Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 2. 2016 12:40

Policajti na demonstraci jako "fake fašisti"? Pokud ano, porušili by zákon a museli by být souzeni

Převlékli se policisté za neonacisty? Provokovali levicové aktivisty? Házeli na ně kameny? Ministr Chovanec nařídil věc vyšetřit.
Zakuklení policajti? A kdo je muž v hnědé bundě vpravo? Člen antikonfliktního týmu? Provokatér? Nevíme.
Zakuklení policajti? A kdo je muž v hnědé bundě vpravo? Člen antikonfliktního týmu? Provokatér? Nevíme. | Foto: ČTK

Sociálními sítěmi koluje sobotní video, na kterém vystupují zakuklení lidé útočící na proimigrantské levicové aktivisty. Zakuklenci mají být údajně jacísi "fake náckové", nepraví neonacisté, provokatéři, podle četných komentářů dokonce snad převlečení policisté.

Střet se odehrál v Praze, kousek nad Malostranským náměstím, na rohu Thunovské a Zámecké ulice. Mimochodem u domu, který dávno patří ministerstvu vnitra, policii. Zakuklenci na první pohled nevypadají jako náckové, mají modré džíny, sportovní boty, skutečně působí poněkud nevěrohodně. Podezřele.

Zdá se, že je tak trochu buď řídí, nebo naopak uklidňuje, to není jasné, mladší muž v hnědé bundě, kterého komentáře na internetu opět jednoznačně považují za policistu v civilu. Zakuklencům jako by snad dával povely. Ale nevíme to. Není ho slyšet.

Proti náckům stojí nikoli těžkooděnci, ale pořádkoví policisté. Za nimi levičáci. Celá ta akce na videu vypadá tak trochu jako nějaký nepovedený nácvik, trénink. Mimochodem: samo video nepůsobí nebezpečně, spíš směšně. Mimo kolující záznam to ovšem bylo hustší. Česká televize dění popsala takto: „Vzduchem létaly tyče od transparentů nebo dlažební kostky a ozývala se také pyrotechnika.“

Pokud by policie skutečně provokovala levicové aktivisty ke střetu, házela na ně dlažební kostky, překračovala by zásadně svoje pravomoci, zákon. Nic takového samozřejmě dělat nesmí. Byl by to malér jako Brno.

Mimochodem na veřejných shromážděních si demonstranti nesmí zakrývat obličeje. V Thunovské ulici to dělali přímo před uniformovanou policií, aniž by tato jakkoli reagovala. Dejme tomu, že neměla kapacity tuto "drobnost" řešit.

O zakuklencích píše předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek na svém blogu na iDnes.cz: "Cílená provokace podle všech indicií řízená policií, nebo pod dohledem, je zdokumentována na tomto videu, kde skupina osob, možná několika policistů v kuklách, kteří se vydávají za neonacistickou bojůvku, provokují pochod tzv. vítačů uprchlíků. Jiná skupinka policistů bez vybavení se tak stává překvapivě hrází, která je má zastavit, jsou v této hře pouze obětovaným komparzem." K tomu "obětovanému komparzu" ovšem dodejme, že pokud známo, nikdo z nich nebyl zraněn.

Můžete si za to sami, protože lžete

Vítek píše, že to bylo "absolutně přes čáru a nasazovat bezpečnostní složky pod falešnou vlajkou bez důvodu proti dětem, i když například s názorem, se kterým já osobně nemůžu souhlasit, tak tohle nás všechny vrhlo do situace a země, kterou řídí lidé, kteří již stojí viditelně proti svým občanům. Co může přijít dál??"

Policejní mluvčí Jan Daněk ovšem tvrdí opak: „Kategoricky odmítáme, že by maskovaní muži byli policisté, jednalo se o radikální extremisty." Policisté sledující extremistickou scénu prý pracují na tom, aby ony zakuklené osoby byly identifikovány.

Policie tedy provokaci vylučuje. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) akci z Thunovské ulice nechává prošetřit, což je zcela namístě, nutné. Právě tak nařídil, aby byl prošetřen další incident, který se odehrál během sobotní demonstrace Pegidy proti islámu na Hradčanském náměstí v Praze.

Redaktor Českého rozhlasu Filip Titlbach na Facebooku popsal, co se dělo: "Dneska se nám na Hradčanském náměstí snažili dobýt do přenosového vozu někteří demonstranti. Třískali do oken a rvali za dveře. Jednomu se to dokonce podařilo a sahal po technice. Další nás odpojili od elektrocentrály. Když jsme požádali policisty o pomoc, řekli nám, cituji: Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svoji vlastní ochranku. Tolik k heslu Pomáhat a chránit."

Tohle je tedy drsné. Pokud se to odehrálo, jak Titlbach popisuje, pak takoví policajti nemají v uniformě absolutně co dělat. Není možné, aby odmítli žádost o pomoc. Mimochodem, okolo jich byly mraky. Věta "Můžete si za to sami, protože lžete," je totálně za hranou. Policie najednou zcela ztrácí svůj smysl.

Zpět k incidentu v Thunovské ulici. K dispozici jsou fotografie, videa, záznamy kamer. Nemůže být problém zjistit, jestli zakuklenci, kteří házeli různé předměty na levicové aktivisty, byli policisté, nebo ne. Jestli šlo o provokaci, nebo ne. Pokud se převlékli za fašisty, je to vážné. Pokud ne, musí policie poskytnout jasné vysvětlení, kdo byl a co dělal onen tajemný muž v hnědé bundě. Člen antikonfliktního týmu? Civil? Provokatér?

Poznámka k vyšetřování. Není namístě se obávat, že by se věc ututlala, pokud to byli policisté. V daném případě by to rychle prosáklo ven. Proč? Nemalý počet lidí v uniformě fandí neonacistům.

Potyčka nad Malostranským náměstím nesmí odvést pozornost od brutálního pokusu vypálit centrum Klinika na Žižkově. Nikdo nepředpokládá, že by zápalné lahve házeli policisté. S vysokou pravděpodobností jde o neonacistickou bojůvku. Pochytat, odsoudit.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy