má na starosti sklad a přepravu ropných produktů. Nese zodpovědnost za přimíchávání biosložek do pohonných hmot. Nakupuje je opět od Agrofertu, od firem Ethanol Energy, Preol, Primagra.

Příkladů, kde hrozí střet zájmů, najdeme víc. Jedna z teorií o tom, jaký je Babišův byznysplán, které kolují mezi českými průmyslníky: stáhne peníze ze všech státních podniků do jedné banky. Důvod? Aby byl přehled, aby to bylo pro stát výhodné. Tam bude shodou okolností zaparkován i dluh Agrofertu, který vděčná banka přehodnotí, úrok klesne třeba jen o procentíčko....

To se samozřejmě stát vůbec nemusí. Ale je to opět ukázka ostražitosti, která okolo Babiše panuje. Vždyť oligarcha přece ministrem financí v normální zemi nebývá. – Bylo by krásné, kdyby Babiš „makal“ pro stát, nikoli pro sebe, tedy pro Agrofert. Ale pokušení číhá mnoho. Navíc se ten pán nejeví jako demokrat tělem i duší. To opravdu ne.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy