Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
1. 2. 2018 12:30

Pokusné opice dýchaly výfukové plyny. To škodí pověsti Německa a karmě lidstva

Netrápíme laboratorní zvířata víc, než je nutné?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sabino Parente / Shutterstock.com

Evropské výzkumné sdružení pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru, které založily automobilky Volkswagen, BMW a Daimler, testovalo škodlivost emisí naftových vozů na opicích. Podle deníku Bild to vypadalo tak, že deset opic zavřených ve skleněných klecích čtyři hodiny vdechovalo automobilové zplodiny. Méně drsným způsobem se působení oxidu dusičitého ověřovalo i na lidech, uvádějí německá média.

Der Spiegel napsal, že někteří manažeři automobilek o pokusech věděli. Informace vyvolala pobouření, a to i na nejvyšších politických místech v Německu.

Jde o novou dimenzi skandálu, kterému německé automobilky čelí od roku 2015. Tehdy se ukázalo, že s hodnotami emisí dieselových motorů podváděly, ve skutečnosti byly mnohem vyšší. Takže teď opice. A lidé.

Zpráva má symbolický rozměr. Je tři čtvrtě století po válce a bylo by nepatřičné a trapné Němcům předhazovat dějiny. Natož je srovnávat s nacisty. Německo se s temnou minulostí obdivuhodně vyrovnalo a ustavičně na tom pracuje. Tím spíš by člověk čekal, že v zemi, jejíž nacistický režim používal pojízdné plynové komory, něco jako testování automobilových zplodin na živých tvorech, na druhu biologicky nejbližším člověku, nikoho ani nenapadne. Bohužel ano. Jde nejen o nedostatek etiky, ale i smyslu pro kontext takového počínání.

Záležitost je prekérní o to víc, že slovutné automobilové značky fungují nejen jako motory ekonomiky, ale pro miliony lidí po světě představují ikonu Německa, jeho kvalit. Německo = auta. Tomu z druhé strany má, nebo spíš musí odpovídat vysoká úroveň společenské odpovědnosti příslušných firem. Jenže kdo čte o opicích ve skleněných klecích, má spíš chuť si zaťukat na čelo.

Němečtí politici čas od času čelí kritice, a týkalo se to i skandálu s emisemi, že jdou automobilovým firmám na ruku, že s nimi jednají až příliš ve shodě. I proto je pro ně aféra s testováním emisí na živých tvorech nepříjemná. Mimochodem, hlavní lobbista Volkswagenu Thomas Steg, který byl kvůli ní odvolán, dříve působil jako mluvčí německé vlády.

Problém právem obrátil pozornost k pokusům na zvířatech jako takovým. Deník Süddeutsche Zeitung přinesl údaje ministerstva zemědělství, podle kterých bylo v roce 2016 v Německu použito 2,8 milionu pokusných zvířat: z toho necelé 2 miliony myší, 312 tisíc krys, 303 tisíc ryb, 95 tisíc králíků, 57 tisíc ptáků, 2008 psů, 1791 opic a poloopic a 485 koček. Zhruba polovina zvířat podle statistik zemřela - zahynula, pošla, jak chcete - při lékařském výzkumu.

To jsou ohromná čísla, mnohonásobně vyšší, než o jakých je řeč u emisního skandálu. Rozdíl je v tom, že pokusy v medicíně mohou přispět k vývoji nových léků a lékařských metod, což se o dýchání zplodin říct nedá. Ale i tak: netrápíme laboratorní zvířata víc, než je nutné? A vůbec: nezahrává si lidstvo se svojí karmou trochu moc?

 

Právě se děje

Další zprávy